Bordeaux to niezwykłe miasto, w którym minione wieki mieszają się z teraźniejszością. Z murów gotyckiej katedry w kilka chwil przeniesiemy się do bazy łodzi podwodnych z czasów drugiej wojny światowej. Ten znany z produkcji wina region jest świetnym miejscem na weekendową wycieczkę.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bordeaux, zwanego często „małym Paryżem”, jest Place de la Bourse, czyli plac przy budynku Giełdy. Skwer i kompleks budynków wokół niego są przykładem niezwykłej architektury XVIII wieku, co sprawiło, że Place de la Bourse trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednak nie zawsze tak było. W minionym stuleciu miejsce to zaniedbano – w efekcie stało się głównie obszarem handlu miejscowych przedsiębiorców, którzy nie przywiązywali wagi do jego historii. W 2006 roku władze miasta podjęły decyzję o rewitalizacji placu, czego skutkiem jest powstanie tzw. zwierciadła wodnego – płytkiego basenu o powierzchni ponad 3000 m2, napełnianego co kilkanaście minut wodą. Tworzy on niezwykły efekt lustra, w którym odbijają się budynki wokół.
Innym charakterystycznym punktem jest gotycka katedra Saint Andre. Jej początki sięgają końca XI wieku, jednak obecny wygląd nadano świątyni na przełomie XIV i XV stulecia. Warto pokonać 229 stopni prowadzących na szczyt wybudowanej w 1440 roku wieży dzwonniczej Pey-Berland, by cieszyć się zachwycającym widokiem na panoramę miasta. Za jeden z symboli Bordeaux uważana jest również dzwonnica Grosse Cloche. Funkcjonowała dawniej jako brama miasta, a przez pewien czas pełniła nawet funkcję więzienia. Stanowi część ukrytego w małej alejce kościoła Saint-Éloi i wstęp do niej jest darmowy.

Kultura i sztuka

Stolica Akwitanii może poszczycić się jednym z najbogatszych zbiorów nowoczesnej sztuki we Francji. Muzeum Sztuki Współczesnej CAPC gromadzi ponad 1300 prac stworzonych przez niemal 200 artystów, w tym Richarda Longa, Annette Messager i wielu innych. Warto zwrócić uwagę na obowiązującą do 23 września 2019 r. wystawę prac japońskiej artystki Takako Saito. Nie sposób pominąć powstałego pod koniec XIX wieku Muzeum Sztuk Pięknych. Tam można podziwiać prace takich uznanych twórców, jak Delacroix, Bruegel, van Dyck, Picasso czy Matisse. Bilety wstępu do obu muzeów kosztują 5 euro.

Alternatywnie i lokalnie

Miejsca lubiane przez samych mieszkańców nie zawsze są powszechnie znane wśród turystów. Tymczasem pozwalają odkryć prawdziwego ducha i klimat miasta. Należy do nich Le Garage Moderne. Niegdyś produkowano tam części do samolotów, dzisiaj to niezwykłe połączenie warsztatów samochodowych i rowerowych z kulturą i sztuką. W industrialnej przestrzeni regularnie odbywają się wystawy i happeningi sztuki współczesnej. Miłośnicy motoryzacji z pewnością odnajdą tam kilka odrestaurowanych perełek, którym będzie można przyjrzeć się z bliska. Obowiązkowym punktem na mapie wycieczki powinna być Base sous-marine, czyli dawna baza łodzi podwodnych, stworzona przez Niemców w trakcie drugiej wojny światowej. Dziś to obszar zaaranżowany z myślą o wystawach i koncertach. Do 18 maja można m.in. zobaczyć wystawę „D’un soleil à l’autre”, która według autorów jest poetycką podróżą w przestrzeni, a jej ważnym elementem są efekty świetlne. Godzinne oprowadzanie kosztuje 3 euro.
Francuzi wykorzystali także dawną bazę wojskową nieopodal rzeki Garonny, przekształcając ją w miejską przestrzeń pod nazwą „Darwin”. To przede wszystkim teren wystaw i spotkań młodych artystów, ale również miejsce stworzone z myślą o ekologii. W restauracji i sklepach kupimy oryginalne, rzemieślnicze wyroby i ekoprodukty. Jeśli chcemy spędzić miło czas ze znajomymi, przy przekąskach i winie, wybierzmy się do Halles de Bacalan. Ten nowoczesny, zaprojektowany w industrialnym stylu targ powstał w 2017 roku. Zasmakujemy tam we francuskim street foodzie i nabędziemy artykuły spożywcze prosto od lokalnych przedsiębiorców.

