W pogoni za idealnym plannerem i kalendarzem coraz trudniej wybrać swojego ulubieńca. Z roku na rok przybywa poważnych kandydatów, a w konkury o nasze serca stają już nie tylko wielkie wydawnictwa, lecz także instytucje kultury, artyści i ilustratorzy.

W świecie rozkwitu nowych technologii i elektronicznych gadżetów mogłoby się wydawać, że wszystko, co analogowe i na papierze nie ma szans na przetrwanie. Nic bardziej mylnego. Twórcy artykułów papierniczych przekonują, że pasja do papieru nie minęła, a tradycyjne notatniki i kalendarze mają wielu oddanych wielbicieli.

Sztuka na okładce 

Papiery Wartościowe udanie łączą wyjątkową kaligrafię, minimalistyczną formę i nowoczesność. Celem marki jest nadanie szczególnej postaci pozornie zwykłym przedmiotom, takim jak papeteria, kalendarze czy notatniki. Firma kieruje ofertę do wszystkich osób, którym nie są obojętne walory estetyczne rzeczy, jakimi się otaczają. Aleksandra Zielińska, twórczyni marki, podkreśla: – Nawiązujemy współpracę z cenionymi artystami, którzy na wyłączność przygotowują grafiki do naszych realizacji. W ubiegłych latach były to Agnieszka Diesing oraz Aleksandra Morawiak z Liquid Memory Collages. W przyszłym roku planujemy kooperację z kolejnym uznanym polskim artystą, którego nazwiska na razie nie możemy zdradzić. Nasze produkty powstają w Polsce i w dużym stopniu są wykonywane ręcznie. Przywiązujemy uwagę do detali, starannie dobierając materiały, z których wykonujemy nasze kalendarze i notatniki.
Kalendarz 2020
Papiery wartościowe, fot. Mateusz Gogol
Kalendarz 2020, Planner
Papiery wartościowe, fot. Agata Dimmich

Naturalne piękno

O jej projektach przeczytać można w najpopularniejszych czasopismach i na blogach branżowych.  Magdalena Tekieli, krakowska artystka, projektantka mebli i grafiki użytkowej, jest również pomysłodawczynią marki Paper Love. Tworzy realizacje wyróżniające się niebanalnym wzornictwem. Branża papiernicza od zawsze interesowała artystkę, dlatego nie wahała się przekształcić pasji w dobrze prosperujący biznes. Dziś produkty Paper Love można kupić już nie tylko w Polsce, lecz także w większych miastach europejskich, a pod szyldem marki, oprócz notatników, dumnie prezentują się także kalendarze, plannery, mosiężne linijki i papiery ozdobne. Marka sygnowana nazwiskiem Tekieli prężnie się rozwija – sama artystka zapewnia, że głowę ma pełną pomysłów, a najlepsze z nich rodzą się podczas wakacji. Każdy kolejny rok to nowe produkty, formy i wzornictwo. Projektantka skupia się przede wszystkim na doborze odpowiedniego papieru – bazą dla produktów są wyłącznie ekologiczne i naturalne surowce. Twórczość Magdaleny Tekieli doceniły także instytucje kultury: spod jej ręki wyszedł między innymi planner przygotowany z okazji 200-lecia krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych czy kalendarze i notesy dla Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
Brass Ruler, Magdalena Tekieli
Paper Love Magda Tekieli
Paper Love – Planner

Zawsze przy sobie

Praktyczny, gotowy na przyjęcie najróżniejszych myśli, a jednocześnie piękny, wypełniony ilustracjami uzdolnionych grafików z Oku Miłe (Joanna Walczykowska i Mateusz Kowalski). Pan Kalendarz powstał dzięki zaangażowaniu i pracy ekipy z założonego w 2010 r. Cuda Wianki Studio (Ola Dębniak, Paulina Rek-Gromulska), i ukazuje się na rynku już po raz ósmy. Jak mówią wydawcy, projekt powstał z pasji do tworzenia i chęci artystycznego wyżycia się. Kalendarz na 2020 rok ma cztery warianty okładki: Kobieta, Kwiaty, Mapa, Runo. Wnętrze jest natomiast wspólne dla każdej wersji. Sympatycy wydawnictwa doceniają poręczny format – kalendarz bez problemu zmieścimy w małej torebce i zabierzemy ze sobą w drogę.
Kalendarz artystyczny, planner
Pan Kalendarz 2020
Pan Kalendarz 2020