Szerokie plaże, przyjemnie ciepły klimat i wiatr znad oceanu sprawiają, że Agadir to wyśmienite miejsce na wypoczynek przez cały rok. Miasto tętni życiem i przyciąga zarówno miłośników plażowania, sportów wodnych, jak i tych, którzy chcą bliżej poznać marokańską kulturę. Agadir jednocześnie może pochwalić się bogatą historią i nowoczesną architekturą, mimo której zachował dawnego ducha. Przyjezdnym oferuje to, co najlepsze: piękną pogodę, zachwycające widoki, nietuzinkowe atrakcje i aromatyczną kuchnię.
Pierwsze wzmianki o osadzie nad Oceanem Atlantyckim pochodzą jeszcze z V wieku p.n.e., ale Agadir, jaki znamy dziś, został tu założony w XV wieku przez Portugalczyków. Miasto było świadkiem wielu wydarzeń i przepychanek politycznych, wielokrotnie przechodziło też z rąk do rąk różnych władców. Niestety po tej bujnej historii Agadiru niewiele zostało. W 1960 roku w ciągu zaledwie piętnastu sekund trzęsienie ziemi niemal doszczętnie zniszczyło kilkusetletni dorobek. Częściowo ocalało jedynie kilka zabytków, a miasto zostało w większości postawione od nowa. By upamiętnić to tragiczne wydarzenie, powstało tu Muzeum Pamięci Agadiru. Muzealna ekspozycja przedstawia, jak miasto zostało obrócone w gruzy, a następnie odbudowane i stanowi również upamiętnienie ofiar trzęsienia ziemi.
Forteca Kasbah, Agadir
Bryza od oceanu
Agadir kusi swoimi szerokimi, piaszczystymi plażami. Malownicze wybrzeże zachęca do błogiego wypoczynku w promieniach słońca, a sprzyjające warunki sprawiają, że ten kierunek zadowoli także amatorów windsurfingu. Tuż obok ciągnącej się kilometrami plaży biegnie promenada, wzdłuż której rosną strzeliste palmy. Nadmorski deptak to nie tylko urokliwe miejsce na spacer o każdej porze dnia i nocy. Stoją tu liczne stragany, które przykuwają wzrok migoczącymi w świetle świecidełkami. Nie brakuje także restauracji i kawiarni, które przyciągają turystów, przybywających tutaj, by podziwiać zachód słońca nad oceanem, a potem skosztować lokalnych przysmaków.
Ważnym punktem na mapie Agadiru jest port rybacki, jeden z największych w Maroku. Położenie miasta nad wodą sprawia, że mieszkańcy, jak i odwiedzający mogą cieszyć się świeżymi rybami i owocami morza przez cały rok. W każdy piątek odbywa się tu targ, podczas którego nabyć można rozmaite morskie okazy. Z portu w rejs po zatoce Agadiru wypływają stateczki, a liczne kluby i restauracje dookoła sprawiają, że okolica tętni życiem o każdej porze dnia i nocy.
Biała nowoczesna architektura otaczająca palże w Agadirze
Widok na promenadę
Stare i nowe
Ze starego Agadiru niewiele się ostało. Matka natura potrafi być pod tym względem bezlitosna. Po trzęsieniu ziemi w mieście ocalało zaledwie kilka zabytków, a jednym z takich miejsc, które warto odwiedzić jest niewątpliwie Kasbah. Na szczycie górującego nad Agadirem wzniesienia znajdują się ruiny dawnej twierdzy. Pomimo rozległych zniszczeń, dalej pozostają wzorem dawnej architektury arabskiej. Miasto leży tu dosłownie u naszych stóp, a ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na okolicę i ocean. To zresztą bardzo charakterystyczny punkt na mapie Agadiru. Na zboczu wzniesienia z kamieni ułożono napis „Bóg, ojczyzna, król” w języku arabskim, który w nocy jest pięknie podświetlany.
Nowoczesną stronę Agadiru można poznać, spacerując po centrum miasta. Warto zobaczyć tu przede wszystkim imponujący Wielki Meczet – to jedyny meczet w Maroku, zbudowany w modernistycznym stylu. Wnętrza nie są udostępnione do zwiedzania, ale już sam budynek robi ogromne wrażenie. Tuż obok meczetu mieści się Muzeum Kultury Amazigh. Ekspozycja muzealna poświęcona jest kulturze Berberów, a udało się tutaj zgromadzić bogatą kolekcję przedmiotów, związanych z codziennych życiem rdzennych mieszkańców północnej części Afryki. Zobaczyć można tu m.in. tradycyjne stroje i biżuterię, noszoną przez Berberów, jak również ich ceramikę czy dzieła sztuki. Dzięki wizycie w muzeum zdecydowanie lepiej można poznać historię i kulturę współczesnego Maroka. W gorące dni ukojenie znajdziemy w pięknych ogrodach Ibn Zidoum Garden. Stare drzewa i bujna roślinność zapewniają przyjemny cień w upalne dni. Mieszkańcy chętnie zaglądają tu całymi rodzinami – wieczorami to jedno z ich ulubionych miejsc na niespieszne spacery.
