Neapol i Mediolan połączone Autostradą del Sole. To jedno zdanie wyraża więcej treści, niż możemy sobie wyobrazić. Trudno bowiem o bardziej różnorodne miasta we Włoszech. Tak dobrze znany wszystkim obraz „la dolce vita” nabiera zupełnie innego znaczenia, kiedy mówimy o Mediolanie.

Mediolan, Włochy, Italia, panorama miasta
Mediolan, panorama z widokiem na Torre Velasca
Neapol, Włochy, Italia, panorama miasta
Panorama Neapolu

KWESTIONARIUSZ
KWESTIONARIUSZ

Najbardziej znane z: pizzy (Neapol) i mody (Mediolan).

Najciekawsze style architektury: sztuka rzymska, renesans i barok (Neapol); gotyk, architektura współczesna (Mediolan).

Przełomowy moment historii: XIX wiek – miasto stolicą Królestwa Obojga Sycylii (Neapol); zburzenie miasta w 1162 r. przez wojska Fryderyka Barbarossy (Mediolan).

Najbardziej znane zabytki: Castel Sant’Elmo, kościół Gesù Nuovo, Castel dell’Ovo (Neapol); bazylika św. Ambrożego, budynek opery La Scala (Mediolan).

Koniecznie należy: zobaczyć bazylikę San Francesco di Paola (Neapol); zobaczyć malowidło ścienne „Ostatnia Wieczerza” w Santa Maria delle Grazie (Mediolan)

Dla smakoszy: od pizzy, przez ragù, po spaghetti con le vongole - z owocami morza (Neapol); restauracje w dzielnicy Navigli i Ticinese (Mediolan).

Miejsce na spacer: Parco di Capodimonte (Neapol); Parco Sempione lub dzielnica Brera (Mediolan).

Poza szlakiem: ulica Spaccanapoli (Neapol); kościół św. Bernardyna od Kości (Mediolan).

Sławni obywatele miasta: Totò, Diego Maradona (Neapol); Leonardo da Vinci, Giuseppe Verdi, Silvio Berlusconi (Mediolan).

Kochasz czy nienawidzisz?

Obserwując Włochów, można powiedzieć, że opanowali oni do perfekcji umiejętność czerpania radości z prostego życia, a nawet poszli o krok dalej. Widoczne to jest zwłaszcza na południu Włoch, w Neapolu. Z jednej strony uciekanie przed rozpędzonymi samochodami, głośni sąsiedzi rozmawiający ze sobą z położonych naprzeciwko okien, brak zorganizowanego zaplecza turystycznego czy nie zawsze sprawnie
funkcjonująca komunikacja miejska mogą odstraszać turystów. Jednak z drugiej strony, ze swoim sielskim klimatem, wąskimi uliczkami i starymi kamienicami potrafi zachwycać. Neapol można więc kochać lub nienawidzić, miasto to wywołuje zawsze skrajne emocje.
Neapol, Loty z Krakowa

Moda i sport

Z kolei zwiedzając Mediolan, turysta może poczuć się nieco rozczarowany brakiem typowego włoskiego klimatu. Jest siedzibą włoskiej giełdy i licznych korporacji, banków czy firm telekomunikacyjnych oraz klubów piłkarskich — Interu i A.C. Milan. To miasto, gdzie żyje się szybko. Zasada „czas to pieniądz” widoczna jest wszędzie. Miasto to, znane z mody i sportu, ważne dla biznesu i gospodarki Włoch,
pozwala jednak odkryć swój charakter zdecydowanym turystom. Idealnie nadaje się do tego, by zwiedzać je pieszo, chociaż, by udać się w nieco dalej położone miejsca, warto skorzystać z tramwaju, autobusu czy metra. Miasto jest jednym z najlepiej skomunikowanych w całych Włoszech, transport miejski oferuje różnego rodzaju bilety czasowe czy karty miejskie.

