Gdyby zapytać o najbardziej związane z muzyką miasto Wielkiej Brytanii, większość bez wahania wskazałaby Liverpool, tam bowiem swe początki miała grupa The Beatles. Tymczasem za prawdziwą stolicę talentów uznać należy Birmingham. Tu właśnie przyszły na świat gwiazdy sceny rockowej, które zmieniły historię muzyki rozrywkowej.

Za czasów panowania rzymskiego w miejscu dzisiejszej metropolii znajdował się fort strzegący skrzyżowania szlaków. Już w XII wieku było ważnym ośrodkiem handlu, a z czasem, dzięki odkryciu złóż węgla kamiennego i rud żelaza, rozwinął się ośrodek przemysłowy. W XVIII wieku rozpoczęto budowę sieci kanałów, a okres największej prosperity przypadł w momencie rewolucji przemysłowej. Dość powiedzieć, że to tu zajaśniały pierwsze lampy gazowe. Podobno w założonej przez Matthew Boultona i Jamesa Watta fabryce Soho, gdzie produkowano silniki parowe, rozbłysło ich aż 2600! Birmingham było też już od czasów Olivera Cromwella ważnym ośrodkiem produkcji zbrojeniowej, co w czasie II wojny światowej zadecydowało o częstych bombardowaniach niemieckich. Miasto odbudowano ze zgliszcz w latach 50. i 60., a pod koniec XX wieku poddano rewitalizacji, czyniąc zeń nowoczesną metropolię i prawdziwą atrakcję zarazem.

KWESTIONARIUSZ
KWESTIONARIUSZ

Najbardziej znane z: Wydania na świat imponującej liczby światowej sławy muzyków rockowych.

Znane zabytki: Katedra świętego Filipa, Sarehole Mill.

Przełomowy moment historii: Rewolucja przemysłowa, która uczyniła Birmingham jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w Anglii.

Sławni obywatele miasta: Kenny Baker – odtwórca roli R2D2 w sadze „Gwiezdnych Wojen”, Jeff_Lynne – założyciel zespołu Electric Light Orchestra, Ozzy Osbourne – lider zespołu Black Sabbath, jeden z najsłynniejszych rockmanów świata.

Najciekawsze style architektury: Architektura wiktoriańska i styl industrialny.

Koniecznie należy: Udać się w wodną podróż miejską siecią kanałów.

Dla smakoszy: Pięć restauracji z gwiazdką Michelin i trasa Birmingham Food Tour dla smakoszy pragnących odkryć smaki tego industrialnego miasta.

Miejsce na spacer: Cannon Hill Park, Handsworth Park, Kings Heath Park. Można udać się na spacer do 1 z 571 parków. Pomimo tego że Birmingham kojarzy się z przemysłem, to obecnie zasługuje na miano zielonego miasta.

Z dziećmi: Muzeum nauki i techniki - Thinktank, z interaktywną ekspozycją dostosowaną do zainteresowań dzieci w różnym wieku, ogrodem doświadczeń oraz planetarium; pingwiny w National Sea Life Centre Birmingham; Muzeum Czekolady.

Poza szlakiem: Wycieczka do Stratford-upon-Avon Williama Shakespear’a. To w tym mieście, w hrabstwie Warwickshire, urodził się jeden z najwybitniejszych angielskich pisarzy.

Birmingham na rockowo

Miasto nie bez powodu uchodzi za ojczyznę heavy metalu. Z Birmingham wywodzą się bowiem pionierskie grupy rockowe przełomu lat 60. i 70. – Black Sabbath czy Judas Priest. Tu też debiutowały brytyjskie odmiany reggae i ska za sprawą takich grup jak Steel Pulse, UB40 czy Musical Youth. Warto więc zafundować sobie wycieczkę śladem twórców, których muzyka na zawsze odmieniła światową scenę rocka. Lista gwiazd, które przyszły na świat i rozpoczynały swą karierę właśnie w Birmingham, jest imponująca.
Blaze Bayley, były wokalista Iron Maiden i Wolfsbane, Geezer Butler, Tony Iommi, Tony Martin i Ozzy Ozbourne z Black Sabbath, Ali i Robin Campbellowie z zespołu UB40, Roland Gift z Fine Young Cannibals, Mark „Barney” Greenway z Napalm Death, Rob Halford z Judast Priest, Roy Wood i Jeff Lynne z Electric Light Orchestra, Nick Mason z Pink Floyd, Christine McVie z Fleetwood Mac, Carl Palmer z Emerson, Lake & Palmer, Dave Pegg z Jethro Tull, Michael Pinder z The Moody Blues czy słynni bracia Taylor z Duran Duran.

