Koronawirus i podróże – czy można to połączyć? Oczywiście! By móc przemieszczać się bezpiecznie i bez stresu, warto pamiętać o kilku zasadach. Oto poradnik jak podróżować bez ryzyka.
Destynacje z niskim ryzykiem
Informacje od polskiego rządu i Unii Europejskiej
Przed podróżą należy również sprawdzić ewentualne obostrzenia, dotyczące podróżnych udających się do danego kraju. Przydatne informacje znajdują się na stronie polskiego rządu https://www.gov.pl. W zakładce Ministerstwa Spraw Zagranicznych dostępne są Informacje dla podróżujących, gdzie znajdziemy kompendium dla osób wybierających się za granicę, przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ, a także listę państw z najwyższą liczbą przypadków COVID-19. Klikając na żółtą zakładkę poświęconą koronawirusowi, znajdziemy m.in. aktualne informację dotyczące obostrzeń w międzynarodowym ruchu lotniczym. Unia Europejska przygotowała serwis informacyjny Re-open EU , w którym podróżni znajdą zalecenia ze wszystkich krajów Wspólnoty. Można tu znaleźć komunikaty dotyczące obowiązku kwarantanny, ograniczeń dotyczących wjazdu i wymaganej po wylądowaniu dokumentacji.
Zainstaluj przez wyjazdem na lotnisko
Przygotuj się na…
Podczas pobytu na lotnisku (zarówno w kraju wylotu, jak i przylotu) podróżnym może być mierzona temperatura, niektóre kraje zalecają również wykonanie testów RT-PCR (wymaz z gardła). Konieczne może być również wypełnianie formularzy dotyczących stanu zdrowia czy zainstalowanie rządowych aplikacji. Warto również przygotować się na ewentualność możliwej kwarantanny i zawczasu zaopatrzyć się w przyjmowane regularnie lub na stałe leki, a także w narzędzia potrzebne do pracy. Nie zapominajmy także o czymś, co umili czas ewentualnego odosobnienia – choćby dobrej książce! Do walizki warto również spakować termometr, płyn do dezynfekcji, chusteczki do mycia rąk nasączone płynem z alkoholem oraz leki przeciwgorączkowe. Ważne są też dokumenty, szczególnie, jeśli podróżujemy z dziećmi (książeczka zdrowia). Pamiętajmy również o maseczkach. A gdy już udamy się w podróż, nie zapominajmy o regularnej dezynfekcji rąk. Podczas pobytu na lotnisku, także po wylądowaniu, w miarę możliwości myjmy dłonie wodą z mydłem. Jeśli nie musimy, starajmy się nie dotykać przedmiotów, a podczas pożegnania i powitania nie podawajmy ręki. A jeśli podczas podróży lub po jej zakończeniu poczujemy się gorzej, niezwłocznie poinformujmy o tym odpowiednie służby. W ten sposób chronimy nie tylko siebie, lecz również innych.
Zmiany w rezerwacji
A co jeśli w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją związaną z pandemią zechcemy anulować nasz lot lub dokonać zmian w rezerwacji? Linie lotnicze wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i wykazują się sporą elastycznością. Dziś bez większych problemów wielu z przewoźników pozwoli nam na zmianę nazwiska podróżnego lub daty lotu. Dla przykładu Ryanair umożliwia zmianę daty lotu (do 2,5 godzin przed planowanym wylotem) oraz zmianę nazwiska (do 2 godzin przed planowanym wylotem) – koszt to 35 euro. Z kolei podobne zmiany WizzAir dopuszcza do 3 godzin przed rozkładową godziną odlotu (opłata od 30 do 40 euro). Bezpłatną możliwość zmiany daty podróży oferują Polskie Linie Lotnicze Lot (zmiany rezerwacji można dokonać poprzez LOT Contact Center, a także za pośrednictwem wiadomości na portalu Facebook). Wiadomości odnośnie zarządzania rezerwacją najlepiej szukać bezpośrednio na stronach przewoźnika.