Wieża Eiffla, winnice Bordeaux czy Lazurowe Wybrzeże z perspektywy roweru? Brzmi jak marzenie, a to tylko niektóre z możliwych atrakcji dla tych, którzy chcą aktywnie spędzać czas.

Francuskie miasta mogą się pochwalić doskonałą infrastrukturą ścieżek rowerowych i szerokim dostępem do wypożyczalni jednośladów. Do wspinaczek górskich, trekkingu i sportów zimowych zachęcają alpejskie i pirenejskie szlaki z zachwycającymi widokami, kanionami, jeziorami i znakomitym zapleczem technicznym.

Rowerem pod Wieżę Eiffla

Stolica patronuje wielu sportowym imprezom – co roku w lipcu, pod Łukiem Triumfalnym rozgrywa się ostatni etap prestiżowego wyścigu kolarskiego Tour de France. Z roku na rok ta ogromna europejska metropolia staje się coraz bardziej przyjazna cyklistom. Warto pójść w ślady samych paryżan i zamiast stać w spalinowych korkach, skorzystać z miejskiego roweru. Miasto stworzyło świetny system wypożyczalni rowerów Vélib’, który obsługuje 1400 stacji rozsianych po całym Paryżu i 400 na jego obrzeżach oraz ma do dyspozycji około 24 tysiące jednośladów. Najbardziej klasyczna trasa wiedzie wzdłuż Sekwany. Na bulwarach można poczuć ducha miasta, obserwować mieszkańców spacerujących i piknikujących na nabrzeżu. Najkrótsze trasy w głębi miasta obejmują najważniejsze zabytki: Wieżę Eiffla, Muzeum Orsay, Plac Concorde, Luwr i słynną ulicę Rivoli, Centrum Pompidou, a następnie Bastylię aż do kanału Saint-Martin, gdzie warto zakończyć wycieczkę w jednej z klimatycznych bistro. Można też pokusić się o dalszą, bardziej zieloną i mniej popularną trasę, wiodącą od parku Bercy, poprzez lasek Vincennes i Saint-Maurice (miasto słynnego markiza de Sade), by dotrzeć do Noisiel, gdzie zwiedzimy muzeum znanej francuskiej fabryki czekolady – Meunier.
Rowerem po Paryżu
Wypożyczalnia hulajnóg pod Wieżą Eiffla

Na winnym szlaku

Lyon to raj dla sympatyków francuskiej kuchni, kina braci Lumière i rowerowych wycieczek. Na jednośladzie pokonamy bez trudu niemal całe miasto. Bardziej wprawieni miłośnicy kolarstwa mogą wjechać rowerem na słynne wzgórze Fourvière i zwiedzić bazylikę Notre-Dame de Fourvière. Przy dobrej widoczności uda nam się dojrzeć białe wierzchołki Alp. Świetnym pomysłem na rowerową wycieczkę mogą okazać się tereny położone poza miastem: malownicza kraina winnic Beaujolais czy region Dombes, pełen jezior i stawów, w których niegdyś hodowano na szeroką skalę słynne we francuskiej gastronomii żaby. Bordeaux z kolei oferuje nie tylko tradycyjne wycieczki dla cyklistów, lecz także rejsy rowerowe, czyli wycieczki statkiem wzdłuż kanału des Deux Mers pomiędzy Atlantykiem i Morzem Śródziemnym, połączone ze zwiedzaniem okolicznych winnic na rowerze. Legendarna już Route des chateaux du Medoc, która wiedzie od Bordeaux aż do ujścia rzeki Gironde, to wymarzona trasa na dłuższą lub krótszą wyprawę.
À vélo à Saint-Émilion, Bordovino, fot. Vincent Bengold
Rzeka Dordogne, Akwitania

