8 410 817 pasażerów, 150 połączeń rozkładowych, 40 nowych połączeń, 24 przewoźników, 114 portów lotniczych, 32 kraje – to wynik krakowskiego lotniska w 2019 roku.

„8-milionowy pasażer podróżujący do Krakowa Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, ogłoszenie bazy Wizz Air, 40 nowych kierunków – to efekt wytężonej pracy całego zespołu krakowskiego lotniska. Koncentracja na bezpieczeństwie, podnoszeniu standardu usług i budowaniu atrakcyjnej siatki połączeń oraz realizacja planów inwestycyjnych zawartych w Planie Generalnym to istota rozwoju lotniska i jego funkcjonowania w systemie gospodarczym Małopolski i Krakowa.” – powiedział Radosław Włoszek prezes Zarządu Kraków Airport.

Statystyki 2019

Łącznie w 2019 roku obsłużono 8 410 817 pasażerów, czyli o 24% więcej niż w 2018 roku, tj. o 1 641 448 więcej pasażerów niż w roku poprzednim. Podobnie jak w latach ubiegłych najpopularniejsze kierunki z/do Krakowa to: Londyn, Frankfurt i Warszawa. Jeżeli chodzi o popularność poszczególnych państw, pasażerowie najczęściej korzystali z lotów do: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Włoch i Norwegii. Najbardziej pożądanymi miejscami na wakacje okazały się takie gorące kierunki jak: Portugalia, Turcja, Hiszpania, Cypr i Malta. Najbardziej popularne miasta to: Gran Canaria, Majorka, Teneryfa, Alicante.

Otwarcie bazy Wizz Air

W  2019 r. Kraków Airport stał się 25. bazą Wizz Air, który umieścił w Krakowie 3 samoloty Airbus A320 i zaoferował #PROSTOzKRAKOWA 18 tras do 15 krajów. Pasażerowie mogli polecieć do takich miejsc jak: Londyn, Kijów, Nicea, Turku, Doncaster, Bari, Billund, Katania, Charków, Rzym, Oslo, Larnaka, Turyn, Kutaisi, Tel Awiw, Reykjavik, Birmingham, Eindhoven.

ACI Airport Customer Experience dla Kraków Airport

Kraków Airport jest jednym z pierwszych lotnisk w Europie i pierwszym w Polsce, który otrzymał akredytację ACI Airport Customer Experience. Akredytacja przyznawana jest lotniskom, które w swojej działalności stale dążą do podnoszenia standardów obsługi podróżujących, dla których najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort pasażerów. Kraków Airport stale podejmuje działania w kierunku podnoszenia jakości usług, pozytywnych doświadczeń pasażerów, wsłuchuje się w ich potrzeby i monitoruje wszelkie uwagi podróżujących #PROSTOzKRAKOWA. W 2019 roku wprowadzono niestandardowe działania, które cieszą się dużą popularnością wśród pasażerów. Pasażerom odlatującym z krakowskiego lotniska oferowane są krótkie sesje ćwiczeń krążeniowo-oddechowych, przygotowujących ich do lotu samolotem. Nowym współpracownikiem Kraków Airport stał się Zen, pies rasy border collie,który wraz ze swoją właścicielką i behawiorystką Kasią pomaga w redukcji stresu tym wszystkim, którzy mają obawę przed lataniem. Duet można spotkać w strefie odlotów.

Inwestycje

Małopolska to atrakcyjny europejski kierunek turystyczny, inwestycyjny, biznesowy, a Kraków Airport to kluczowy element sieci transportowej kraju. Wzrost zapotrzebowania na usługi transportu lotniczego wymaga od uczestników rynku innowacyjności, rozbudowy oferty połączeń, zapewnienia odpowiedniej i bezpiecznej infrastruktury dla przewoźników oraz pasażerów. W roku 2019 przeprowadzono: remont (budowa i przebudowa) istniejącej płyty postojowej samolotów, budowę systemu odprowadzania wód opadowych z terenu lotniska wraz z przyłączem wodociągowym i kanalizacyjnym (inwestycja zrealizowana razem z MPWiK S.A.) oraz fragmentu płaszczyzny postojowej samolotów z możliwością odladzania wraz z infrastrukturą towarzyszącą,

Zaangażowanie społeczne

Kraków Airport zrealizował w 2019 r. nowy „Program poprawy komfortu akustycznego dla mieszkańców Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla lotniska Kraków-Balice”, w ramach którego mieszkańcy OOU mogli skorzystać ze wsparcia przy wymianie stolarki o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Zgodnie z założeniami programu po zgłoszeniu i ocenie formalnej wniosku, lotnisko na własny koszt przeprowadzało pomiar akustyczny budynku. Zakwalifikowane do programu nieruchomości otrzymały dofinansowanie na wymianę stolarki zewnętrznej (okan i drzwi). W trakcie naboru, przeprowadzonego na przełomie marca i kwietnia 2019 r., wpłynęło aż 208 wniosków, które następnie zostały poddane ocenie formalnej. Pozytywną ocenę formalną otrzymało 112 wniosków.
W ubiegłym roku odbyła się 2. edycja programu grantowego „Blisko lotniska”, polegająca na finansowym wsparciu projektów infrastrukturalnych, realizowanych na terenie ośmiu sołectw położonych najbliżej krakowskiego portu lotniczego. W programie, który został przygotowany z myślą o mieszkańcach Aleksandrowic, Balic, Rząski, Szczyglic, Cholerzyna, Chrosnej, Mnikowa i Morawicy, dofinansowanych zostało 10 projektów. W 2019 r. odbyła się także 11. edycja programu grantowego „Wspieramy Sąsiadów”. Program polega na finansowym wsparciu lokalnych inicjatyw, skierowanych do mieszkańców gmin Liszki i Zabierzów. W 2019 roku zostało dofinansowanych 11 dofinansowanych projektów spośród 51 zgłoszonych inicjatyw.

Centrum Edukacji Lotniczej – nowe ekspozycje i nagrody

Funkcjonujące od dwóch lat Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport to unikatowy na skalę krajową ośrodek edukacyjny przybliżający zasady funkcjonowania lotniska, organizujący zajęcia specjalistyczne, warsztaty, kursy e-learningowe dla różnych grup wiekowych. Dzieci od najmłodszych lat mogą zapoznać się ze specyfiką podróżowania samolotem – wszystko to w formie nauki i zabawy. W 2019 r. w warsztatach CEL wzięło udział 11 386 uczestników w 439 grupach. Od października można było oglądać nowe, wyjątkowe ekspozycje, takie jak: Interaktywna mapa CITES, sala samolotowa będąca wierną repliką prawdziwego samolotu czy VR Marchaller Room – nowa odsłona instalacji, prezentująca w wirtualnej rzeczywistości realia pracy koordynatorów ruchu lotniczego naziemnego, potocznie zwanych marszałkami. Rok 2019 to dla CEL pasmo sukcesów. Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport otrzymało specjalny certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na „Najlepszy Produkt Turystyczny”, a także przyjęte zostało w poczet członków Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka Spin.

CEL Centrum Edunkacji Lotniczej