Regionalna kuchnia, największy w Europie Las Miejski i perły neogotyckiej architektury. A może regaty w centrum miasta na jeziorze Ukiel i zwiedzanie z pokładu jachtu? Wszystkiego doświadczymy w Olsztynie, 170-tysięcznym mieście, w którym swój ślad pozostawił pół wieku temu sam Mikołaj Kopernik. #KRKtravelchallenge na Mazurach.

Olsztyńska starówka nie należy do największych – można ją obejść podczas niespiesznego niedzielnego spaceru. Zwiedzanie zaczynamy od jedynej ocalałej bramy miejskiej, zwanej potocznie przez olsztynian Wysoką Bramą – na mapie znajdziemy ją za to pod nazwą „Brama Główna”. Następnie udajemy się do Zamku Kapituły Warmińskiej, gdzie możemy bezpłatnie wejść na dziedziniec i zrobić zdjęcie słynnej babie pruskiej – ten jeden z symboli Olsztyna pochodzi z czasów średniowiecza i najprawdopodobniej, wbrew nazwie, przedstawia wizerunek mężczyzny – wojownika.

Bliżej gwiazd

Spacerując po mieście, nie sposób nie natknąć się na obiekty związane z wybitnym astronomem. Prawdziwą gratką będzie wizyta w Muzeum Warmii i Mazur, gdzie w ramach stałej ekspozycji można obejrzeć wystawę kopernikowską. Wśród eksponatów znajduje się m.in. astronomiczna tablica doświadczalna wykonana przez wybitnego astronoma w 1517 roku. U zbiegu ulic Zamkowej i Okopowej możemy natomiast usiąść u boku Mikołaja Kopernika na poświęconej mu słynnej ławeczce i pstryknąć pamiątkowe zdjęcie. Mawia się, że potarcie nosa posągu przynosi szczęście i pomyślność.

Smaki Warmii i Mazur

W Olsztynie bez trudu odnajdziemy ciekawe miejsca, serwujące lokalne przysmaki. W obrębie Starego Miasta, przy ulicy Chrobrego, mieszczą się Cudne manowce. Miłośników rustykalnego stylu ucieszy charakterystyczny wystrój wnętrza: pełen bieli i drewna, z rękodzielniczymi elementami. Dania z karty, takie jak karmuszka (rodzaj gęstej zupy), dzyndzałki (pierożki) wołowe ze skrzeczką, sandacz z patelni czy lemoniada z pokrzywy czerpią z lokalnej tradycji oraz, co ważne, powstały na bazie regionalnych produktów, o czym możemy przeczytać w menu.

Sztuka w miejskim wydaniu

Sympatycy sztuki ulicznej mogą spędzić weekend na poszukiwaniu murali w mieście. Każdego roku festiwal Olsztyn Street Art Garden pozwala zaprezentować się artystom młodego pokolenia, a najciekawszy projekt zostaje przeniesiony do przestrzeni publicznej. W efekcie oglądać możemy m.in. hybrydę człowieka i psa na ścianie budynku przy ulicy Jasnej,
czy trójwymiarowy obraz o tematyce historycznej wykonany na jednej z kamienic przy ulicy Pieniężnego. W okolicy Muzeum Nowoczesności przy ulicy przyciąga za to uwagę zagadkowa geometryczna kompozycja. Punktów, w których możemy podziwiać murale, jest dużo więcej – to z pewnością ciekawa alternatywa dla tradycyjnego poznawania miasta.

Z perspektywy jachtu

Gdynia ma morze, Zakopane – góry, a Olsztyn aż 16 jezior, które przyciągają pasjonatów wodnych atrakcji i odpoczynku na plaży. Jeśli poszukujemy miejsca z rozwiniętą infrastrukturą rekreacyjną, idealne będzie kąpielisko nad jeziorem Ukiel. Plaża miejska znajduje się przy ulicy Jeziornej i zachęca rozbudowaną ofertą gastronomiczną usytuowaną wzdłuż linii brzegowej.
Fani żeglowania mogą zacumować przy nowoczesnej przystani na Słonecznej Polanie (dobra informacja dla zmotoryzowanych – w pobliżu znajduje się duży, bezpłatny parking). Wyjazd w gronie znajomych można zakończyć grillem na Piaszczystej Plaży przy ulicy Pstrowskiego (jezioro Skanda), które znajduje się na obrzeżach Olsztyna.

Pamiątki niezwykłe

Przed wyjazdem koniecznie odwiedźmy Manufakturę Sztuki – prowadzony z prawdziwą pasją sklep i galerię z oryginalnymi pamiątkami. Nabędziemy tam autentyczne wyroby ludowe nawiązujące do historii i kultury Warmii i Mazur. Mawia się, że ręcznie robione przedmioty z ceramiki, szkła czy drewna mają w sobie „to coś, co można nazwać duchem Warmii”. Dodatkowego smaczku dodają wiekowa, sklepowa kasa z 1939 roku oraz drzwi, które dawniej stanowiły element wyposażenia starego młyna. Miejsce oczarowuje wyjątkowym klimatem i trudno wyjść bez kupna choć najmniejszego drobiazgu.
Manufaktura znajduje się na Starym Mieście, przy ulicy Staromiejskiej 1, wejście przy Wysokiej Bramie. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego przypadnie do gustu zarówno podróżnikom lubiącym poznawać miasto z perspektywy historycznej, jak i wielbicielom leniwych spacerów po uliczkach starówki. Zadowoleni będą także miłośnicy regionalnej kuchni, którzy na nowo odkryją, jak powinna smakować dobrze przyrządzona ryba czy dziczyzna. Co więcej, Olsztyn zaskakuje również samych mieszkańców, bowiem właśnie przeżywa okres rozwoju, a na jego mapie pojawia się coraz więcej ciekawych miejsc.

Good to Know

  • Port Lotniczy Olsztyn-Mazury znajduje się w miejscowości Szymany. Od centrum Olsztyna dzieli go odległość ok. 60 km, którą można pokonać samochodem lub jadącym niespełna godzinę szynobusem.
  • Cena w olsztyńskich hotelach za nocleg dla dwóch osób ze śniadaniem waha się między 250 a 450 zł, w zależności od standardu.
  • W Olsztynie funkcjonuje miejski system wypożyczania rowerów. Jednoślady są dostępne w około 20 punktach, a wypożyczymy je przy pomocy aplikacji. Jazda przez pierwsze 30 minut jest bezpłatna.

W OKOLICY
W OKOLICY

Szczytno

miasto znane z jedynej w Polsce Wyższej Szkoły Policji, oddalone od Olsztyna o około 50 km. Znajduje się tu również oddział Muzeum Warmii i Mazur, gdzie jedną ze stałych wystaw jest ekspozycja ludowych kafli mazurskich. Muzeum czynne jest cały tydzień, oprócz poniedziałków. Koszt biletu normalnego – 7 zł.

Mrągowo

każdego lata, od ponad 30 lat, rozbrzmiewa tu muzyka country. Nad jezioro Czos ściągają wówczas fani legendarnego festiwalu Piknik Country i przez trzy dni bawią się na specjalnie przygotowanym terenie miasteczka westernowego – Mrongoville.

Mikołajki

turystyczny hit Mazur i żeglarska stolica Polski. Miasto przeżywa prawdziwe oblężenie latem, kiedy to zjeżdżają się miłośnicy jachtów, zauroczeni Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. W centrum znajduje się wioska żeglarska z licznymi atrakcjami i udogodnieniami dla gości.