Podsumowanie 2019 roku i ambitne plany Krakowskiego Parku Technologicznego

Rok 2019 był zdaniem przedstawicieli Krakowskiego Parku Technologicznego najlepszym w jego 22-letniej historii. Równie ambitne są zatem plany na następne lata.

Text: Paweł Hałabuda

Minione 12 miesięcy były dla Krakowskiego Parku Technologicznego czasem wyzwań, ale i wielu wiążących się z nimi sukcesów. A tych jest wiele, począwszy od rozwoju Polskiej Strefy Innowacji w Małopolsce, która dzisiaj obejmuje 36 podstref na terenie 35 gmin, o łącznej powierzchni 949 ha, a z jej usług rocznie korzysta około 1500 przedsiębiorców.

To był bardzo intensywny rok dla Krakowskiego Parku Technologicznego – mówi Barbara Wityńska-Słącz, kierownik ds. promocji Krakowskiego Parku Technologicznego. – Przede wszystkim jako spółka zarządzająca Polską Strefą Inwestycji w Małopolsce osiągnęliśmy historyczny wynik, zajmując drugie miejsce pod względem wydanych decyzji i zadeklarowanych nowych miejsc pracy wśród spółek zarządzających strefami.

Tylko w ubiegłym roku do strefy dołączył Orlen, który zainwestuje w niej 300 mln złotych.

Rozwój usług cyfrowych

Dla przedsiębiorstw działających w KPT spółka oferuje programy akceleracyjne, warsztaty i doradztwo, czy nowoczesne centrum danych. W ubiegłym roku KPT została wybrana także do realizacji projektu Digital Innovation Hub (Cyfrowego Ośrodka Innowacji), który ma za zadanie pomagać przedsiębiorcom w przeprowadzaniu transformacji cyfrowej.

Zostaliśmy wybrani jako jedno z pięciu konsorcjów, zdobywając najwyższą liczbę punktów sposób wszystkich 41 zgłoszonych w konkursie – podkreśla Barbara Wityńska-Słącz z KPT. – Nasza oferta rozwija się także na rynku międzynarodowym. W minionym roku zostaliśmy po raz pierwszy liderem międzynarodowego projektu, stanowiącego poszerzenie działań związanych z Hubem Innowacji Cyfrowych w Europie. Ale zawsze najważniejszym miernikiem naszych sukcesów są sukcesy naszych firm i z nich najbardziej się cieszymy.
Działania w obszarze Przemysłu 4.0, czyli wdrażanie rozwiązań technologii cyfrowych, będą należały do największych wyzwań, jakie stoją przed Krakowskim Parkiem Technologicznym. Jak zaznacza Barbara Wityńska-Słącz: Te działania realizujemy wspólnie z partnerami i naszym zadaniem będzie przekonanie przedsiębiorców do tego, że cyfryzacja, robotyzacja i cyberbezpieczeństwo to nie są tylko modne hasła, ale kierunki rozwoju, które są konieczne w każdej firmie.

 

Digital Dragons i branża gier

KPT słynie ze wsparcia nie tylko tradycyjnego przemysłu czy przedsiębiorstw, lecz także firm z branży nowych technologii. Do klientów Krakowskiego Parku Technologicznego należały takie firmy, jak CD Projekt Red (odpowiedzialny za sukces gier o Wiedźminie), Synerise czy Revolut (popularna karta walutowa).

Krakowski Park Technologiczny jest także odpowiedzialny za organizację jednej z większych imprez dla branży gier, czyli Digital Dragons. Tylko w ubiegłym roku wydarzenie przyciągnęło około 2000 osób i 650 firm. Tegoroczna, dziewiąta już edycja Digital Dragons ponownie odbędzie się w Krakowie, w dniach 18-19 maja.

Organizacja tego wydarzenia jest zawsze wyzwaniem, dwa tysiące uczestników z całego świata obligują do utrzymania najwyższego standardu naszego wydarzenia – podkreśla Wityńska-Słącz.

Rekordowy rok KPT ScaleUp

W tym roku zaczynamy także kolejny etap programu akceleracyjnego KPT ScaleUp, do którego otrzymaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń – podsumowuje przedstawicielka KPT. – W tym roku ruszy też nowy nabór, a dla nas ważne będzie dotarcie do nowych startupów, pozyskanie nowych partnerów przemysłowych, a także wejście na międzynarodowe rynki.

KPTScaleUp to program akceleracyjny realizowany przez KPT od 2017 roku, w którym dotychczas wzięły udział 34 start-upy. Tegoroczna, czwarta edycja ukierunkowana jest na młode firmy z branży nowych technologii, oferujące rozwiązania dla Przemysłu 4.0. Transformacja cyfrowa i wsparcie branży gier to, jednocześnie z ofertą dla przedsiębiorstw z sektora tradycyjnego przemysłu, istotne zadania, jakie stawiają sobie władze KPT.