Piasek jest tam biały i drobny jak puder, plaże rajskie, woda czysta i błękitna, a w powietrzu unosi się zapach goździków i cynamonu. Poznaj Zanzibar – wyspę zwaną także Unguja.

Naszyjnik z pereł

Beata Lewandowska-Kaftan, podróżniczka i geografka, w swej książce „Zanzibar – wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili” opisuje miejscową legendę o powstaniu wyspy. Królowa Saba, podczas rejsu po oceanie, złożyła obietnicę, że powróci w przyszłości na te wody. Na potwierdzenie swojej obietnicy wrzuciła między fale naszyjnik z pereł.
Jednak ocean odpowiedział, że jest to zbyt skromna ofiara za łaskawość fal i przychylność wiatru. Królowa Saba oddała mu więc skrzynię wypełnioną po brzegi klejnotami. Szkatuła uderzyła o dno, otworzyła się, a skryte w niej skarby zamieniły się w wyspy Zanzibaru…

Rajskie plaże

Ciepłe wody Oceanu Indyjskiego w odcieniach turkusu, biały, niezwykle drobny piasek na wschodnim wybrzeżu i niezmącony relaks w cieniu egzotycznych palm – Zanzibar to bez wątpienia prawdziwy letni raj. Bardziej aktywni podróżnicy mogą skorzystać z możliwości snorkelingu i nurkowania. Pod wodą w okolicach wyspy znajdują się tętniące życiem rafy koralowe, które w kryształowo czystych toniach oceanu o widoczności do 25 metrów prezentują niezwykły świat. Na wyspie nie brak ośrodków, które oferują usługi w zakresie ich zwiedzania, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych nurków. Z równym powodzeniem możemy podziwiać falujące ławice karanksów smugowych, jak i spotkać stada przyjaznych delfinów.
Główne miejscowości wypoczynkowe to Nungwi i Kendwa na północnym zachodzie, Matemwe i Kiwengwa na północnym wschodzie, Pingwe, Paje i Jambiani na południowym wschodzie oraz Kizimkazi na południu. Mamy do wyboru wiele hoteli, hotelików i domów gościnnych we wszystkich wariantach cenowych. Przemieszczanie się po wyspie nie przysparza większych trudności. Możemy skorzystać z taksówek, publicznych busów zwanych dala-dala lub ewentualnie wypożyczyć samochód.   Na wschodnich wybrzeżach wyspy widoczne są duże różnice pomiędzy przypływem a odpływem. W niektórych miejscach plaża całkowicie znika, a w czasie odpływów woda oddala się nawet o kilkaset metrów.

Wyspa przypraw

Zanzibar to dom przypraw i prawdziwa korzenna wyspa. To właśnie tutaj możemy dowiedzieć się, że czarny, biały i zielony pieprz to nasiona tej samej rośliny, goździki pomagają w leczeniu bólu zęba, a imbir to afrodyzjak. Przyprawy to główny towar eksportowy wyspy i podstawa tutejszej kuchni. Powietrze przesycone jest aromatem goździków i cynamonu, a miejscowe bazary zachęcają do odkrywania nowych smaków.
Na turystów czeka nawet oferta Spice Tour, czyli wycieczki na plantacje przypraw, gdzie możemy poznać niezwykłe zastosowania pozornie dobrze nam znanych substancji. Przyprawy na Zanzibarze mają bowiem również ważne zastosowanie w medycynie.

Kamienne miasto

Podczas pobytu na Zanzibarze koniecznie trzeba zwiedzić jego stolicę, a szczególnie najstarszą jej część zwaną Stone Town – Kamienne Miasto. Uliczki są tam tak wąskie, że nie przejedzie nimi żaden samochód, dlatego miejscowi poruszają się zazwyczaj motocyklami i rowerami. Dzielnicę tę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nad brzegami oceanu, przy ulicy Mizingani, znajdziemy XIX-wieczny pałac sułtana, gdzie obecnie mieści się muzeum historii Zanzibaru. Warte zobaczenia są także Stary Fort, wzniesiony w 1699 roku, oraz Pałac Cudów z 1883 roku – największy i najwyższy zarazem zabytek Kamiennego Miasta.
W nim znajduje się muzeum poświęcone kulturze Suahili. Będąc w Stone Town, trzeba koniecznie wybrać się do ogrodów Forodhani, znajdujących się naprzeciwko Domu Cudów (House of Wonders), gdzie nad samym morzem odbywa się nocny targ z jedzeniem. Do najbardziej popularnych przysmaków należy zanzibar pizza z oryginalnym nadzieniem z mielonego mięsa, z posiekanymi warzywami i jajkiem (placek przypomina bardziej indyjską parathę niż pizzę). Polecana jest także zupa zanzibar mix – rodzaj bulionu z dodatkami do wyboru: kawałkami mięsa, ziemniakami, jajkami na twardo, maniokiem itp.