Odbudowana enklawa Medina, Agadir
Marokańskie klimaty
Sercem marokańskich aglomeracji są medyny, czyli najczęściej otoczona murem stara część miasta z plątaniną wąskich uliczek. Ta w Agadirze została całkowicie zniszczona podczas trzęsienia ziemi, ale podjęto decyzję o jej odbudowie. I tak spod ołówka włoskiego architekta, Coco Polizzi, wzniesiona została enklawa Medina d’Agadir, która swoim wyglądem oraz charakterem nawiązuje do tych tradycyjnych marokańskich dzielnic. Białe budynki i kamienne uliczki stworzyły przyjemny klimat. Mieszczą się tutaj warsztaty rzemieślnicze oraz sklepiki z pamiątkami czy ręcznymi wyrobami.
W poszukiwaniu autentycznej atmosfery warto wybrać się na marokański targ. Souk El Had to jedno z największych targowisk w całym Maroku. Mieści się tu ponad sześć tysięcy sklepików, w których można kupić dosłownie wszystko. Owoce, aromatyczne przyprawy, herbata, ale też piękna biżuteria, kolorowe szale, wyroby ze skóry czy ręcznie robione naczynia – stragany aż uginają się od lokalnych dóbr. Jak przystało na prawdziwy marokański targ, jest tu głośno i tłoczno. Sprzedawcy wręcz przekrzykują się nawzajem, by przyciągnąć uwagę przechadzających się w pobliżu ich stoisk potencjalnych klientów. Zwyczajem jest, że o wszystko trzeba się tutaj targować. To od naszych umiejętności negocjacji zależy, ile zapłacimy za interesujący nas towar. Dla sprzedawców to chleb powszedni.
Po intensywnym dniu spędzonym na odkrywaniu uroków Agadiru, warto zrelaksować się w jednym z tradycyjnych hammamów. To okazja, by wyciszyć się podczas relaksujących seansów czy zabiegów, ale też możliwość poznania lokalnych rytuałów, z których chętnie korzystają mieszkańcy. Hammam to publiczna łaźnia, do której przychodzi się, by oczyścić umysł, odprężyć ciało, a także nawiązać towarzyskie kontakty. To miejsce stworzone z myślą o relaksie i niejednokrotnie zachwyca piękną architekturą. Wizytę w hammamie zazwyczaj zaczyna się od seansu w saunie parowej, po którym ciało poddaje się peelingowi. Zwieńczeniem może być odprężający masaż relaksacyjny, który potrafi sprawić, że człowiek poczuje się jak nowonarodzony.
Blisko natury
Agadir oferuje dość nietuzinkowe atrakcje dla miłośników fauny i flory. W samym centrum miasta warto odwiedzić Dolinę Ptaków – niewielkie zoo, w którym można spotkać nie tylko egzotyczne ptaki, ale też zwierzęta, w tym muflony czy lamy. Ten kameralny ogród zoologiczny zamieszkują m.in. flamingi, pelikany, papugi, a wokół rosną równie orientalne rośliny. Chwilę wytchnienia w ciepłe, słoneczne dni zapewniają ławeczki na skwerze z fontanną, a uroku temu miejscu dodaje również wodospad.
Na obrzeżach Agadiru znajduje się z kolei enklawa krokodyli. Crocopark zamieszkuje kilkanaście gadów, a ideą tego miejsca nie jest jedynie przyciąganie turystów, ale również edukacja kolejnych pokoleń. Celem parku jest przede wszystkim szerzenie informacji o krokodylach, zarówno wśród młodszych, jak i starszych odwiedzających. Służą ku temu liczne tablice informacyjne, materiały edukacyjne, a przede wszystkim wielojęzyczni przewodnicy, którzy z chęcią dzielą się ze zwiedzającymi ciekawostkami z życia gadów. Odwiedzając Crocopark, zobaczyć można krokodyle we własnym środowisku, dzięki czemu mamy możliwość zaobserwować ich prawdziwą naturę.
Na spacer warto wybrać się do Ogrodu Olhao, zwanego też potocznie ogrodem portugalskim. Swoja nazwę zawdzięcza urokliwej miejscowości w Portugalii, która jest jednym z miast partnerskich Agadiru. Elementy architektury, które można tu podziwiać, nawiązują do kultury Berberów, a przyjemny klimat tworzą alejki z palmami. Ogród Olhao uważany jest przez miejscowych za jeden z najpiękniejszych w mieście.