Droga przez lazurowy raj

Lazurowe Wybrzeże to ponad 1800 km ścieżek w cieniu rozłożystych palm, z widokiem na morze. Z portu w Nicei możemy udać się na 20-kilometrową wycieczkę do księstwa Monaco, pedałując wzdłuż wybrzeża, lub wybrać bardziej wymagającą trasę (Corniche) i zatrzymać się w pięknym miasteczku Eze, położonym na wzgórzu na ponad 500 m n.p.m. Szlak z Nicei do Cannes liczy około 37 km, który pokonamy rowerem, przejeżdżając przez Cagnes-sur-Mer, urocze i zabytkowe miasto Antibes, plażę Juan-les-Pins, a kończąc na bulwarze Croissette i słynnych schodach pałacu, gdzie odbywa się doroczny festiwal filmowy.
Jedną z najbardziej malowniczych tras Lazurowego Wybrzeża jest ta wiodąca wzdłuż Masywu Esterel. Można udać się nią również z Cannes do Saint-Tropez, aczkolwiek licząca 80 km trasa uznawana jest za trudną i wymagającą. Wytrwali otrzymają nagrodę w postaci bajkowych widoków na morze, piękne plaże i zatoki oraz kurorty, takie jak Saint-Raphaël czy Fréjus, pełne palm, bujnych oleandrów i klimatycznych restauracji.

W lodowcowym cyrku

Lourdes leży w regionie Wysokich Pirenejów, u stóp słynnego szczytu Pic du Midi de Bigorre, gdzie nocą można podziwiać najczystsze niebo pełne gwiazd. Tu, na wysokości 2876 m n.p.m., znajduje się obserwatorium astronomiczne. Na szczyt można się dostać kolejką, szlakiem górskim lub –  to propozycja dla wprawionych śmiałków – wjechać rowerem. Atrakcją będzie też wyprawa do pięknej Doliny Gavarnie, położonej na terenie Narodowego Parku Pirenejów. To tutaj znajduje się Cirque Gavarnie, czyli otoczony wysokimi skalistymi szczytami słynny kocioł lodowcowy – prawdziwe dzieło natury, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rozpościera się stąd widok na imponującą Przełęcz Rolanda. W pobliżu znajduje się najwyższy we Francji wodospad Cascade de Gavarnie o spadku 422 m, a do dalszej wędrówki zachęcają dwa inne cyrki lodowcowe: Cirque d’Eustabé oraz Cirque de Troumouse.
Park Narodowy Pireneje
Cirque Gavarnie

Termy, rakiety śnieżne i górskie jeziora

Otoczone Wysokimi Pirenejami Cauterets, oddalone od Lourdes o około 30 km, to niegdyś urocza mała wioska, która w XIX w. przeobraziła się w eleganckie miasto uzdrowiskowe. Latem zachęca do pieszych spacerów i wędrówek, zimą przyciąga turystów spragnionych szaleństw na stoku. Stąd prowadzi m.in. szlak do słynnego mostu Pont d’Espagne, położonego w samym sercu Narodowego Parku Pirenejów oraz nad jezioro Lac de Gaube, na wysokości 1725 m, u stóp imponującego masywu Vignemale. Okolica zachwyca wyjątkową florą i fauną: można tu spotkać wiele rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Cauterets to także jedyne w swoim rodzaju miejsce dla wielbicieli narciarstwa klasycznego. Mają do dyspozycji 36,5 km tras do narciarstwa klasycznego, 6 km tras do chodzenia na rakietach śnieżnych i 4 trasy do narciarstwa alpejskiego. Po wyczynach na stoku można skorzystać z dobrodziejstw miejscowego SPA i zbawiennych dla zdrowia źródeł termalnych.

Szusowanie w Alpach

Bliskość gór i zróżnicowany stopień trudności na szlakach sprawia, że Lyon to doskonała baza wypadowa na zimowe eskapady w góry. Z miasta wyruszyć można w Alpy, do najlepszych kurortów narciarskich, m.in. do największego we Francji i słynnego na całym świecie ośrodka Trzech Dolin w regionie Sabaudii. Z lyonskiego lotniska kursują codziennie tzw. skibusy, które dowożą turystów do miejscowości Montiers, a stąd już blisko do wybranych resortów we wszystkich trzech dolinach: Belleville, Meribel i Courchevel. Sezon trwa od listopada do końca kwietnia, a do dyspozycji jest ponad 300 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 600 km, 300 wyciągów i 120 km tras biegowych. Wielbicieli Trzech Dolin przyciągają tu co roku doskonale warunki do uprawiania sportów zimowych, niezawodna pogoda i wspaniałe widoki.
Belleville, stacja narciarska