Koronawirus i podróże – czy można to połączyć? Oczywiście! By móc przemieszczać się bezpiecznie i bez stresu, warto pamiętać o kilku zasadach. Oto poradnik jak podróżować bez ryzyka.

Czy nastała nowa era podróżowania? Koronawirus zmienił naszą codzienność, ma również wpływ na to, jak spędzamy urlopy i wyjazdy służbowe. Zdrowo i bezpiecznie – te dwa słowa powinny określać priorytety podróżowania w dobie choroby COVID-19. Planując podróż kluczowy jest dostęp do informacji – jeśli poznamy wszystkie zasady, obostrzenia i zalecenia, będziemy mieć pewność, że nie spotka nas żadna niemiła niespodzianka, a wyjazd nie będzie wiązał się ze stresem, lecz przyjemnością. Dlatego przed wybraniem się w podróż zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem bezpiecznego podróżowania.
przygotowanie terminala, wymogi sanitarne
bezpieczeństwo podróży, pomiar temperatury na lotnisku

Destynacje z niskim ryzykiem

Planując wyjazd, przede wszystkim warto sprawdzić informacje dotyczące aktualnej sytuacji w danym kraju i zdecydować się na wylot tam, gdzie pobyt nie łączy się z dużym ryzykiem. Liczbę zachorowań należy sprawdzać na stronach wartych zaufania organizacji lub portalach rządowych. Warto zapisać sobie link do statystyk prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization, WHO). Aktualizowana co kilka godzin tabela to źródło wiedzy o dynamicznie zmieniającej się sytuacji zarówno od początku pandemii, jak i w ciągu ostatnich dni. Innym źródłem statystyk może być również Worldometer. Na tej stronie znajdziemy dane na temat chorych i wyzdrowiałych, a także liczby wykonanych testów. Dane są zestawione z populacją danego kraju.

Informacje od polskiego rządu i Unii Europejskiej

Przed podróżą należy również sprawdzić ewentualne obostrzenia, dotyczące podróżnych udających się do danego kraju. Przydatne informacje znajdują się na stronie polskiego rządu https://www.gov.pl. W zakładce Ministerstwa Spraw Zagranicznych dostępne są Informacje dla podróżujących, gdzie znajdziemy kompendium dla osób wybierających się za granicę, przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ, a także listę państw z najwyższą liczbą przypadków COVID-19.  Klikając na żółtą zakładkę poświęconą koronawirusowi, znajdziemy m.in. aktualne informację dotyczące obostrzeń w międzynarodowym ruchu lotniczym. Unia Europejska przygotowała serwis informacyjny Re-open EU , w którym podróżni znajdą zalecenia ze wszystkich krajów Wspólnoty. Można tu znaleźć komunikaty dotyczące obowiązku kwarantanny, ograniczeń dotyczących wjazdu i wymaganej po wylądowaniu dokumentacji.

Zainstaluj przez wyjazdem na lotnisko

Przydatne aplikacje mogą sprawić, że zamiast szukać komunikatów na różnych stronach, wygodnie zapoznamy się z ważnymi informacjami zebranymi w jednym miejscu. Po przesłaniu danych dotyczących naszej rezerwacji, aplikacja Sitata poinformuje nas o ewentualnych opóźnieniach i wymogach bezpieczeństwa. Zmiany w aktualnych restrykcjach, problemy z lokalnym transportem, najnowsze zalecenia – wszystko to również znajdziemy w tej aplikacji.
Na telefonie warto mieć – nie tylko w czasach pandemii – także aplikację MyLuggage. To świetne narzędzie dla wszystkich, którzy tracą głowę, gdy mają przystąpić do pakowania. Dzięki MyLuggage przygotujemy spersonalizowane listy niezbędnych w bagażu przedmiotów – w tym maseczki czy środków do dezynfekcji rąk. Dodatkowo aplikacja podpowie także, jakie dokumenty warto przygotować przed podróżą oraz które szczepienia są rekomendowane u celu naszej podróży
 

Przygotuj się na…

Podczas pobytu na lotnisku (zarówno w kraju wylotu, jak i przylotu) podróżnym może być mierzona temperatura, niektóre kraje zalecają również wykonanie testów RT-PCR (wymaz z gardła). Konieczne może być również wypełnianie formularzy dotyczących stanu zdrowia czy zainstalowanie rządowych aplikacji. Warto również przygotować się na ewentualność możliwej kwarantanny i zawczasu zaopatrzyć się w przyjmowane regularnie lub na stałe leki, a także w narzędzia potrzebne do pracy. Nie zapominajmy także o czymś, co umili czas ewentualnego odosobnienia – choćby dobrej książce! Do walizki warto również spakować termometr, płyn do dezynfekcji, chusteczki do mycia rąk nasączone płynem z alkoholem oraz leki przeciwgorączkowe. Ważne są też dokumenty, szczególnie, jeśli podróżujemy z dziećmi (książeczka zdrowia). Pamiętajmy również o maseczkach. A gdy już udamy się w podróż, nie zapominajmy o regularnej dezynfekcji rąk. Podczas pobytu na lotnisku, także po wylądowaniu, w miarę możliwości myjmy dłonie wodą z mydłem. Jeśli nie musimy, starajmy się nie dotykać przedmiotów, a podczas pożegnania i powitania nie podawajmy ręki. A jeśli podczas podróży lub po jej zakończeniu poczujemy się gorzej, niezwłocznie poinformujmy o tym odpowiednie służby. W ten sposób chronimy nie tylko siebie, lecz również innych.

Zmiany w rezerwacji

A co jeśli w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją związaną z pandemią zechcemy anulować nasz lot lub dokonać zmian w rezerwacji? Linie lotnicze wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i wykazują się sporą elastycznością. Dziś bez większych problemów wielu z przewoźników pozwoli nam na zmianę nazwiska podróżnego lub daty lotu. Dla przykładu Ryanair umożliwia zmianę daty lotu (do 2,5 godzin przed planowanym wylotem) oraz zmianę nazwiska (do 2 godzin przed planowanym wylotem) – koszt to 35 euro. Z kolei podobne zmiany WizzAir dopuszcza do 3 godzin przed rozkładową godziną odlotu (opłata od 30 do 40 euro). Bezpłatną możliwość zmiany daty podróży oferują Polskie Linie Lotnicze Lot (zmiany rezerwacji można dokonać poprzez LOT Contact Center, a także za pośrednictwem wiadomości na portalu Facebook). Wiadomości odnośnie zarządzania rezerwacją najlepiej szukać bezpośrednio na stronach przewoźnika.