Cudowne miasto przyszłości, które z jednej strony jest otoczone wodami Zatoki Perskiej, a z drugiej gorącymi piaskami pustyni Ar-Rab al-Chali. Spotyka się w nim bogactwo i nowoczesna myśl technologiczna, co sprawia, że nikt nie boi się realizować pięknych i odważnych marzeń.

Ta licząca ponad 3 mln mieszkańców metropolia w Zjed­noczonych Emiratach Arabskich jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku była niewielką osadą znaną z połowu pereł i handlu. Diametralną przemianę wywołało odkrycie złóż ropy naftowej, które wpłynęło na gwałtowny rozwój miasta, powstanie nowoczesnej infrastruktury i szybki napływ ludności. Dziś Dubaj jest symbolem nieograniczonego bogactwa, słynie z ambitnych projektów architektonicznych i rozwiązań technologicznych. Tłumnie napływają do niego zarówno biznesmeni, jak i turyści, a dla samych dubajczyków już dawno cokolwiek przestało być niemożliwe.

KWESTIONARIUSZ
KWESTIONARIUSZ

Najbardziej znane z: najwyższego na świecie wieżowca Burdż Chalifa, którego wysokość wynosi 829 metrów.

Najbardziej znane zabytki: najstarsza część miasta Deira, wieża zegarowa.

Najciekawsze style architektury: postmodernizm, architektura hi-tech.

Przełomowy moment w historii: odkrycie ropy naftowej w latach 60., które zapoczątkowało ekonomiczną rewolucję.

Koniecznie należy: zobaczyć tańczące podświetlone fontanny o wysokości 275 metrów, wybrać się do jednego z największych na świecie centrów handlowych – Dubai Mall, udać się na zakupy na targowisko Złoty Suk.

Dla smakoszy: achar handi – baranina z aromatycznymi przyprawami i zielonym chili, elqaimat – słodkie pierogi z sosem daktylowym.

Miejsce na spacer: plaży Jumeirah z widokiem na żagiel Burdż Al-Arab.

Poza szlakiem: Satwa – cicha dzielnica, która słynie ze sklepów włókienniczych, Al Fahidi – dawna dzielnica kupiecka.

Sławni obywatele miasta: rodzina królewska Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Miasto z tradycjami

W 1833 roku władzę przejęła rządząca do dziś dynastia Al Maktoum, która ogłosiła go wolnym emiratem. Dubaj stał się protektoratem brytyjskim, posiadającym własny rząd. Z końcem XIX wieku zaczął rozwijać się tu handel perłami, a pomóc w tym miało zwolnienie z podatku przybyszów spoza regionu, co poskutkowało masowym napływem handlarzy z Indii i Pakistanu. Ducha ówczesnych czasów można poczuć, odwiedzając dwie najstarsze dzielnice Dubaju – Deirę i Al Bastakiyę. Ta pierwsza turystów zachwyci tętniącymi życiem wąskimi uliczkami oraz licznymi tradycyjnymi targami – najsłynniejszy z nich to Złoty Suk.
Do Al Bastakiyi najlepiej wybrać się niewielkimi drewnianymi łódkami przepływającymi przez zatokę Dubai Creek. Jest to najstarsza dzielnica Dubaju, wybudowana przez irańskich kupców i rzemieślników. Znajdują się tutaj klimatyczne kawiarnie i restauracje, muzea, galerie sztuki, butiki z rękodziełem. Sporą atrakcją są także tradycyjne wieże wiatrowe, które pełniły funkcję klimatyzacji, fragmenty murów obronnych otaczających niegdyś Stare Miasto oraz najstarszy dubajski budynek – Al Fahidi Fort.

Nie tylko ropa naftowa

Choć odkrycie ropy naftowej było siłą napędową – przyczyną ogromnego rozwoju Dubaju – obecnie metropolia swoją gospodarkę opiera głównie na turystyce i biznesie międzynarodowym. Jego rządzący mocno stawiają na edukację, naukę oraz rozwój nowoczesnych technologii, inwestując m.in. w przemysł przetwórczy surowców, transport czy odnawialne źródła energii.
Dla gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich niezwykle ważny jest Jebel Ali, największy na świecie port w całości zbudowany przez człowieka – nawet nabrzeża zostały usypane sztucznie. Stanowi on kluczowy punkt dla transportu ropy. Swoje siedziby ma tu ponad 5 tys. firm ze 120 krajów. Ponadto trafiają tu ładunki przepływające przez Zatokę Perską.

Więcej niż galerie handlowe

Ważnymi miejscami na mapie Dubaju są… centra handlowe. Budowane z ogromnym rozmachem, oferują znacznie więcej niż tylko sklepy najważniejszych i najdroższych marek na świecie, a ich powierzchnia i liczne atrakcje sprawiają, że spędza się w nich długie godziny.
Do najbardziej znanych należy Dubai Mall, gdzie w przerwie między zakupami można odwiedzić akwarium i podwodne zoo, w którym pływa 30 tys. okazów zwierząt morskich, lub pojeździć na lodowisku o wymiarach olimpijskich.

