Trzecie co do wielkości hiszpańskie miasto urzeka kulturową różnorodnością – imponującymi zabytkami, nowoczesną sztuką i sportowymi emocjami. To miejsce, w którym historia, przyroda i handel przenikają się, tworząc imponującą całość.
Nazwa miasta pochodzi od łac. valens, czyli „silny”. Walencja została założona w 138 roku p.n.e. przez Rzymian, panujących wówczas na terenie obecnej Hiszpanii. Kilka wieków później (od 712 do 1238 roku) znajdowała się pod panowaniem arabskim, po którym władzę przejął Jakub I Zdobywca, król Aragonii. Na intensywny rozwój gospodarki i kultury miasta wpłynęli jednak przede wszystkim nowi mieszkańcy, którzy przybyli do Walencji między XIV a XV wiekiem. W tym czasie powstało wiele budowli, które dzisiaj uznawane są za perły architektury miasta. Choć od tego czasu minęły stulecia, Walencja wciąż jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, kulturalno-naukowym i finansowym Hiszpanii. Turystów przyciągają intrygujące labirynty uliczek, na których mogą odpocząć przy lampce wina w restauracji bądź gospodzie – to w nich miejscowi spędzają płynący leniwie czas, a zagraniczni goście delektują się tradycyjną kuchnią. Miasto słynie jednak przede wszystkim z rozległych placów, zabytków, muzeów i parków. Jest jednocześnie gwarne i spokojne, zachęca do niespiesznego sycenia wszystkich zmysłów.
KWESTIONARIUSZ
Najbardziej znane z:
wiosennego Las Fallas – „Święta Ognia”, odbywającego się w marcu.
Najbardziej znane zabytki:
Katedra La Seu, Jadri Botanic, Basilica de la Virge dels Desamparats.
Najciekawsze style architektury:
gotyk, rokoko.
Przełomowy moment w historii:
zdobycie miasta przez Jakuba I Zdobywcę; chrystianizacja i napływ ludności w XIV i XV wieku.
Koniecznie należy:
odwiedzić Muzeum Fallero – jedyne w swoim rodzaju Muzeum Kiczu.
Dla smakoszy:
aromatyczne oliwki przyrządzane według miejscowych receptur, paella valenciana – ryż z mięsem kurczaka, królika, szafranem, karczochami, fasolą i zielonym groszkiem.
Miejsce na spacer:
południowy kraniec Zatoki Walencji wraz z latarnią morską.
Poza szlakiem:
położona 50 kilometrów od Walencji miejscowość Buñol, gdzie zawsze w ostatnią środę sierpnia odbywa się coroczna Tomatina – wielka bitwa na pomidory. Sławni obywatele miasta: rycerz Rodrigo Díaz de Vivar, zwany Cydem Walecznym.
Święty Graal Walencji
Najwspanialszym średniowiecznym zabytkiem sakralnym Walencji jest Katedra, po katalońsku zwana La Seu. Zastąpiła meczet, który stał w tym miejscu aż do 1229 roku. Budowa katedry trwała ponad 400 lat, stąd tak wiele odszukać można w jej bryle stylów architektonicznych: francuski i śródziemnomorski gotyk łączy się z renesansem, barokiem i neoklasycyzmem. Katedrę wieńczy charakterystyczna wieża Miguelete, symbol Walencji.
Jedna z kaplic świątyni, zwana kaplicą Świętego Kielicha, skrywa bezcenną relikwię – Święty Graal, będący według tradycji katolickiej kielichem z Ostatniej Wieczerzy. W każdy czwartek pod Puerta del Palau, najstarszym wejściem do świątyni, zbiera się Trybunał Wodny, czyli instytucja wymierzająca sprawiedliwość w sprawach związanych z nawadnianiem i rozdziałem wody z rzeki Turia – zwyczaj ten wpisany jest na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Oszałamiające rococo
Pałac Marques de Dos Aguas to klejnot w koronie miejskiej architektury – ten zachwycający, bogaty w detale obiekt stanowi przykład hiszpańskiego stylu rokoko. Wejście do pałacu zdobią dwie figury Herkulesa, a u ich stóp znajdują się dzbany z wodą,
które symbolicznie zasilają dwie rzeki Walencji – Turię i Jucar. We wnętrzu budynku znajduje się Narodowe Muzeum Ceramiki z okazałą liczbą eksponatów oraz kolekcja dzieł Pabla Picassa.
Jedwab
Lonja de la Seda, czyli Giełda Jedwabiu, jest jednym z najcenniejszych zabytków średniowiecznych Europy. Budowla została wzniesiona w XVI wieku i służyła jako przestrzeń
do handlu wysokiej jakości tkaninami jedwabnymi. Zachwyca salą kolumnową o wysokości 16 metrów, z której można przejść do ogrodu pomarańczowego i wieńczącej budowlę wieży.
Ogrody zamiast rzeki
Ogrody Turii to tereny rekreacyjne, które zostały stworzone w starym korycie tej rzeki. W 1957 roku Walencja została częściowo przez nią zalana, dlatego postanowiono zmienić jej bieg, chroniąc tym samym miasto przed kolejnymi powodziami. Dzisiaj Turia płynie innym torem,
bezpiecznym dla miasta i jego mieszkańców. Stare koryto rzeki przekształcono w otwartą, zieloną przestrzeń – turyści mogą skorzystać z alejek, dobrze wyposażonych placów zabaw, skateparków i boisk do gry, a całość wzbogacają liczne rzeźby i mała architektura.
Odpoczynek, nauka i sztuka
Symbolem Walencji (nie tylko architektonicznym) jest Ciudad de las Artes y las Ciencias, czyli Miasto Nauki i Sztuki. Kompleks budowli zaprojektowany przez Santiago Calatravę i Felixa Candelę kryje w sobie kino 3D, imponującej wielkości sale koncertowe, muzeum nauki i techniki a także największe w Europie oceanarium. Wytchnienie od upału można znaleźć
w Jardín Botánico, w którym alejki zacieniają liście rozłożystych palm. Oczywiście Walencja gwarantuje również doskonały wypoczynek na plażach morza Balearskiego, m.in. na Playa de la Malvarossa – złocisty piasek, szum fal i promienie słońca pozwalają błyskawicznie zregenerować ciało i umysł.
ZNAKI SZCZEGÓLNE
Klub piłkarski Valencia CF
Triumfator Primera División, na czele którego stoi kapitan Enzo Pérez.
Plaza del Ayuntamiento
Plac Ratuszowy to największy plac w Walencji z okazałym, barokowym budynkiem ratusza miejskiego.
Rynek Mercado Central
Targ, na którym kupić można owoce, pieczywo, świeże ryby i owoce morza oraz tradycyjną szynkę hiszpańską.