Zawdzięczamy mu kobiecy smoking, sukienkę Mondrian i kultowy zapach „Opium”. Francuski projektant inspirował się sztuką, kulturą i modą ulicy. Swój azyl znalazł jednak nie w Paryżu, lecz w dalekim Maroko.

Yves Saint Laurent miał dwie młodsze siostry i to właśnie dla nich, a także dla matki, już w czasach nastoletnich projektował pierwsze sukienki. Wydaje się, że od początku wiedział, jaką drogą pójdzie. W 1953 roku, w wieku zaledwie 17 lat opuścił rodzinny Oran i wyjechał do Paryża, dzierżąc pod pachą wybrane szkice i rysunki. Tam przedstawiony został Christianowi Diorowi, który zatrudnił go w swoim domu mody. Ambicje i talent artysty doprowadziły do tego, że założył swoje własne modowe imperium. Pasmo największych sukcesów Saint Laurenta przypada na lata 60. i 70. To wówczas zrewolucjonizował on modę kobiecą, wprowadzając do niej elementy ubioru mężczyzn.

Magiczny ogród Majorelle

Yves Saint Laurent i Pierre Bergé nigdy na stałe nie zamieszkali w Marrakeszu, jednak to właśnie ten zakątek świata traktowali jako swój prawdziwy dom. Prochy artysty rozsypano w ogrodzie jego willi, kupionej w 1980 roku. Wcześniej była własnością francuskiego malarza Jacquesa Majorelle i to od niego ogród zaczerpnął swą nazwę. Majorelle, który przybył do Maroko, aby podreperować swoje zdrowie, nabył w 1923 roku ziemię na terenie lasu palmowego, na której następnie wybudował dom – Villę Oasis. Za prace odpowiadał architekt Paul Sinoir, któremu malarz polecił zachowanie stylu mauretańskiego.
Uwagę odwiedzających zwraca błękitny kolor (tzw. bleu Majorelle), pokrywający willę z zewnątrz i od wewnątrz. Historia głosi, że Francuz zainspirował się ozdobami marokańskich domów, które podziwiał podczas licznych spacerów po mieście. Zamiast jednak poprzestać na drobnych elementach, czyli barwionych doniczkach, schodach czy okiennicach, zapragnął pokryć kobaltem całość. Do swojego ogrodu sprowadził również gatunki roślin z różnych zakątków świata. Wszystko to sprawiło, że willa wraz z ogrodem zyskała prawdopodobnie większą sławę niż obrazy Jacquesa Majorelle…

Najpiękniejszy azyl

Po śmierci malarza ogród popadł w zapomnienie. Szczęśliwie teren trafił ostatecznie pod skrzydła YSL, który zadbał o jego rozwój – do ogrodu trafiło 400 odmian palm, 180 rodzajów kaktusów i wiele innych nowych gatunków roślin. Odnowione stawy zaroiły się od ozdobnych karpi, a gospodarz i jego goście (do których należał m.in. Andy Warhol) mogli spacerować wzdłuż cienistych, krętych ścieżek, podziwiając urokliwe kobaltowe fontanny i kładki. Dziś Villa Oasis wraz z ogrodem Majorelle wskazywane są jako najchętniej odwiedzane miejsca w Marrakeszu.
Ogród zwiedzać można przez cały rok, nawet w okresie ramadanu.  Zamiast gwaru miasta słychać w nim śpiew ptaków – spotkamy tam ponad 15 gatunków. Warto zapuścić się w każdy zakątek ogrodu, ponieważ w jednym z nich napotkamy na pomnik poświęcony pamięci Yvesa Saint Laurenta. Na terenie ogrodu mieści się również Muzeum Sztuki Islamskiej, przekształcone z dawnej pracowni pierwszego właściciela tego miejsca, a także kawiarnia, w której możemy odpocząć przy filiżance miętowej herbaty.

Nowe muzeum

Po wyjątkowych chwilach spędzonych w ogrodzie, koniecznie udajmy się do położonego w sąsiedztwie Muzeum YSL, zaprojektowanego przez francuską pracownię architektoniczną Studio KO. Po licznych zapowiedziach otwarto je w końcu w październiku 2017 roku. Fasada pokryta została małymi cegłami, ułożonymi na kształt utkanych nici. Na ponad 400 metrach kwadratowych powierzchni zgromadzono prototypy ubrań z poszczególnych kolekcji Saint Laurenta, jego szkice i rysunki.
Muzeum w Marrakeszu nie ma za zadanie przedstawiać pełnej retrospekcji twórczości YSL – taką funkcję pełnić ma muzeum paryskie. Pod adresem Rue Yves Saint Laurent zobaczymy za to kultowy Le Smoking – ponoć jako pierwsza zakupiła go Catherine Deneuve w 1967 r. – czy kolekcję safari. W muzeum mieści się ponadto biblioteka i księgarnia, które pozwalają pogłębiać wiedzę zafascynowanym dziełami francuskiego projektanta odwiedzającym.

Zobacz w Marrakeszu
Zobacz w Marrakeszu

Medyna

Stare miasto, otoczone murem obronnym wykonanym z różowej gliny. To najstarsza część Marrakeszu. Wizytówką medyny jest plac Dżemaa el-Fna, znany jako „serce Marrakeszu”, pełen sklepów i straganów.

Pałac El-Bahia

Wybudowany w XIX w. Wyróżnia się bogactwem zdobień i kamiennymi mozaikami. Turyści zwiedzać mogą m.in. dawne apartamenty wezyra.

Meczet Kutubijja

Największy meczet w mieście, o wieży wysokiej na 69 metrów. Wybudowany w XII w. Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa al-Kutubijjin, co oznacza księgarz. Wzięła się od sprzedawców rękopisów, którzy mieli swoje stragany pod meczetem.

Berberyjska apteka

Szansa na zakup marokańskich przypraw (np. harrisy, szafranu czy czarnuszki) oraz kosmetyków.