Trochę historii…

Neapol został założony w IX wieku p.n.e. na wyspie jako Parthenope, następnie powstała kolonia grecka, Neapolis. Mediolan natomiast nieco później, około IV wieku p.n.e. Oba miasta na różnych etapach swojej historii znajdowały się pod panowaniem niemieckim, francuskim czy też hiszpańskim. W roku 1860 Neapol dołączył do Zjednoczonych Włoch.
Natomiast zarówno początki XVIII, jak i XIX wieku w Mediolanie to okres panowania austriackiego, którego wpływ widoczny jest do dzisiaj w architekturze, ale też w kuchni czy dialekcie mediolańskim. W 1861 r. miasto zostało włączone do Zjednoczonego Królestwa Włoch i w krótkim czasie stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym państwa.

Zamek i magiczne jajko

Zwiedzanie Neapolu najlepiej zacząć od spaceru po zabytkowej części miasta. Warto przejść się tętniącą życiem do późnych godzin nocnych Via Toledo lub odwiedzić Museo Archeologico Nazionale, z najcenniejszymi znaleziskami z Pompejów oraz Herkulanum. Castel Nuovo, w którym mieści się obecnie Museo Civico di Castel Nuovo, to wizytówka miasta. Warto wspomnieć również o Castel dell’Ovo, potocznie zwanym Zamkiem Jajecznym,
położonym na malutkiej wysepce połączonej z Neapolem kilkudziesięciometrową groblą. Według legendy zamek swoją nazwę zawdzięcza poecie Wergiliuszowi, który posiadał magiczne jajko. Po jego śmierci zostało ono umieszczone w fundamentach, by… dodatkowo wzmocnić budowę. Będąc w zamku, można cieszyć się panoramą miasta, jest to również ulubione miejsce nowożeńców na zdjęcia ślubne.
Pompeje, Włochy
Pompeje

Podziemne miasto

Zwiedzając Neapol, warto również zejść pod ziemię. Mieści się tam drugie miasto — początkowo wydobywano stamtąd budulec potrzebny do rozbudowy Neapolu, następnie utworzono podziemne akwedukty oraz zbiorniki na wodę, a w czasie II wojny światowej tunele chroniły mieszkańców przed nalotami. Neapol potrafi dostarczyć również dreszczyku emocji, szczególnie w dzielnicy Rione Sanità, gdzie znajduje się cmentarz Fontanelle. Został on wykuty w skale, a wypolerowane czaszki zmarłych rozmieszczono na półkach.
Dodatkowo atrakcją może okazać się wycieczka do katakumb San Gennaro oraz San Gaudioso. Katakumby San Gennaro powstały około II wieku n.e. Początkowo chowano w nich pogan, a następnie miejsce to zostało przejęte przez chrześcijan. Planując wyjazd do Neapolu, warto uwzględnić wycieczkę na Wezuwiusz oraz do miast zniszczonych podczas wybuchu, Pompejów lub Herkulanum. Każde z nich zachowało się w innym stopniu, warto więc odwiedzić oba miejsca.

Nie tylko katedra

Zwiedzanie tego miasta można rozpocząć od razu po przyjeździe. Dworzec główny Milano Centrale to masywny budynek zbudowany w pierwszej połowie XX wieku. Najważniejszym zabytkiem jest katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie, tzw. Duomo, która mieści się na Piazza Duomo w samym centrum miasta. To najbardziej oblegane przez turystów miejsce. Jednak to nie powinno nas zniechęcać, warto zobaczyć powstający przez sześć wieków jeden z największych kościołów świata.
Dla miłośników historii Zamek Sforzów, położony przy rozległym Parco Sempione, będzie atrakcyjną częścią wycieczki. Powstał on w pierwszej połowie XV wieku, na zlecenie Franciszka I Sforzy. Warto wybrać się także do Pinacoteca di Brera, gdzie można obejrzeć dzieła Canaletta, Caravaggia czy Rafaela, albo do Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci, gdzie znajdują się m.in. maszyny wymyślone przez włoskiego geniusza.

