Nowi przewoźnicy, nowe połączenia

American Airlines uruchomi od 7 maja 2020 r. połączenie do Chicago pięć razy w tygodniu. Samoloty Air France latać będą od 29 marca 2020 r. codziennie #PROSTOzKRAKOWA do Paryża. Nowymi krajami w siatce połączeń Kraków Airport będzie Albania (połączenia czarterowe) oraz Czarnogóra (połączenia regularne). Ponadto Wizz Air uruchomi połączenia do Londynu, Zaporoża, Barcelony, Mediolanu, Trondheim, Haugesund, Stavanger, Bergen, Bolonii, Tromso, Verony. Linie lotnicze Ryanair latać będą do Podgoricy. W 2020 r. przewidzianych jest 15 nowych połączeń #PROSTOzKRAKOWA. Od 3 maja 2020 roku PLL LOT uruchomi nowe bezpośrednie połączenie z Krakowa na nowojorskie lotnisko JFK. Jednocześnie narodowy przewoźnik zwiększy liczbę lotów z Krakowa do Chicago – z 3 do 5 połączeń tygodniowo.

Bramki ABC w Kraków Airport

Kraków Airport zostanie wyposażony w 10 sztuk bramek biometrycznych ABC (10 sztuk). Bramki wykorzystywane są do automatycznej odprawy osób wylatujących z lub przylatujących do strefy Schengen, posiadających paszport biometryczny. Ma to usprawnić obsługę podróżnych i ułatwić pracę służbom na lotnisku. Zakup urządzeń na krakowskim lotnisku zostanie sfinansowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji na wniosek Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika.

3.edycja ACI Customer Experience Global Summit

Na konferencji ACI Customer Experience Global Summit, odbywającej się we wrześniu 2019 r. na indonezyjskiej wyspie Bali, ACI World (Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych) uroczyście ogłosiła, że przyszłoroczne wydarzenie, czyli 3. edycja ACI Customer Experience Global Summit, które zaplanowano w dniach 7-10 września 2020 r., odbędzie się w Krakowie. Kraków Airport wystąpi w roli gospodarza tej prestiżowej konferencji. Co roku na konferencji zrzeszającej światowe porty lotnicze, spotykają się delegaci, by wspólnie dyskutować o najlepszych rozwiązaniach zapewniających pasażerom jak najlepszy komfort i wysokiej jakości usługi na lotniskach. W 2019 roku Angkasa Pura 1 na Bali w Indonezji była pierwszym organizatorem z regionu Azji i Pacyfiku, w przyszłym roku Kraków będzie pierwszym europejskim gospodarzem tego wydarzenia.

Inwestycje

Decyzje o kolejnych inwestycjach na krakowskim lotnisku zawsze bazują na gruntownych, cyklicznie aktualizowanych analizach i prognozach ruchu lotniczego. Priorytetem i zarazem najtrudniejszym aktualnie prowadzonym projektem infrastrukturalnym jest nowa droga startowa. Ponadto realizowane będą opracowania dla: wariantowej koncepcji wielobranżowej oraz projektu budowlanego dla nowego terminalu cargo oraz koncepcji wstępnej oraz koncepcji wielobranżowej dla rozbudowy terminala pasażerskiego. Ogłoszone zostaną tez przetargi na budowę biurowca, rozbudowę płaszczyzny postojowej samolotów w części zachodniej oraz przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego.

Nowy terminal Kraków Airport
Wizualizacja: Rozbudowany terminal, widok od strony płyty
Nowy terminal cargo Kraków Airport
Wizualizacja: Nowy terminal cargo