Do pełnej kolorów i blasku portugalskiej stolicy można wielokrotnie powracać, gdyż nigdy się nie nudzi. Serdeczność mieszkańców, połączona ze spokojem ducha, przyciąga i zachęca do kolejnych odwiedzin na Półwyspie Iberyjskim.

W ścisłym centrum Lizbony znajduje się plac Praça de D. Pedro IV (zwany Rossio). Podróżując z lotniska, najlepiej opuścić metro na stacji o tej samej nazwie. Po wyjściu na powierzchnię zobaczymy ogromną kolumnę Piotra IV – króla Portugalii, który w czasie wojen napoleońskich uciekł do Brazylii, gdzie przyjął tytuł cesarza. Północną część placu zamyka potężny teatr Donny Marii II, a po jego lewej stronie mieści się wybudowany w stylu neomanuelińskim dworzec kolejowy Rossio. Na rogu jednego z budynków, między placem Rossio a dworcem, usytuowana jest niedroga, godna polecenia knajpka – Café Beira Gare. Koniecznie spróbujmy specjału miejscowej kuchni – bifany, czyli bułki z duszoną wieprzowiną.

Alternatywne oblicze

Miłośnicy postindustrialnego stylu będą zachwyceni Lx Factory. Pod adresem Rua Rodrigues de Faria 103 znajduje się przestrzeń zajmowana dawniej przez fabrykę przemysłu tekstylnego. Od 2008 roku teren został zagospodarowany na nowo. W Lx Factory przenikają się sztuka, kultura i rozrywka. Możemy wziąć udział w koncercie lub wystawie, znaleźć prawdziwe skarby na odbywającym się co niedzielę pchlim targu bądź zapoznać się z kolekcjami portugalskich projektantów mody. Zajrzyjmy też obowiązkowo do księgarni Ler Devagar, mieszczącej się w budynku dawnej drukarni.
LX factory Lisboa Portugal

Stolica w wersji współczesnej

W 1998 roku Lizbona była gospodarzem światowej wystawy Expo. Obecnie na terenach powystawowych mieści się Park Narodów (Parque das Nações) – nowoczesna przestrzeń, odbiegająca architekturą od pozostałych, starszych dzielnic miasta. Do najsłynniejszych atrakcji należy uznawane za największe w Europie oceanarium. Warto też poświęcić dłuższą chwilę na podziwianie architektury dworca kolejowego Oriente (Gare do Oriente), zaprojektowanego i wybudowanego specjalnie na Expo’98. Wzrok odwiedzających skutecznie przyciąga Pawilon Portugalii – dach budynku przypomina rozciągnięte żeglarskie płótno lub kartkę papieru.

Dzieła sztuki na murach

Elewacje lizbońskich budynków zachwycają bogactwem wzorów i kolorów. Śladów azulejos (ozdobnych ceramicznych płytek) możemy wypatrywać na fasadach budynków lub wybrać się do Museu Nacional do Azulejo (Muzeum Narodowe Azulejo bądź po prostu Muzeum Narodowe Płytek). Jeśli pragniemy zabrać lizbońską ceramikę do domu, szeroki wybór płytek (w różnych stylach i rozmiarach) znajdziemy np. w sklepie Cortico & Netos czy w muzealnym sklepiku. Mamy wtedy gwarancję oryginalności i jakości.

Tramwaj 28

Być w Lizbonie i nie jechać symbolem znanym z pocztówek? Szkoda pominąć taką atrakcję. I choć tramwaje tej linii już dawno powinny odejść na zasłużoną emeryturę, wciąż dzielnie wożą turystów. Trasa tramwaju 28 przebiega często przez wąskie uliczki. Należy przygotować się na drobne niedogodności: w środku jest mało miejsca, w sezonie na przystanku potrafią czekać prawdziwe tłumy, a sam tramwaj, pomimo rozkładu jazdy, często odjeżdża nieregularnie. Wszystko rekompensują jednak piękne widoki: jeśli usiądziemy przy oknie, w trakcie podróży będziemy mogli podziwiać takie dzielnice Lizbony, jak Prazeres, Estrela, Chiado, Baixa czy Alfama.

Koniecznie zobacz
Koniecznie zobacz

Sintra

Miasteczko pałaców i pięknych rezydencji. Dotrzemy tam pociągiem z dworca Rossio. Koniecznie należy zobaczyć oszałamiający fantazją i przepychem pałac Pena, ruiny zamku Maurów i rezydencję Quinta da Regaleira.

Monsanto

Największy obszar leśny w okolicy Lizbony, o powierzchni ok. 1000 ha. Założony w latach 30. XX wieku park miejski jest popularnym miejscem pikników i rowerowych wycieczek. Jego położenie pozwala cieszyć się widokiem na panoramę miasta. Do Monsanto kursuje autobus miejski z centrum Lizbony.

Alfama

Najstarsza, pełna uroku i magii dzielnica Lizbony. Warto wybrać się tam wieczorem na koncert tradycyjnej muzyki fado, np. do Clube de Fado. Wiedzę o tym gatunku muzycznym możemy następnie pogłębić w poświęconym mu muzeum – Casa do Fado e da Guitarra Portuguesa.

A Ginjinha

W słynnej pijalni na Largo de São Domingos skosztujemy miejscowego likieru wiśniowego. Przygotowywany z dodatkiem wódki, wyrabiany na bazie prawdziwych owoców przysmak przyciąga przed lokal zarówno turystów, jak i miejscowych. Napój serwowany jest w małych kubeczkach, ale możemy też zakupić całą butelkę do późniejszej konsumpcji.

Dobrze wiedzieć
Dobrze wiedzieć

Lotnisko

Port lotniczy w Lizbonie jest doskonale skomunikowany z centrum. Od razu po wyjściu z lotniska widoczne jest zejście do metra. Zanim przekroczymy bramki, warto zaopatrzyć się w kartę wielokrotnego użytku Viva Viagem. Jej koszt to 0,50 euro.

Bilety

Bilet na jeden przejazd kosztuje 1,5 euro. Bilety są ważne w metrze, autobusach i tramwajach, a nawet w miejskich windach. Jeżeli będziemy nocować w centrum, warto zaopatrzyć się w co najmniej sześć biletów – czyli doładować kartę na sześć przejazdów.

Metro

W Lizbonie są cztery linie metra. Lotnisko jest stacją początkową linii czerwonej, jadącej w kierunku centrum. Ostatnia stacja linii turkusowej, Cais de Sodre, to zarazem dworzec kolejowy, z którego odjeżdżają pociągi do Cascais, popularnej miejscowości do wypoczynku nad oceanem.