„Dokąd mnie zabierasz? Zabieram cię do Bari, kochanie” – te słowa z kultowej włoskiej komedii „Polvere di Stelle” z lat 70. chciałby dziś usłyszeć każdy z nas. Bari słynie nie tylko z przepięknych krajobrazów, ale też z doskonałej kuchni, pięknych zabytków i festiwalu filmowego. Mało kto wie, że jest ono także mocno powiązane z historią Polski.

Bari to miasto z bogatą historią, które pamięta czasy sprzed powstania Cesarstwa Rzymskiego. Przez wiele lat funkcjonowało jako wioska rybacka, a jego duży rozwój nastąpił w średniowieczu, w momencie rozkwitu handlu morskiego. Każdy z historycznych etapów zostawił po sobie ślad w tej nadmorskiej miejscowości, stolicy regionu Apulia.

NA HISTORYCZNYM SZLAKU

W czasach średniowiecznych Bari odegrało ważną rolę dla chrześcijańskiej Europy. Doświadczymy tego, odwiedzając bazylikę św. Mikołaja. To skromna, dwunastowieczna budowla w stylu romańskim, która przyciąga tysiące turystów i pielgrzymów z całego świata. Jej budowę miało zapoczątkować przywiezienie do miasta relikwii św. Mikołaja, obecnego patrona miasta, które znajdują się tam do dziś. Tu pojawia się także pierwszy polski kontekst – w Bari urodziła się późniejsza królowa Polski, Bona Sforza, która została pochowana właśnie w bazylice.

POD SŁOŃCEM ITALII

Spacerując po Bari Vecchia, czyli po prostu po starym mieście, można zajść do mniej popularnej trzynastowiecznej katedry św. Sabina. To budowla bardziej okazała pod względem architektonicznym niż bazylika św. Mikołaja, a szczególnie warto odwiedzić ją 21 czerwca. Odbywa się wtedy spektakl Petali di Luce – główną rolę odgrywają w nim promienie słońca, które wpadają do wnętrza przez rozetę, tworząc piękny efekt. Idąc dalej, dotrzemy do zamku Svevo, który powstał za czasów normandzkiego panowania w mieście. To tu wychowywała się w późniejszych latach księżna Bona. Obecnie mieści się w nim muzeum. Dużo bardziej urokliwy i niemalże doskonale symetryczny zamek znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Bari. Castel del Monte został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i zdobi także dziesięciocentową monetę we Włoszech.

FILMOWE MIASTO

Bari jest znane z międzynarodowego festiwalu filmowego Bif&st, który odbywa się od 2009 roku. Kolejna edycja, w 2020 roku, potrwa od 21 do 28 marca. W regionie Apulii dzieje się też wiele wydarzeń związanych z tradycyjnym tańcem południa Włoch – energiczną tarantelą. W samym Bari warto odwiedzić także XX-wieczny teatr Petruzzelli. Jego wnętrze jest imponujące – to czwarty największy teatr we Włoszech. Odbywają się tutaj koncerty, ale także przedstawienia baletowe i operowe.

TURKUS I ZŁOTO

Region Apulii słynie z wody o turkusowym kolorze i pięknych złotych plaż. Najsłynniejszą i najbardziej rozpoznawalną jest ta w Polignano a Mare, niewielka, otoczona klifami, na których wznoszą się stare domki. W okolicy Bari można też wypocząć nad jednym z najniezwyklejszych basenów naturalnych na świecie – Grotta della Poesia. Odwiedźmy też inne miasta Apulii – chociażby Lecce, nazywane „Florencją baroku”, zwracające uwagę zabudową z charakterystycznego białego kamienia, wpadającego w złote odcienie. A miłośnicy nocnego życia z pewnością odnajdą się w uważanym za najbardziej turystyczne i imprezowe Gallipoli.

CO ZJEŚĆ W BARI?

Mieszkańcy regionu Apulii nie zapominają o rybackich tradycjach, dlatego popularne są tu typowe śródziemnomorskie dania z owoców morza. Można też oczywiście spróbować wybornej pizzy lub zdecydować się na foccacię – czyli rodzaj przekąski tworzonej z pieczywa, będącego podstawą pizzy, najczęściej z nadzieniem serowym czy z oliwkami. Miłośnicy potraw mącznych zasmakują też w panzerotti, czyli smażonych pierogach.