Góralskie Rio de Janeiro

Jeśli ktoś chce połączyć wyczyny na górskim stoku z udziałem w unikalnej imprezie, powinien wybrać się do Bukowiny Tatrzańskiej. Podhalańska wieś nazywana jest bowiem góralskim Rio de Janeiro, a to za sprawą wyjątkowego karnawału, który rokrocznie – począwszy od 1973 roku – organizowany jest z wielką pompą. W lutym do Bukowiny Tatrzańskiej zjeżdżają kolędnicy z całej Polski oraz regionalni tancerze z Podhala, Spisza czy Orawy.
Ludowe stroje, góralska muzyka, zbójnickie tańce i karnawałowy nastrój zapewniają barwne, niepowtarzalne widowisko. Imprezę rozpoczyna uroczysty przejazd zaproszonych kapel góralskich przez Bukowinę Tatrzańską, a punktem kulminacyjnym są kumoterki, czyli wyścigi par na niewielkich saniach. Góralski Karnawał to niepowtarzalny miks tradycji, folkloru i doskonałej zabawy. W nadchodzącym roku karnawałowe szaleństwo w Bukowinie Tatrzańskiej będzie trwało 4 dni (od 14 do 17 lutego 2019 r.).

Roztańczony Wiedeń

Sezon karnawałowy w Wiedniu jest wyjątkowy nie tylko ze względu na ilość balów, których naliczyć można ponad czterysta, ale także ze względu na jego ramy czasowe – w stolicy Austrii walca można zatańczyć już w listopadzie (Wiedeński Bal Czerwonego Krzyża w Ratuszu, 30.11.2018 r.), punktem kulminacyjnym jest Bal w Operze Wiedeńskiej (28.02.2019 r.), a koniec sezonu przypada dopiero na ostatni weekend marca (Bal Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego, 29.03.2019 r.).* Korzenie karnawałowej tradycji wiedeńczyków sięgają XVIII wieku, a wyjątkową atmosferę zabaw stwarza niezwykle ceremonialny program.
Panie prezentują się obowiązkowo w wieczorowych sukniach lub odświętnych ludowych strojach, panowie natomiast w smokingach lub frakach, choć dopuszczalny jest także strój narodowy. Przybycie na wiedeński bal w garniturze i krawacie to niewybaczalne faux pas. Kolejne elementy wiedeńskiej etykiety to fanfary na otwarcie, uroczyste wejście debiutantek i debiutantów, obowiązkowy okrzyk ,,Alles Walzer!” (wszyscy do walca!) czy tzw. Damenspende, czyli zwyczaj wręczania drobnego upominku każdej z uczestniczek balu. *źródło: wien.info.pl

Parada i pogrzeb sardynki

Tradycja obchodzenia karnawału pojawiła się na Wyspach Kanaryjskch za sprawą hiszpańskich oraz portugalskich żeglarzy po podboju wyspy w 1496 roku. Dziś to jedno z najważniejszych wydarzeń życia kulturalnego Teneryfy. Obchody najhuczniej świętowane są w Santa Cruz – stolicy wyspy – oraz w Puerto de la Cruz. Przez cały tydzień, od północy do białego rana, trwa niekończąca się fiesta. Muzyka nie cichnie, a na zatłoczonych ulicach pełno jest tancerzy i przebierańców w kolorowych kostiumach. Bawią się wszyscy – niezależnie od wieku, płci i pochodzenia. Jedną z głównych atrakcji karnawału na Teneryfie są wybory Królowej Karnawału. Spore emocje budzi także Mascarita Ponte Tacón, czyli bieg w szpilkach, w którym biorą udział mężczyźni.
Czas karnawału na Teneryf e wieńczy pogrzeb sardynki. To wyjątkowa parada, która odbywa się w środę popielcową, czyli dokładnie wtedy, kiedy w Kościele katolickim rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Uczestnicy pochodu maszerują za platformą wiozącą f gurę sardynki – w ten sposób żegnają się z karnawałem. Pochód ma radosny wydźwięk. Kończy się nad brzegiem oceanu, gdzie ryba zostaje spalona. Obchody karnawału na Teneryf e są ruchome i najczęściej odbywają się w okresie od lutego do marca. To zdecydowanie jedna z najbardziej barwnych i ekscentrycznych f est na całym świecie, która doskonale odzwierciedla serce i ducha tej wyspy.