Hogwarts In The Snow, Londyn, do 14 stycznia 2024

Nawet świat Harry’ego Pottera zimą staje się jeszcze bardziej magiczny! W wielkiej sali londyńskiego studia Warner Bros czeka na Was czarodziejska uczta, po której będziecie mogli rozgościć się w dormitorium Harry’ego i Rona, gdzie w kominkach wesoło trzaska ogień lub wymknąć na ulicę Pokątną, by podziwiać oszronione, zimowe witryny sklepowe!

https://www.wbstudiotour.co.uk/whats-on/hogwarts-in-the-snow/

Crazy Christmas, Monachium, do 28 stycznia 2024

Po raz pierwszy od ponad stulecia, Bawarskie Muzeum Narodowe prezentuje swoją niezwykłą kolekcję nowoczesnych szopek autorstwa artystów XX i XXI wieku. Tu pop art spotyka się z kubizmem, surrealizmem, a nawet komiksem! Zabawne, ale i prowokacyjne projekty przedstawiają temat szopki w zupełnie nowym świetle!

https://www.bayerisches-nationalmuseum.de/assets/files/Flyer-Crazy-Christmas.pdf

Elliott Erwitt. Retrospektywa, Lyon, do 17 marca 2024

Wystawa jest hołdem dla jednego z najważniejszych fotografów XX wieku, słynącego z ironicznych czarno-białych zdjęć, przedstawiających życie codzienne. Zobaczymy na niej kolekcję 215 fotografii Elliotta Erwitta, który przeszedł do historii także dzięki wyjątkowym portretom Marilyn Monroe, Jackie Kennedy, Ernesto „Che” Guevary, Alfreda Hitchcocka, czy Nikity Chruszczowa.

https://en.visiterlyon.com/out-and-about/what-s-on/exhibitions/elliott-erwitt

Karnawał w Wenecji „Na wschód. Niesamowita podróż Marco Polo”, Wenecja, 27 stycznia 2024 r. do 13 lutego 2024 r.

Z okazji 700. rocznicy śmierci, Marco Polo powraca jako bohater karnawału. Wenecja stanie się niejako mapą jego podróży „na Wschód”, zabierając w nią widzów poprzez sztukę, muzykę, pokazy międzynarodowych teatrów ulicznych i cyrkowców.

Copenhagen Fashion Week, Kopenhaga, 29 stycznia 2023  do 2 lutego 2024

Tydzień Mody w Kopenhadze każdego roku przyciąga coraz większą rzeszę miłośników mody. To również ze względu na unikalne kryteria wyboru projektantów, jakimi kierują się organizatorzy. Duńczycy bowiem skupili się nie tylko na promowaniu najnowszych kolekcji, ale również na promowaniu zrównoważonego rozwoju i młodych projektantów.

https://copenhagenfashionweek.com/

Winter Jazz, Kopenhaga, 1-25 lutego 2024

Winter Jazz Festiwal to aż 600 koncertów w 150 miejscach w całej Danii, choć najwięcej z nich usłyszymy właśnie w stolicy. Lokalni i międzynarodowi muzycy, kameralne mini koncerty i ogromne muzyczne widowiska big-bandów od 1979 roku ściągają tu podczas zimowej i letniej edycji nawet 250 tysięcy wielbicieli jazzu.

Narodowy Dzień Tulipana, Amsterdam, 20 stycznia 2024 r.

To już 11 edycja wydarzenia, podczas którego przed Museumplein ustawionych, a następnie rozdanych zostanie 200 000 tulipanów, by w ten sposób uczcić początek sezonu. Podczas imprezy usłyszymy także typowe holenderskie piosenki, grane przez orkiestrę – w tym ulubioną przez hodowców kwiatów „Tulips from Amsterdam”

Las Fallas, Walencja, 1-19 marca 2024

Święto pełne petard, ognia i oryginalnych rzeźb – Las Fallas nawiązuje w osobliwy sposób do czasów średniowiecza i obchodów dnia św. Józefa, patrona cieśli. Ostatniego dnia festiwalu niezwykłe i kolorowe rzeźby zostają spalone, a ta która zostanie uznana za najpiękniejszą, płonie jako ostatnia. Fallas opłacane są przez mieszkańców ulic na których są rozmieszczane, dlatego też najbardziej spektakularne znajdziecie w największych i najbogatszych częściach miasta.

https://www.visitvalencia.com/en/events-valencia/festivities/the-fallas

Wildlife Photographer of the Year 2023, Bristol, do 21 kwietnia 2024

Już po raz pięćdziesiąty dziewiąty Bristol Museum & Art Gallery prezentuje 100 zwycięskich fotografii, które uchwyciły niezwykłe piękno, ale i kruchość dzikiej przyrody. Do tegorocznej edycji zgłoszono 49 957 zdjęć z 95 krajów, dlatego też na wystawie zobaczycie najrzadsze gatunki z całego świata.

https://www.bristolmuseums.org.uk/bristol-museum-and-art-gallery/whats-on/wildlife-photographer-of-the-year-2023/