Ateny postrzegamy najczęściej jako miasto pełne zabytków kultury antycznej. Jednak stolica Grecji to również współczesna kultura i miejsce spotkań towarzyskich.

Grecją zainteresowałam się dość wcześnie, a jednak podróże czy stypendia zawsze prowadziły mnie w rejony oddalone od greckiej stolicy. Kiedy wreszcie pojawiła się okazja, żeby przeprowadzić się na kilka miesięcy do Aten, poczułam pewien niepokój. Miasto nie zawiodło jednak moich oczekiwań. Gdy poznałam to niesamowite miejsce, decyzja o wyjeździe stamtąd nie była już taka oczywista. Kilka miesięcy zamieniło się w kilka lat, a ja nadal odnajduję w Atenach fascynujące, wcześniej nieznane mi zakątki.

Zabytki i zwiedzanie

Za każdym razem, gdy odwiedzają mnie znajomi, jeden dzień poświęcamy na zwiedzenie miejsc i zabytków obowiązkowych dla każdego turysty (Akropol, plac Syntagma ze zmianą warty, stadion Kalimarmaro itd.). Nie mieszkam w centrum, więc dla osób, które przyjeżdżają do Aten nawet na trzy dni, kupuję bilet na wszystkie środki transportu, z wyjątkiem trasy na lotnisko na pięć dni (9 euro). Takie rozwiązanie nie tylko się opłaca, ale i ułatwia zwiedzanie oraz przedostanie się do innych części miasta, choćby do Pireusu czy na ateńskie plaże.Zwiedzania nie warto ograniczać do wejścia na Akropol (20 euro). Panoramę miasta można obejrzeć także z innych wzgórz, a w słoneczne dni widać morze.
Sama najczęściej wybieram wzgórze Filoppapou i jego okolice (w tym Pnyks). W weekendy to miejsce pełne jest Greków, którzy z rodziną i znajomymi urządzają pikniki. Warto również wspiąć się (lub wjechać kolejką) na wzgórze Likavitos, tam jednak spotkamy głównie turystów. Do Aten warto wybrać się także poza sezonem. Zwiedzanie zabytków jest wyjątkowo miłe, gdy nie spaceruje się w tłumie. Dodatkowo od listopada do marca w każdą pierwszą niedzielę miesiąca zwiedzamy za darmo.W Atenach też pada! W dodatku jak już pada, to solidnie. Lepiej wtedy ukryć się w jakiejś kawiarni, by uniknąć potoków płynącej ulicami wody.

Kawiarnie i tawerny

W Atenach jest mnóstwo kawiarni. Do moich ulubionych należą te malutkie, z wystawionymi na zewnątrz stolikami. Polecam ciekawe miejsce w malowniczej dzielnicy Plaka, gdzie turystów można spotkać równie często, jak mieszkańców Aten. To słynne schody przy ulicy Mnisikleous (Plaka Stairs). Wypełnione są ludźmi od rana aż po późne godziny wieczorne. Jeśli nie uda się znaleźć miejsca przy stolikach przed kawiarnią, nic straconego – większość lokali oferuje także miejsce na dachach, z których można podziwiać Likavitos.Grecy rzadko zamawiają w kawiarniach coś słodkiego, ale często wraz z kawą dostaniemy ciastko. Wieczorem przy zamawianiu piwa, powinniśmy spodziewać się miseczki chipsów lub orzeszków w przypadku wina. Jednak w cukierniach w centrum miasta, do których częściej trafiają turyści, na pewno w karcie znajduje się bougatsa (ciepłe ciasto filo wypełnione mlecznym nadzieniem z kaszy manny, posypane cukrem pudrem i cynamonem),
prawdziwy jogurt grecki podawany z owocami w syropie lub miodem z orzechami czy inne greckie słodkości, zawsze dwukrotnie słodsze niż polskie słodycze.Wieczorem koniecznie należy wybrać się do tawerny. Ja najczęściej wybieram bary oddalone od typowo turystycznych miejsc, np. „I Kriti” przy placu Kanigos. Porcje są dość duże, dlatego też talerz zwykle trafia na środek stołu, tak by wszyscy mogli spróbować każdej potrawy. W dobrej tawernie pełnej Greków śmiało można zamówić każde z oferowanych dań, na pewno będzie pyszne. W ciągu dnia ulubionym posiłkiem Greków jest souvlakia, czyli gyros zawinięty w chlebek pita, najczęściej z sosem tzatziki lub innym, pomidorami, cebulą, podawany obowiązkowo z frytkami. Za tę przyjemność należy zapłacić jedynie 2–2,5 euro.Ateny są pełne taksówek. Nie trzeba ich zamawiać ani szukać postoju, wystarczy wystawić rękę, a na pewno jakaś się zatrzyma.

Gdzie warto się zagubić

W Atenach najlepiej jest się zagubić szczególnie w okolicach Plaki, Anafiotiki, a także Psirri, którą polecam zwłaszcza wielbicielom street artu. Ciekawe prace znajdziemy także w słynnej anarchistycznej dzielnicy Eksarchia. Prawie każdego dnia odbywa się w jakimś miejscu targ (laiki). Na pewno warto się wybrać na główny targ przy ulicy Athinas. Lubię słuchać przekrzykujących się handlarzy próbujących zareklamować swoje produkty. W sezonie od maja do września obowiązkowo należy wybrać się do któregoś z kin letnich.
Moje ulubione to Cine Paris na Place. Filmy zagraniczne wyświetlane są z greckimi napisami, a nie z lektorem, więc do kina mogą wybrać się także turyści znający angielski. W środku znajduje się w pełni zaopatrzony bar, między krzesłami są stoliki, gdzie można odłożyć zimne piwo, lampkę wina lub coś do przekąszenia. Z tarasu widać Akropol, ale oświetlona cytadela może nieco rozpraszać podczas oglądania filmu.

Dalsze podróże

Wybierając się do Aten na dłużej, koniecznie wypożyczcie samochód. Ateny to świetna baza wypadowa, zarówno na jednodniowe wycieczki, np. na przylądek Sunion i do Lawrio lub na Akrokorynt i do Nauplion, jak i dłuższe wyprawy w głąb Peloponezu, a z Pireusu można bez problemu dostać się na większość greckich wysp.Przyjeżdżając do Aten, warto kupić bilet na wszystkie środki transportu. Takie rozwiązanie nie tylko się opłaca, ale i ułatwia zwiedzanie.

DOROTA JĘDRAŚ

Filolog i tłumacz literatury nowogreckiej. Od kilku lat mieszka w Atenach