Jeśli podczas podróży do Finlandii szukamy oryginalnych pamiątek, lokalnych smakołyków lub interesuje nas rękodzieło prosto z Laponii, najlepiej udać się na Kauppatori. Co więcej ten położony w centrum Helsinek plac jest nie tylko popularnym targowiskiem, ale także miejscem wydarzeń kulturalnych.

Helsinki – otoczona z trzech stron morzem, rozłożona na ponad 300 wyspach stolica Finlandii – każdego roku przyciąga do siebie turystów, pomimo niskich temperatur i panującej przez zimowe miesiące nocy polarnej. Kauppatori jest nieodłącznym elementem i symbolem tego miasta. Historia placu sięga już XVIII wieku, wówczas zaczęto w tym miejscu sprzedawać ryby znoszone prosto z wypływających na Bałtyk łodzi.
Z kolei Stara Hala Targowa, czyli Vanha Kauppahalli, powstała u schyłku XIX wieku – dzięki temu handel możliwy był także zimą. Do dziś jest otwarta dla kupujących, a znajdujące się w środku stoiska oferują głównie mięso. Co jeszcze znajdziemy na Kauppatori – miejscu, w którym można zasmakować nie tylko regionalnych przysmaków, ale przede wszystkim atmosfery miasta?

Przysmaki i pamiątki

Plac targowy czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30–18.00, a w sobotę od 6.30–16.00. Latem działa również w niedziele pomiędzy 10.00 a 17.00. Można na nim kupić m.in. warzywa, owoce, mięso i pamiątki. Oryginalnym prezentem z podroży będzie rękodzieło z Laponii, zwłaszcza, że sprzedawane ubrania, narzędzia, noże czy biżuteria wykonane są tylko z lokalnych materiałów. Kauppatori przyciąga przede wszystkim amatorów regionalnych produktów i dobrego jedzenia. Kuchnię fińską charakteryzuje prostota i surowość. Usytuowane na placu knajpki pozwalają na spróbowanie lokalnych dań, wśród których królują gęste zupy, mięsa i ryby. Do najpopularniejszych potraw należą lihapiirakka – pierożki nadziewane najczęściej mięsem, karjalanpaisti – pieczeń z wołowiny i baraniny oraz karjalanpiirakka – pierog z serem, mięsem i kapustą.
Turyści mogą tu znaleźć również tak oryginalne przysmaki, jak mięso z renifera czy niedźwiedzia. Popularnymi specjałami są też oczywiście ryby, m.in. śledzie i łosoś – znoszone prosto z kutra, dają gwarancję świeżości i niepowtarzalnego smaku. W historię placu na stałe wpisane jest coroczne wydarzenie Silakkamarkkinat – targ śledziowy, odbywający się na początku października. Wieczorami, kiedy stragany zostają zamknięte, targowisko przeistacza się w deptak, często też odbywają się na nim rożne wydarzenia kulturalne. W grudniu 2017 roku, kiedy Finlandia obchodziła 100-lecie niepodległości, część obchodów zlokalizowana była właśnie na Kauppatori.

Pośród zabytków

Plac jest usytuowany w centrum Helsinek, dlatego spacerując w jego pobliżu, możemy minąć najważniejsze budynki, m.in. urząd miejski, sąd najwyższy czy Pałac Prezydencki. Miłośników architektury zaciekawi również Sobór Uspieński. Budowla powstała w 1868 roku za czasów panowania cara Aleksandra II, i jest największą świątynią prawosławną w Europie Zachodniej.
To nie jedyny element kultury rosyjskiej – wizytę cara Mikołaja i jego żony Aleksandry upamiętnia tzw. Kamień Carowej, pomnik z XIX wieku. Na końcu placu znajduje się Przystań Południowa – Etelasatama. Z portu odpływają nie tylko łodzie rybackie, ale także statki wycieczkowe, promy oraz motorówki. Można stąd udać się na wycieczkę do Szwecji, Estonii, a także na pobliskie fińskie wyspy.