 

 

Podróże z kieliszkiem wina

Winnice wokół Bordeaux zajmują ponad sto tysięcy hektarów. Ten region cechuje między innymi duże zróżnicowanie gleb, dzięki czemu wina z oddalonych od siebie o kilkadziesiąt kilometrów winnic mogą smakować zupełnie inaczej. Najlepiej przekonać się o tym osobiście i odwiedzić wybrane z winiarskich château. W Bordeaux działa mnóstwo firm, które oferują wycieczki dla kilku osób połączone z degustacją. Koszt takiej wyprawy to często ponad 100 euro od osoby, przy czym w cenę wliczony jest dojazd do winiarni. Można też skorzystać z bardziej ekonomicznej opcji i zdecydować się na zwiedzanie w grupie kilkudziesięciu osób. Koszt takiej wizyty nie powinien przekroczyć 50 euro od osoby.
W centrum miasta działa natomiast La Cité du Vin – ośrodek kultury poświęcony historii wina z regionu Bordeaux. Bilet wstępu to wydatek 20 euro. La Cité du Vin organizuje wiele warsztatów, chociażby z łączenia wina z serami czy czekoladą. Ich ceny nie przekraczają zwykle 15 euro. Sam budynek jest także ciekawy pod względem architektonicznym. Jego krągłe kształty niektórym przypominają wirujące w kieliszku wino, innym pnącą się winorośl. Założenie architektów było jedno – oddać duszę wina i tego regionu.

 

Good to know

  • Jeśli zamierzamy odwiedzić wiele muzeów i zabytków, warto pomyśleć o karcie City Pass. Do wyboru są wersje jedno-, dwu- i trzydniowe. Każda z nich umożliwia wejście do 20 obiektów i muzeów (w tym La Cité du Vin) i nielimitowane podróże komunikacją miejską. Opcja dwudniowa to wydatek około 40 euro.
  • Z lotniska do centrum miasta najprościej i najtaniej dotrzemy miejskim autobusem linii nr 1. Przejazd w jedną stronę kosztuje 1,70 euro i trwa około 40 minut.
  • Z centrum Bordeaux w niecałą godzinę dostaniemy się nad Ocean Atlantycki. Popularnym kierunkiem jest miejscowość Arcachon, z pięknymi plażami i promenadą. Francuską koleją państwową (SNCF) można tam dotrzeć już od 5 euro.

W OKOLICY
W OKOLICY

Stadion Matmut-Atlantique

Stadion piłkarski wybudowany specjalnie na Mistrzostwa Europy we Francji w 2016 roku. Autorem projektu jest szwajcarska pracownia architektoniczna Herzog & de Meuron. Modernistyczna biała bryła zwraca uwagę konstrukcją dachu – podtrzymują go 644 białe słupy o wysokości około 40 metrów.

Miasteczko Saint-Émilion

Położone na dwóch wzgórzach, około 35 km od Bordeaux, słynie z produkcji wybornego wina. Do najpopularniejszych odmian należą merlot i cabernet franc.

Wielka wydma Piłata (la Dune du Pilat)

Największa wydma w Europie, rozciągająca się na długość 2,7 km. Znajduje się w mieście La Teste-de-Buch, około 60 km od Bordeaux. Niepowtarzalne miejsce do podziwiania nadmorskich wschodów i zachodów słońca.