Ekologia, energooszczędność, surowce odnawialne – na tym oprzeć można ekologiczny biznes. Jak robią to firmy z Małopolski?

Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków wpływa na rozwój rynku w bardziej pro-środowiskowym kierunku. Coraz więcej firm rozumie potrzebę tworzenia produktów i usług, które bazują na zrównoważonym rozwoju, wykorzystaniu odnawialnych surowców i energooszczędnych rozwiązań. Przedstawiamy firmy z Małopolski, które w swoich produktach łączą innowacje z ekologią.

Oświetlenie przyjazne środowisku

Jednym z popularniejszych przejawów troski o środowisko, zarówno wśród konsumentów, jak i biznesu, jest wykorzystywanie urządzeń energooszczędnych. Innowatorem w tej branży jest firma Miloo Electronics, jeden z większych w Polsce producentów oświetlenia LED. Firma ta skupia się jednak nie tylko na produkcji i sprzedaży przyjaznych dla środowiska form oświetlenia dla hal przemysłowych czy centrów handlowych, ale stale rozwija technologię LED.
Obecnie Miloo Electronics planuje rozwijać swoją ofertę oświetlenia ulicznego na podstawie opatentowanej w zeszłym roku autorskiej technologii. Innowacyjny w skali światowej, trójfazowy układ zasilania LED cechuje się lepszymi parametrami, niż obecnie stosowane rozwiązania, a na jego wprowadzenie firma z Wiśnicza zainwestuje 15 mln złotych, częściowo finansowanych ze środków unijnych.

Inteligentne ławki zasilane słońcem

Wykorzystywanie energii odnawialnej w swoim produkcie wprowadziła firma SEEDiA, łącząc ją z sukcesem z trendem „smart cities”. Ten krakowski startup stworzył zasilane energią słoneczną ławki, przy których można naładować telefon, jak również sprawdzić pogodę oraz… poziom smogu. Dzięki ławkom solarnym można również obliczyć ruch przechodniów i wyświetlać reklamy interaktywne. Ławki solarne dostępne są już w Warszawie i Tarnobrzegu. Docelowo mają znaleźć swoje zastosowanie zarówno w parkach, jak i w biurowcach czy centrach handlowych.
Dzięki współpracy z Arturem Racickim, założycielem Social WiFi, ławki służą również jako hotspoty, a w planach firma ma również modele podgrzewane zimą. Wszystko to z wykorzystaniem energii słonecznej i bez emisji CO2. Kraków Airport jest strategicznym partnerem akceleratora KPT ScaleUp realizowanego przez Krakowski Park Technologiczny. Dzięki temu firma SEEDiA będzie współpracowała z zespołem specjalistów Kraków Airport, a projekt ławek ładowanych energią słoneczną będzie rozwijany także o funkcje istotne z punktu widzenia zastosowania ich na lotniskach.

Nauka w służbie budownictwa energooszczędnego

Rozwój budownictwa energooszczędnego to nie tylko element strategii samorządów (w tym władz Krakowa), ale również konieczność, którą narzuca ustawodawstwo. Po 2021 roku nowobudowane budynki będą musiały spełniać o wiele bardziej wyśrubowane normy niż obecnie, dlatego już dziś pracuje się nad technologiami, które to umożliwią. Między innymi w tym celu przy Politechnice Krakowskiej powstało Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego – unikatowa jednostka naukowo-badawcza, której oferta skierowana jest do producentów materiałów budowlanych, projektantów i deweloperów. Pozwala testować materiały w różnych warunkach klimatycznych, z wykorzystaniem zróżnicowanych źródeł energii, w tym źródeł odnawialnych.
Mieści się w nowoczesnym gmachu – „żywym budynku”, którego ściany szklane i zewnętrzne można wymieniać i przebudowywać w miarę potrzeb; budynek jest w pełni zautomatyzowany, zasilany energią z ze zróżnicowanych źródeł, w tym ze źródeł odnawialnych. Dzięki rozwojowi innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań, małopolskie firmy i jednostki badawczo-rozwojowe mają szansę kształtować nie tylko krajowy, ale i międzynarodowy rynek. Swoją konkurencyjność polskie firmy budowały m.in. na targach przemysłowych Hannover Messe 2017, które odbyły się pod koniec kwietnia – udział w nich wzięły również Miloo Electronics i SEEDiA. Czy ich rozwiązania podbiją inne kraje, dowiemy się w niedalekiej przyszłości.