Ogród Olhao zwany portugalskim
Maroko na talerzu
Kolorowa, niezwykle aromatyczna, fantastycznie różnorodna. Na kuchnię marokańską przez wieki największy wpływ mieli Berberowie, Arabowie oraz Francuzi. To właśnie im zawdzięczamy tę niepowtarzalną mieszankę smaków. Na stołach królują głównie dania mięsne i mączne, doprawione solidną porcją przypraw i ziół. W nadmorskich miastach prym wiodą świeże ryby i owoce morza. Nie brakuje tu również pełnych smaków owoców i warzyw, które dojrzewają w ciepłych promieniach słońca, a potrawy pachną cynamonem, imbirem, kurkumą czy papryką.
Zwiedzając Agadir, nie można odmówić sobie skosztowania lokalnych przysmaków. Jednym z najbardziej znanych dań jest bez wątpienia marokański tajine. To nie tylko nazwa potrawy, ale również określenie naczynia, w którym się ją przygotowuje. Tadżin wykonany jest z ceramiki i składa się z dwóch części: masywnej podstawy oraz stożkowatej przykrywki. Tradycyjnie w takim naczyniu potrawę gotuje się wolno na otwartym palenisku. Mięso, najczęściej baranina lub kurczak, dusi się w środku wraz z warzywami, dzięki czemu zyskuje głębię aromatu. Charakterystycznego smaku nadaje całości mieszanka przypraw tabil, która składa się z czosnku, kolendry, kminu rzymskiego oraz papryki.
Większość marokańskich potraw bazuje na kuskusie. Zamawiając go w restauracji, spodziewajmy się, że otrzymamy na talerzu kopiec kaszy w towarzystwie gotowanych warzyw: cukinii, papryki, pomidorów oraz kawałka baraniny lub innego mięsa. Zazwyczaj porcje są bardzo obfite, dlatego na taką tradycyjną ucztę warto wybrać się w większym gronie. Jak nakazuje zwyczaj, to danie je się wspólnie z jednego talerza, formując w prawej dłoni niewielkie kulki.
Będąc w Maroku, prędzej czy później przyjdzie nam spróbować berber whisky. Pomimo swojej nazwy, ten napój nie ma nic wspólnego z alkoholem. To tradycyjna zielona herbata z miętą, słodzona jest iście niebotyczną ilością cukru. Serwuje się ją tutaj przy każdej możliwej okazji. W marokańskim domu herbata podawana jest wszystkim gościom i jest symbolem szacunku oraz gościnności, więc nie sposób odmówić takiego słodkiego napitku.
Tradycyjne tajine – ręcznie robione naczynia w których przyrządza się potrawę o tej samej nazwie
Zobacz więcej
Rajska Dolina
Prawdziwie rajski krajobraz podziwiać można w Rajskiej Dolinie, położonej zaledwie kilkanaście kilometrów drogi do Agadiru. Wiedzie tutaj wąska, kręta droga, która sama w sobie jest już atrakcją. Na miejscu czekają niezwykłe widoki: rosną tu liczne palmy i oleandry, a przepływające kaskadowo potoki tworzą niewielkie wodospady oraz naturalne baseny. Piękno tego miejsca doceniają także miejscowi, którzy chętnie przyjeżdżają tutaj w weekendy na rodzinny piknik.
Park Narodowy Souss-Massa
Ci, którzy przede wszystkim cenią sobie bliski kontakt z naturą, będą zadowoleni z wizyty w Parku Narodowym Souss-Massa, który znajduje się niecałą godzinę jazdy samochodem od Agadiru. Na rozległym nadmorskim terenie podziwiać można nie tylko bogatą roślinność, ale również setki gatunków ptaków. I to właśnie ochrona marokańskich kolonii ibisa grzywiastego jest najważniejszą misją Parku Narodowego. Dla zwiedzających przygotowano tutaj kilka tras o różnych stopniach trudności. Dodatkową atrakcją jest możliwość odwiedzenia jednej z 7 berberyjskich wiosek, które znajdują się na terenie parku narodowego. Warto zatrzymać się również na chwilę w pobliskim mieście Tiznit, gdzie na lokalnym targu kupić można wyjątkowe wyroby rzemieślnicze.
Drive
Port lotniczy położony jest 22 km od Agadiru. Aby dotrzeć do miasta, najlepiej skorzystać z taksówki (podróż trwa ok. 20 min., stała cena 200 MAD) lub wynająć samochód. Lokalny autobus nr 22 dojeżdża z lotniska do Inezgane, które jest hubem przesiadkowym ma przedmieściach Agadiru.