Chania to idealny śródziemnomorski klimat, bezchmurne niebo oraz błękitne morskie wody. Miasto urzeka spokojem i niespieszną atmosferą – stanowi idealne miejsce dla wypoczynku i ucieczki od hałasu wielkich metropolii. Dodatkowo zróżnicowany krajobraz zachodniej części wyspy zachęca do wycieczek i samodzielnego eksplorowania plaż, lasów oraz gór Lefka Ori, górujących nad miastem

Chania jest drugim co do wielkości miastem na greckiej Krecie. Pierwsze wzmianki o osadnictwie w tym rejonie pochodzą już z 3400 r. p.n.e. O długiej i bogatej historii Chanii świadczy lokalna architektura, w której widać ślady wpływów różnych cywilizacji oraz bogatych tradycji jej mieszkańców – zanim przyłączono miasto do Grecji znajdowało się ono pod panowaniem Arabów, Bizancjum, Wenecjan oraz Turków. Jej serce stanowi wenecki port i zabytkowe stare miasto z ciasno skupionymi wokół siebie kolorowymi kamieniczkami wraz z labiryntem uliczek i wąskich przejść.

KWESTIONARIUSZ
KWESTIONARIUSZ

Najbardziej znane z: przez wielu uważane za najpiękniejsze miasto na Krecie.

Przełomowy moment historii: 1898 r. – wyzwolenie spod okupacji imperium Osmańskiego i powstanie państwa kreteńskiego ze stolicą w Chanii.

Znane zabytki: XIV-wieczna wenecka dzielnica portowa, meczet Giali Tzamisi, twierdza Firkas wraz z latarnią morską na przeciwległym brzegu.

Najciekawsze style architektury: renesansowy (wenecki), architektura turecka.

Koniecznie należy: zwiedzić stare miasto, Centrum Architektury Śródziemnomorskiej, Muzeum Archeologiczne, ruiny starożytnej Kidonii.

Dla smakoszy: słynny grecki ser feta, oliwki oraz… górskie ślimaki.

Miejsce na spacer: park miejski z mini-zoo z kozami kri-kri, czyli kozami kreteńskimi.

Poza szlakiem: jeden z najpiękniej na Krecie położonych klasztorów Moni Katholiko, Jaskinia Niedźwiedzia czy spokojna wioska Stavros, położona 15 km od Chanii.

Sławni obywatele miasta: Elefterios Wenizelos – ośmiokrotny premier Grecji, przywódca powstania przeciwko Turkom, George Psychoundakis – bohater z czasów II wojny światowej, Kostas Mountakis – wirtuoz gry na lirze, popularyzator tradycyjnej kreteńskiej muzyki.

Chania – grecka Wenecja

Jeden z symboli miasta to zabytkowy port z XIV wieku, zbudowany przez Wenecjan. Do dziś pozostało w nim 9 z 23 arsenałów, które dawniej służyły do budowy i przechowywania okrętów. Z Bastionu św. Mikołaja warto przejść promenadą aż na sam cypel, zamykający wejście do portu. To tam znajduje się latarnia morska, przebudowana przez Egipcjan, którym zawdzięcza swoją strzelistość, przywodzącą na myśl muzułmańskie minarety.
Wzdłuż promenady wokół portu uwagę turystów przyciągają prace miejscowych artystów i rzemieślników. Zaraz obok rozciąga się już gęste zabudowania starego miasta. To tu serwowane są najpyszniejsze greckie przysmaki, warto więc skusić się na kolację w jednej z portowych restauracji, zapełniających się przede wszystkim po zachodzie słońca.

Historia i zabytki

Warto poznać bliżej bogatą historię i burzliwe dzieje miasta i wybrać się do muzeum archeologicznego, gdzie prezentowane są barwne mozaiki, starożytne monety, a także pozostałości po czasach kultury minojskiej. Ciekawe jest samo umiejscowienie muzeum – ma ono swoją siedzibę w budynku kościoła na terenie klasztoru Franciszkanów, który założony został przez Wenecjan.
W okolicy znajduje się także stanowisko archeologiczne prezentujące ruiny starożytnego miasta-państwa Kydonia, które założone zostało wg legendy przez samego króla Minosa lub przez Kydona, syna Hermesa. Wiele świadczy też o wpływach imperium Osmańskiego – warto bliżej zwiedzić zabytki tej kultury, np. słynne meczety:  Janczarów (Giali Tzamisi) oraz Yiali Tzami.

Na zakupy

Smakosze powinni skierować swe kroki ku powstałej w 1923 roku miejskiej hali targowej. To tutaj oprócz stoisk pełnych pamiątek poznać można wszelkie lokalne produkty i przysmaki. Skosztować można tu: najlepsze oliwki i oliwy w różnych smakach, lokalne sery, świeżo wyłowione owoce morza, górskie ślimaki oraz chałwę.
Warto skusić się też na kawałek oryginalnego greckiego sera feta, dojrzewającego w ogromnych, wypełnionych solanką beczkach. Smak Krety podkreśli również bogata oferta lokalnych win. Chania znana jest też z wyrobu tradycyjnych butów (Kyrvan) oraz noży (Skalidakis) – te wyroby lokalnego rzemiosła będą doskonałą pamiątką z podróży.

ZNAKI SZCZEGÓLNE
ZNAKI SZCZEGÓLNE

wenecka dzielnica portowa

architektura wywodząca się z różnych kultur minojskiej, bizantyjskiej, weneckiej

miejska hala targowa