Malta to wyspiarski kraj z licznymi zabytkami, ciekawą historią i niezawodną pogodą. Według International Living Magazine, właśnie w tej części świata panuje najlepszy klimat.

 Niewielkie, znajdujące się na Morzu Śródziemnym, państwo-miasto jest najdalej wysuniętą częścią Europy. Archipelag wysp maltańskich tworzą wierzchołki podwodnych masywów. Ze względu na skalisty charakter wysp, większość miejscowej ludności zamieszkuje okolice Valletty.

KWESTIONARIUSZ
KWESTIONARIUSZ

Najbardziej znane z: najlepszych warunków do nurkowania w basenie Morza Śródziemnego.

Przełomowy moment historii: na początku XIX w. Mata staje się kolonią brytyjską, powstają dzielnice przemysłowe i porty.

Znane zabytki: Pałac Wielkiego Mistrza, górne i dolne ogrody Barrakka, zachwycająca barokowym wystrojem katedra św. Jana ze słynnym dziełem Caravaggia ̶ „Ścięciem św. Jana Chrzciciela” , Teatr Manoel – trzeci najstarszy i wciąż działający teatr w Europie.

Najciekawsze style architektury: kompleks świątyń megalitycznych, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dla smakoszy: najsmaczniejsze sery można dostać na Gozo, ich szeroki wybór przyprawia o zawrót głowy.

Poza szlakiem: Popeye Village, wioska będąca swego rodzaju parkiem rozrywki, zbudowana w 1979 roku na potrzeby filmu Disneya − „Popeye”. Do dziś stanowi ona turystyczny przystanek, chętnie odwiedzany przez rodziny z dziećmi.

Europejska stolica kultury

Choć Valletta to jedna z najmniejszych europejskich stolic, ma zaskakująco wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Miasto posiada ponad 300 zabytków i zostało w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Renesansową zabudowę zawdzięcza rycerzom z zakonu joannitów, którzy w XVI wieku obronili kraj przed tureckimi najeźdźcami, zyskując tym samym podziw w oczach ówczesnej Europy. Aby uczcić wielkie zwycięstwo, mistrz zakonu, Jean Parisot de la Vallette, założył nowe miasto, które w przyszłości miało stać się sercem kraju. Malta wielokrotnie znajdowała się pod panowaniem obcych uzurpatorów, a ponad 150 lat była kolonią brytyjską, co dziś odzwierciedlają stojące charakterystyczne czerwone budki telefoniczne, lewostronny ruch drogowy oraz powszechność języka angielskiego, który jest drugim językiem urzędowym kraju.

Gozo i Comino

Zdecydowanie spokojniejsza od głównej wyspy, a według niektórych również piękniejsza część kraju  ̶ Gozo, to przede wszystkim miasto Victoria z atrakcyjną cytadelą, której wały obronne otwierają widok na panoramę wyspy. Z kolei krystalicznie czysta i ciepła woda zapewnia doskonałą widoczność podczas nurkowania, pozwalając nacieszyć się widokiem podwodnego świata. Do popularnych i dobrze przygotowanych baz nurkowych należą Blue Hole i Coral Cave. Tych, którzy poszukują odpoczynku na piaszczystej plaży, mieszkańcy Gozo zapraszają na Ramla Bay. Kwintesencją rajskich widoków będzie wyspa Comino, gdzie znajdziemy jedne z najciekawszych w Europie zatok  ̶ Błękitną i Kryształową Lagunę.

Rybacki Marsaxlokk

Po odrobinę portowego klimatu warto udać się do rybackiej wsi Marsaxlokk, która słynie z kolorowych łódek, zwanych luzzu. Zjawiskowo komponują się z lazurowym odcieniem wody. Ciekawostką są malowane na nich charakterystyczne oczy Ozyrysa, które zgodnie z wierzeniami mają odstraszać złe duchy. Będąc w Marsaxlokk, nie można pominąć słynnego targu rybnego, odbywającego się w każdą niedzielę. To tam miejscowi zaopatrują się w smaczne ryby, a dla turystów jest to również okazja do spróbowania świeżych owoców morza, słodkich maltańskich przysmaków, lokalnych warzyw i owoców.

Miasto ciszy

Malta posiada wyjątkowy taras widokowy, z którego można obejrzeć znaczną część wyspy. Jest nim Mdina, dawna stolica, usytuowana na wzgórzu. Średniowieczne miasto ucierpiało podczas trzęsienia ziemi w 1693 roku. Jednak obecna zabudowa stanowi niezwykłą mieszaninę architektury normańskiej i barokowej. Warto wybrać się na spacer wąskimi uliczkami, by poczuć kameralną atmosferę i zobaczyć charakterystyczne kołatki w okiennicach. W Mdinie można liczyć na jedyną w swoim rodzaju strefę ciszy, ponieważ w obrębie miasta nie mogą jeździć samochody, z wyjątkiem służb ratunkowych i samochodów dostawczych.

Regionalne smaki

Maltańska kuchnia znana jest ze swej różnorodności, a pomimo brytyjsko-arabskiego wpływu zachowała swój własny charakter. Dumą narodową są liczne dania z mięsa królika, najpopularniejsze pozostają jednak fenkata ze spaghetti i pierogi furnaretti. Jeśli zaś chodzi o lokalne produkty z Gozo, entuzjastów regionalnych smaków z pewnością zaskoczą dżemy i likiery z opuncji.

ZNAKI SZCZEGÓLNE
ZNAKI SZCZEGÓLNE

KOŁATKA jest charakterystycznym symbolem kraju i często zdobi maltańskie domostwa.

IZZU kolorowe łodzie z charakterystycznymi oczyma Ozyrysa wymalowanymi na kadłubie, które zgodnie z wierzeniami mają odstraszać złe duchy.