Kiedyś niewielka wioska rybacka, dziś jeden z najbardziej okazałych ośrodków portowych. W 2019 roku Komisja Europejska uznała Glasgow za najbardziej kulturalne i kreatywne miasto Wielkiej Brytanii.

Na zachodnim brzegu rzeki Clyde znajduje się olbrzymi  niebieski Tytan. Dźwig został zbudowany w 1907 roku i wykorzystywany był do unoszenia silników i kotłów ogromnych statków handlowych. Dziś Tytan jest symbolem historycznej potęgi przemysłowej miasta. Dalej nad brzegiem rzeki usytuowane jest szkockie centrum wystawiennicze i The SSE Hydro – najpopularniejsza w mieście hala koncertowa. Każdego roku odbywają się tu wydarzenia z udziałem najwybitniejszych międzynarodowych gwiazd.
ulica w Glasgow, Szkocja
Ulica w Glasgow
katedra w Glasgow
Widok na katedrę w Glasgow

DEAR GREEN PLACE

W języku celtyckim Glasgow oznacza „drogie zielone miejsce”. Mieści się tutaj ponad 90 parków i ogrodów. Pomimo zmiennej szkockiej pogody tereny zielone są zawsze pełne spacerowiczów. Warto udać się do znajdującego się w południowej części miasta Pollok Country Park – można tu odbyć przejażdżkę na rowerze, odwiedzić dom Polloka, a nawet spotkać stado kudłatych szkockich krów. Idealnym miejscem do podziwiania panoramy miasta będzie Queen’s Park. Godny uwagi jest też ogród botaniczny – z imponującymi szklarniami i obszerną kolekcją roślin tropikalnych.
Botanic Gardens, Glasgow
Ogrody botaniczne, kopuła Kibble Palace

SZKOCKA SECESJA

Jednym z czołowych przedstawicieli secesji na Wyspach jest urodzony w Glasgow Charles Rennie Mackintosh, projektant, architekt i malarz. Znany jest przede wszystkim z Mackintosh Building – ukończonego w 1909 roku projektu nowego budynku dla Glasgow School of Art (GTA). Niestety gmach uległ zniszczeniu w czasie pożaru w czerwcu 2018 roku. Charles Mackintosh to także ceniony twórca mebli charakteryzujących się surowymi, geometrycznymi kształtami i powściągliwą formą. Pasjonaci architektury i sztuki powinni wziąć udział w jednej z organizowanych wycieczek miejskich, w czasie których można będzie poznać ciekawostki z życia twórcy, obejrzeć poświęcony mu mural na ulicy Bridgegate i odwiedzić zaprojektowane przez niego budynki, np. herbaciarnię Willow Tea Room czy kościół Queens Cross, znany jako „kościół Mackintosha”.
Glasgow School of Art, Mackintosh Room
Kelvingrove Art Gallery and Museum, fot. CSG CIC Glasgow Museum Collection

ROZRYWKOWY WEST END

Ulice West End są pełne kawiarni, barów i restauracji.  Dla tych, którzy zgłodnieją w okolicy Ashton Lane, dobrym miejscem na przekąskę jest Ubiquitous Chip, gdzie serwują m.in. domowy haggis (tradycyjny specjał z owczych podrobów). Obowiązkowo należy wybrać się do galerii sztuki i muzeum Kelvingrove. Zgromadzono tu ogromną kolekcję eksponatów historii naturalnej, jedną z najwspanialszych kolekcji broni i zbroi na świecie, a także bezcenne prace światowej sławy artystów. West End to także miejsce narodzin edukacji wyższej w Glasgow. Znajdujący się tu uniwersytet został założony w 1451 r. i jest jedną z najstarszych oraz najwybitniejszych instytucji naukowych na świecie.
Kelvingrove Art Gallery and Museum
Architektura Glasgow

BAW SIĘ Z MIEJSCOWYMI

Oryginalne szkockie doświadczenie zapewni odwiedzenie jednego z najstarszych w mieście lokali – baru i restauracji Sloans. W piątkowy wieczór można spodziewać się tu trwających do rana tańców. Szukając odprężenia, warto wybrać się do jednego z pubów, takich jak Ben Nevis, Babbity Bowster czy The Clutha, i wznieść toast szklanką whisky przy akompaniamencie tradycyjnego szkockiego folku. Najmodniejszą dzielnicą gastronomiczną jest Finnieston, skupiające oryginalne sklepy, bary i restauracje.
The Trossachs National Park, Balmaha, Glasgow

Zobacz więcej
Zobacz więcej

ZAMEK BOTHWELL

Pozostałości średniowiecznej twierdzy znajdują się 20 minut jazdy autem od centrum miasta i przywodzą na myśl niespokojne czasy rywalizacji szkockich i angielskich królów oraz klanów. Twierdza została zbudowana w XIII wieku i pamięta czasy długoletniej wojny z Anglią. Zamek Bothwell odgrywał kluczową rolę w szkockich wojnach o niepodległość.

GEORGE SQUARE

Historyczne serce miasta – centralnie położony plac. Znajdują się tu pomniki i tablice dedykowane najwybitniejszym postaciom, m.in. Jamesowi Wattowi, twórcy maszyny parowej, czy pisarzowi i poecie Sir Walterowi Scottowi. To prawdziwa kapsuła czasu upamiętniająca bogatą historię Glasgow.

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

Neoklasyczny budynek należał kiedyś do zamożnego lorda tytoniowego. Jego wnętrze mieści w sobie bogatą kolekcję sztuki nowoczesnej. Wejścia do budynku „strzeże” rzeźba księcia Wellingtona siedzącego na grzbiecie swojego wiernego rumaka. Na uwagę zasługuje kapelusz monarchy – pachołek drogowy – to przykład żartobliwego podejścia Szkotów do autorytetów. Tradycją stało się wyposażanie księcia na każdy wypadek.

KATEDRA I CMENTARZ WIKTORIAŃSKI

Iglice katedry Glasgow górują nad północno-wschodnią częścią miasta. W tej imponującej budowli z XII wieku nakręcono wiele scen popularnych produkcji filmowych. Średniowieczne łuki sklepienia pozwalają przenieść się w czasie o 800 lat. Na wzgórzu za katedrą znajduje się stary, pełen misternie wykonanych rzeźb cmentarz wiktoriański, na którym spoczywa około 50 tysięcy wiernych.

Dobrze wiedzieć
Dobrze wiedzieć

Po mieście

Najważniejsze atrakcje stolicy są rozsiane na dość rozległym terenie. Dlatego jeśli nie mamy czasu na wielokilometrowe spacery, najlepiej skorzystać z komunikacji publicznej. Po Glasgow możemy poruszać się metrem – sieć składa się z dwóch linii i 15 przystanków. To trzecia najstarsza na świecie linia metra po Londynie i Budapeszcie.

Zwiedzanie

W Glasgow mieści się blisko 20 muzeów i galerii sztuki. Wstęp do większości jest bezpłatny. Miasto jest też pełne imponującego street artu. Warto wybrać się z lokalnym przewodnikiem na organizowaną pieszą wycieczkę szlakiem murali.