Pałac czy galeria?

Galerię Vittorio Emanuele II można traktować jako jednąz ikon Mediolanu. Mówi się o niej, że jest najpiękniejszym pasażem handlowym na świecie. Spacer po galerii pozwala podziwiać neorenesansowe kamieniczki, obecnie siedziby butików znanych projektantów, restauracji, kawiarni, księgarń oraz sklepów. Warto spojrzeć w górę, dach to szklana kopuła, a na wysokości pierwszego piętra można zobaczyć figury znanych Włochów, takich jak Michał Anioł, Leonardo da Vinci czy Galileusz.
Z kolei posadzki są wyłożone kafelkami, tworząc herby czterech największych włoskich miast. Wilczyca symbolizuje Rzym, lilia to Florencja, herbem Mediolanu jest krzyż na białym polu, a byk to Turyn. Swoje butiki mają tu najdroższe światowe marki, wśród których wymienić należy Armaniego, Diora czy Louisa Vuittona. Wielbiciele sportu mogą odwiedzić stadion San Siro oraz nowoczesną siedzibę AC Milanu — Casa Milan. Budynek w kształcie buta mieści w sobie muzeum klubowe oraz oficjalny sklep.

Pizza, a potem deser

Neapol słynny jest nie tylko ze swoich zabytków, ale również doskonałej włoskiej kuchni. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc wartych odwiedzenia, ale na pewno trzeba zajrzeć do Antica Pizzeria da Michele, Trattoria da Nennella, Trattoria da Concetta, Pizzeria Gino Sorbillo, Enotrattoria Casetta Rossa czy Pescheria Azzurra. Każde z tych miejsc oferuje typowe włoskie potrawy. Jednym z pierwszych dań, jakie należy wymienić, to po prostu pizza.
Oprócz zwykłej włoskiej — choć raz powinno się spróbować pizzy fritta, która jest smażona. Koniecznie należy skosztować spaghetti con ragu (spaghetti z sosem mięsnym), które jest nazywane daniem „niedzielnym”, przygotowywanym przez kilka godzin, czy owoców morza. Posiłek warto zakończyć wspaniałym deserem. Najbardziej znane to: sfogliatella (kruche ciasto z masą z ricotty), babà (babeczka nasączona rumem) oraz biscotti all’amarena (ciastka z masą wiśniową).

Time for aperitif

Milanese cuisine is slightly different from the Neapolitan one. The classical dishes include risotto with saffron, parmesan and white wine. Inhabitants of Milan also eat veal(e.g. cotoletta alla milanese or  ossobuco), tripe (trippa) and various kinds of soups, boiled or stewed. You should also try local cheeses, gorgonzola and mascarpone, as well as yellow breads prepared on the basis of corn flour. If you want to wine and dine at restaurants and bars,
it is a good idea to visit them in the evening, between 6 p.m. and 10 p.m., when you can taste various snacks served on tables. It is the Milanese aperitif time, that has become an indispensable element of the city’s lifestyle. Interesting places include Obica Duomo, Magolf’s pizzeria and Ciu’s Bar. If you crave for a delicious Italian dessert, you should go to Cioccolati Italiani in Milan.

ZNAKI SZCZEGÓLNE
ZNAKI SZCZEGÓLNE

Autostrada del Sole to najdłuższa autostrada we Włoszech, łącząca ze sobą Neapol i Mediolan. Została otwarta w 1964 r. Od tego czasu jest najdłuższą i jedną z najczęściej używanych autostrad we Włoszech. Za najciekawszy – zarówno pod względem wykonania, jak i roztaczających się z niego widoków – uznaje się fragment łączący Bolonię z Florencją, który przecina pasmo Apenin Toskańskich. Odcinek ten znany jest z licznych tuneli, estakad oraz zakrętów.