Drugie co do wielkości miasto francuskie, zwane bramą Morza Śródziemnego, to punkt obowiązkowy na mapie turystów odwiedzających kraj wina i serów. W Marsylii literacka fikcja przeplata się z bogatą historią, a najbardziej wzruszają tu do dziś romantyczne losy marynarza Edmunda Dantèsa – bohatera słynnej powieści „Hrabia Monte Christo”.

Miasto to założyli koloniści greccy z Focji już około roku 600 p.n.e., nadając mu wówczas nazwę Massalia. Było to pierwsze greckie polis na zachodzie Europy. Dzieje Marsylii to przede wszystkim historia nieustannych podbojów. W roku 49 p.n.e. została ona zdobyta przez Gajusza Juliusza Cezara, następnie, już w czasach naszej ery, przez Wizygotów, Burgundów, a następnie Ostrogotów. W 879 roku przyporządkowano ją burgundzkiemu królestwu Arelat, a w X wieku stała się częścią Prowansji. W średniowieczu cieszyła się statusem wolnego miasta, by w końcu w 1481 roku trafić już na stałe w ręce Francuzów.

KWESTIONARIUSZ
KWESTIONARIUSZ

Najbardziej znane z: obecności w wybitnej powieści Aleksandra Dumasa „Hrabia Monte Christo”.

Przełomowy moment historii: 49 rok p.n.e. – zdobycie miasta przez rzymskie legiony pod dowództwem Juliusza Cezara.

Znane zabytki: bazylika Notre Dame de la Garde, fort św. Jana, pałac Longchamp, katedra la Major, opactwo św. Wiktora, zamek d'If.

Najciekawsze style architektury: romańsko–bizantyjski.

Koniecznie należy: wspiąć się na wzgórze La Garde, by zachwycić się cudowną panoramą miasta.

Dla smakoszy: Bouillabaisse, wykwintna zupa na bazie pięciu gatunków ryb.

Sławni obywatele miasta: Antonin Artaud – aktor, dramaturg, reżyser, pisarz, teoretyk teatru; Zinédine Zidane – piłkarz i trener, laureat Złotej Piłki w 1998 roku, najlepszy zawodnik Mistrzostw Świata 2006.

Poza szlakiem: Cassis – niewielkie portowe miasteczko przez wielu uważane za piękniejsze od znanego Saint-Tropez. Aix-en-Provence – miasto założone w 122 roku p.n.e., rozsławione dzięki Paulowi Cézanne, wybitnemu malarzowi.

Miejsce na spacer: park miejski za pałacem Longchamp i uliczki Starego Portu.

Portowe centrum

Słynny w całej Europie Stary Port, odrestaurowany w 2013 roku za kwotę 45 milionów euro, to doskonałe miejsce na rozpoczęcie przygody z Marsylią. Stąd właśnie ruszyć można w pieszą wycieczkę po mieście lub wypłynąć w rejs ku pobliskiemu archipelagowi Frioul czy śródziemnomorskim fiordom jak określa się
Calanques – skaliste wybrzeże łączące Marsylię z Cassis. Od lądu, z trzech stron świata, port otacza wiele atrakcji – pałac Longchamp, opactwo św. Wiktora, katedra la Major czy Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej (MuCEM).

Dziedzictwo Dantèsa

Czwartą stroną jest oczywiście Morze Śródziemne. Z portu kursują promy i statki wycieczkowe ku kolejnym atrakcjom. Największą z nich niewątpliwie jest wzniesiona na skalistej wysepce twierdza d’If. Zamek wybudowany został na polecenie Franciszka I Walezjusza. Nigdy jednak nie spełnił swych funkcji obronnych z uwagi na zbytnie oddalenie od lądu. Sławę zawdzięcza jednak dwóm faktom.
Po pierwsze, w XVIII wieku przekształcono go w regularne więzienie, w którym osadzono chociażby niesławnego markiza de Sade. Po drugie, zdarzenie to wykorzystał Aleksander Dumas, tworząc „Hrabiego Monte Christo”. To właśnie w twierdzy d’If uwięziony miał być tytułowy bohater Edmund Dantès. I choć to literacka fikcja, turyści mogą zwiedzać celę bohatera, a nawet dziurę, przez którą miał przedostać się do celi zmarłego współwięźnia.

Podwodna grota

Ze Starego Portu wypłynąć można również na wycieczkę po Calanques. Wspaniałe, wypełnione lazurową, czystą jak kryształ wodą zatoczki, dzikie plaże i fantazyjne wapienne skały to jedno z najbardziej dzikich i romantycznych miejsc Marsylii.
Niewiele osób wie, że to właśnie tu, 37 metrów pod powierzchnią wody, skrywa się wąski tunel prowadzący do jaskini Cosquera – sanktuarium z epoki górnego paleolitu. Jej ściany ozdobione są przeszło 200 podobiznami zwierząt i 55 odciskami rąk ludzkich sprzed około 20 tysięcy lat!

Piżama i wodociągi

Oba te wyrazy to w Marsylii żartobliwe nazwy nadane dwóm przepięknym zabytkom, które niewątpliwie należy odwiedzić. Katedrę la Major wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku na miejscu poprzedniej, XII-wiecznej. To właśnie tę świątynię miejscowi określają mianem piżamy z uwagi na specyficzną elewację, która turystom z kolei kojarzy się z zebrą ze względu na położone naprzemiennie warstwy marmuru i porfiru.
Podobnymi pasami charakteryzuje się bazylika Notre Dame de la Garde wzniesiona na wzgórzu, z którego roztacza się panorama na całe miasto. Wodociągi to z kolei określenie zapierającego dech w piersiach, pełnego fontann i kaskad pałacu Longchamp, wybudowanego na cześć uruchomienia kanału zaopatrującego Marsylię w wodę pitną z rzeki Durance.

Parki, muzea i wyborna kuchnia

Marsylia kusi też cienistymi parkami, wspaniałymi muzeami i znakomitą śródziemnomorską kuchnią, która cechuje się absolutną świeżością produktów.
Wyborne restauracje i przytulne kawiarenki dopełniają radości, jaką daje spacer szlakiem zabytków czy morskie wyprawy w dzikie ostępy śródziemnomorskich fiordów.

ZNAKI SZCZEGÓLNE
ZNAKI SZCZEGÓLNE

DOBRA MATKA Pozłacana, 11-metrowa figura Dziewicy stojąca na szczycie wieży bazyliki Notre Dame de la Garde.

CITÉ RADIEUSE Tak zwana Jednostka Mieszkaniowa – pierwszy tego typu budynek na świecie, zaprojektowany tuż po II wojnie światowej przez Charlesa-Édouarda Jeanneret-Gris, czyli Le Corbusiera.

LUSTRZANY DACH Nowoczesna budowla na terenie Starego Portu, która chroni turystów przed ostrym słońcem i zapewnia wyjątkowe wrażenia wizualne.