Sztuczne wyspy

Do najśmielszych pomysłów szejków należy stworzenie kompleksów sztucznych wysp na wodach Zatoki Perskiej. Najbardziej spektakularną jest ta w kształcie palmy – Palma Jumeirah. Liczy ona kilkadziesiąt kilometrów linii brzegowej, a z okazałego pnia wyrasta 17 liści otoczonych falochronem. Znajdują się na niej m.in. ekskluzywne domki letniskowe z dostępem do morza i jeden z najdroższych w Dubaju, wybudowany z ogromnym rozmachem, hotel Atlantis The Palm. Mieści się on na samym czubku palmy, a z podstawą pnia łączy go naziemna kolej jednotorowa.
Na innej sztucznej wyspie powstał jeden z najwyższych i najbardziej ekskluzywnych hoteli świata – Burdż al-Arab. Uwagę przykuwa przede wszystkim jego charakterystyczny kształt przypominający żagiel, który wznosi się 321 metrów nad poziomem morza. Znany na świecie jako pierwszy siedmiogwiazdkowy hotel, choć w oficjalnej kategoryzacji za najwyższy standard przyznaje się pięć gwiazdek.

Najwyższy

Równie spektakularny jest Burdż Chalifa – mierzy 828 metrów, czyli tyle, co cztery Pałace Kultury i dwa Empire State Building. To najwyższa na świecie budowla stworzona przez człowieka. W tym wieżowcu znajduje się ponad 160 pięter, które zajmują hotel zaprojektowany przez Giorgia Armaniego,
najwyżej położona na świecie restauracja, basen, meczet, biura, prywatne mieszkania oraz apartamenty. Z tego okazałego obiektu można dwukrotnie oglądać ten sam zachód słońca – najpierw u jego podstaw, a następnie wjeżdżając najszybszą windą świata na taras usytuowany na 124. piętrze.

Tańczące fontanny

Do listy dubajskich cudów należy dopisać tańczące fontanny. Znajdują się one w najbardziej ekskluzywnej części miasta pomiędzy Dubai Mall a wieżowcem Burdż Chalifa. Mają aż 275 metrów długości, a wyrzucana przez nich woda podświetlana jest specjalnymi lampami.
Widowiska odbywają się codziennie w stałych godzinach i przyciągają tłumy turystów, którzy chcą na żywo zobaczyć sekwencje wystrzeliwanej wody, harmonijnie połączonej z popularnymi lub klasycznymi utworami, w towarzystwie imponującej gry świateł.

Bezzałogowe metro

Jeden z najdłuższych bezzałogowych systemów metra na świecie składa się z dwóch linii poprowadzonych niemal w całości nad ziemią, przez co jest doskonałym sposobem na zwiedzanie miasta. Każdy z pociągów składa się z pięciu klimatyzowanych wagonów podzielonych według klas: gold (podwyższony standard), family (przedział dla kobiet z dziećmi) i silver.

12-pasmowa autostrada i różowe taksówki

Dubaj to miasto samochodów – przez jego centrum przebiega ulica Szejka Zayeda, czyli 12-pasmowa autostrada. Dodatkowo infrastruktura drogowa w całym mieście jest niezwykle rozwinięta. Co ciekawe, dubajskie taksówki z różowym dachem nazywa się „ladies taxi”, ponieważ ich kierowcami i pasażerami są wyłącznie kobiety.

Smaki świata

Ze względu na wielokulturowy charakter miasta, w Duba-ju znajdziemy wiele znakomitych restauracji z kuchnią europejską, azjatycką czy południowoamerykańską. Na szczególną uwagę zasługują oczywiście miejsca serwujące tradycyjne dania dla Emiratów Arabskich, takie jak elqaimat – słodkie pierożki serwowane z syropem dakty-lowym i sezamem czy shish tawook – opiekane na rożnie szaszłyki z kurczaka.

Ekskluzywne plaże

Odpocząć w Dubaju można na popularnej publicznej plaży Jumeirah, z której widoczny jest majestatyczny żagiel Burdż al-Arab.

ZNAKI SZCZEGÓLNE
ZNAKI SZCZEGÓLNE

Wyspy Palmowe Kompleks trzech największych sztucznych wysp na świecie.

Ski Dubai Resort narciarski, który znajduje się pod specjalną kopułą.

Siedmiogwiazdkowy hotel Burj Al Arab to jedyny na świecie siedmiogwiazdkowy hotel, który stanowi wizytówkę Dubaju nowoczesnego i ekskluzywnego.

Sokół Symbolem prestiżu w Dubaju jest sokół. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich ten drapieżny ptak służy nie tylko do polowania, ale towarzyszy często człowiekowi na co dzień.

Wielbłąd Wielbłąd odgrywa istotną rolę w kulturze Dubaju – przy brzegu Dubai Creek znajduje się muzeum poświęcone tym zwierzętom, które wybudowano w 1940 roku.

Łodzie dau W stolicy emiratu od blisko 30 lat odbywają się wyścigi łodzi dau – ich trasa przebiega wzdłuż najbardziej reprezentacyjnych części wybrzeża. Śnieżnobiałe żagle można podziwiać z lądu lub specjalnie przygotowanych na tę okazję promów.

Miasto designu Dubaj posiada tytuł Miasta Designu, którym został uhonorowany w ramach sieci miast kreatywnych UNESCO. To tu odbywa sie Dubai Design Week, a także znajduje się d3- Dubai Design Disctrict, dzielnica stanowiąca kreatywny ekosystem poświęcony społeczności projektantów.