Birmingham klasycznie

Kto woli jednak podążać szlakiem opisanych w przewodnikach zabytków, również nie będzie zawiedziony. W stolicy West Midlands z pewnością warto odwiedzić słynną historyczną Dzielnicę Jubilerów (Jewellery Quarter). Turyści zachwyceni będą ekspozycją w muzeum biżuterii oraz, rzecz jasna, renomowanymi zakładami jubilerskimi, których jest tu aż pięćset! Z pewnością warto też wybrać się w romantyczną wycieczkę wodnymi kanałami, zwłaszcza po to, by móc podziwiać nadbrzeżną architekturę. Na miłośników sztuki sakralnej czekają z kolei XIX-wieczna katedra świętego Chada będąca obecnie głównym ośrodkiem diecezji Birmingham, katedra świętego Filipa uważana za jeden z najcenniejszych zabytków Wielkiej Brytanii, kościół św. Pawła na Placu św. Pawła powstały w XVIII wieku według projektu Rogera Eykyn z Wolverhampton oraz kościół św. Marcina, którego korzenie sięgają XIII wieku. Co ciekawe, ten ostatni umiejscowiony jest w historycznej dzielnicy handlowej Bullring Centre, znanej dziś przede wszystkim z jednego z najbardziej futurystycznych obiektów architektonicznych w całej Europie, umiejscowionego zaraz obok zabytkowej bryły kościoła.
Dla wielbicieli klasyki warte uwagi jest Birmingham Museum & Art Gallery posiadające w swych zbiorach jedną z najważniejszych kolekcji prac Prerafaelitów. Znajdziemy tu również dzieła starych mistrzów jak Bellini, Rubens czy Canaletto oraz bogate zbiory siedemnastowiecznego barkowego malarstwa włoskiego. Birmingham epoki Rewolucji Przemysłowej można poznać podczas wizyty w kompleksie muzealnym Birmingham Back to Backs zwanym 15-tą dzielnicą. Znajdziemy tu pięknie odrestaurowane XIX-wieczne domy robotnicze (back-to-backs) tworzące niezwykle klimatyczny industrialny skansen, gdzie z pomocą przewodnika można poznać minioną historię miasta. Uzupełnieniem tej wizyty może być plenerowe Black Country Living Museum, które przeniesie nas w czasie do przełomu XIX i XX wieku. Fani produkcji „Peaky Blinders” ucieszą się na wieść, że właśnie na terenie muzeum kręcono część scen do trzeciego sezonu tej niezwykle popularnej serii. To doskonałe miejsce, które odwiedzić możemy z dziećmi, a te nie będą mogły narzekać na brak atrakcji. Można tu bowiem spędzić cały dzień – zwiedzić kopalnię węgla czy sklepy retro, podziwiać automobile z epoki, a nawet przejechać się drewnianym tramwajem.

Inspiracja dla Tolkiena

Kto natomiast chce zejść ze szklaku, pozostając jednak w klimacie klasyki, podążyć może śladami Johna Ronalda Reuela Tolkiena, autora „Hobbita” i „Władcy pierścieni”. Młody Tolkien, po powrocie z Afryki, gdzie mieszkał z rodzicami, osiedlił się z matką najpierw w Sarehole Mill, gdzie dziś znajduje się poświęcone mu muzeum.
Okolica ta była wówczas nietknięta przez przemysł, a jej rustykalny, sielski charakter stał się późniejszą inspiracją dla Shire – ojczyzny Hobbitów. Potem John zamieszkał w dzielnicy Moseley, następnie w King’s Heath, by w końcu osiąść w Edgbaston. Wszystkie te miejsca odcisnęły osobne piętno na wyobraźni pisarza i stały się wzorem dla stworzonych przez niego literackich krain.

ZNAKI SZCZEGÓLNE
ZNAKI SZCZEGÓLNE

Rozbudowana sieć kanałów dzięki której miasto zwane jest angielską Wenecją.

Budynek Bullring Center którego część przypomina konstrukcję z metalowych kulek.

Cadbury World bajkowe muzeum czekolady.