Cypr oferuje aż 300 słonecznych dni w roku! Nic dziwnego, iż ta popularna wśród turystów wyspa kojarzy się przede wszystkim z plażowaniem i słodkim letnim lenistwem. Tymczasem Republika Cypryjska to także ojczyzna aktywnego wypoczynku!
„Biegać, skakać, latać, pływać, w tańcu, w ruchu wypoczywać” – śpiewali bohaterowie „Podróży Pana Kleksa”. Słowa te jak ulał pasują do szerokiej oferty cypryjskiej. Oto krótki przegląd atrakcji dla wszystkich, którzy kochają aktywne wakacje!’
Podwodny świat
Ciepłe i krystalicznie czyste morze otaczające Cypr oferuje wręcz doskonałe warunki do nurkowania. Podwodne rafy, bogata, kolorowa fauna, a także jaskinie, tunele oraz wraki statków czy starożytne, zagrzebane w piaszczystym dnie amfory – wszystko to podziwiać można w czasie jednego z najdłuższych sezonów na Morzu Śródziemnym.
U wybrzeży Ajia Napa na turystów czeka Muzeum Podwodnej Rzeźby. To unikalna placówka, jedna z niewielu takich w świecie. Stworzył ją w 2014 r. Jason deCaires Taylor, artysta rzeźbiarz, twórca uznanych podwodnych instalacji. U wybrzeży Cypru na głębokości 8-10 m rozmieścił przeszło 90 swoich dzieł. Niektóre mają formę drzew, tworząc jedyny na świecie podwodny las. Zwiedzać go mogą nurkowie z certyfikatem. Pozostałym turystom oferuje się tu możliwość snorkelingu.
Niedaleko od Ajia Napa, w zatoce Larnaki, na głębokości 42 m spoczywa szwedzki prom Zenobia, który zatonął 7 czerwca 1980 r. W ocenie profesjonalistów to jeden z dziesięciu najciekawszych wraków na świecie. Znajduje się on na wodach otwartych, ok. 1,5 km od brzegu.
Z kolei początkujący nurkowie zapraszani są do malowniczej Zielonej Zatoki w okolicach Protaras na wschodnim wybrzeżu. Tu właśnie nurkować można wśród starożytnych amfor i rzeźb, podziwiając przy tym kolorowe ryby. To miejsce wręcz idealne dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z podwodnym światem i zdobyć pierwsze szlify.
Miłośnicy podwodnych grot powinni z kolei skierować się na przylądek Cavo Greco – punkt najdalej wysunięty na południowy wschód. Jaskinie, tunele i fantazyjne formy skalne otoczone przez kolorową faunę zapewnią moc ekscytacji! Co ważne, mogą tu nurkować również początkujący!
Na skrzydłach wiatru
Windsurfing i kitesurfing to kolejne aktywności, których miłośnicy poczują się na Cyprze niczym w raju. Co istotne, na wielu plażach wykupić można również kursy, dzięki którym sporty te uprawiać będą mogli również amatorzy.
Lady’s Mile Beach w pobliżu Limassol na południu wyspy kusi latem wiatrami o sile 5 w skali Beauforta, a płytkie wody ułatwiają bezpieczny sport. Miejsce polecane jest entuzjastom obu wspomnianych dyscyplin, zwłaszcza początkującym i średniozaawansowanym.
50 km na wschód od Lady’s Mile, w pobliżu Larnaki, znajduje się z kolei działający od 2008 r. wiodący klub Kahuna Surfhouse. Poza wspomnianymi dyscyplinami uprawiać tu można również wing foil i e-foil. Wody tam są ciepłe i spokojne, bez prądów morskich i podwodnych skał, wiatr za to stały i silny. Klub prowadzi wynajem i sprzedaż sprzętu, a także kursy i szkolenia. Godzina zajęć z osobistym instruktorem to koszt 60 euro.
Także i w samej Larnace, ledwie 8 km od portu lotniczego, odwiedzić warto Nicosia Sailing Club, działający od 1988 r. To nie tylko wypożyczalnia i szkoła, ale i zrzeszona w Cypryjskiej Federacji Żeglarskiej organizacja, aktywnie promująca sporty wodne. Znajdziemy tu stację windsurfingu dedykowaną zarówno początkującym, jak i zaawansowanym.
Kto z kolei zdecyduje się na lot do Pafos, będzie miał blisko do plaż Helios Bay, Potima, Geroskipou, Polis czy Latchi. Wszędzie tam można oddać się pasji nieskrępowanego surfingu we wszystkich jego odmianach!
Wyżej i wyżej!
Paralotniarstwo i parasailing pozwalają wzbić się w powietrze, by podziwiać Cypr z lotu ptaka. Widoki zapierają dech w piersiach! Co odważniejsi mogą też decydować się na skoki spadochronowe, oczywiście w tandemie z doświadczonym instruktorem.
Cypryjskie Centrum Spadochronowe w Kingsfield nieopodal Zatoki Larnaka otwarte jest nie tylko dla profesjonalnych skoczków, ale i prowadzi przyspieszone kursy szybkiego spadania, a także oferuje loty z instruktorem. Ośrodek otwarty jest niemal przez cały rok – w sierpniu bowiem ma wakacyjną przerwę.
Tymczasem w znajdującej się na północy Kyrenii znanej ze spektakularnych widoków na góry i Morze Śródziemne, można odnaleźć szkoły i kluby oferujące tandemowe loty na paralotniach. Od 2003 roku działa tam chociażby firma Highline Air Tours, oferująca start w okolicach Zamku Świętego Hilariona na wysokości 750 m! Wedle życzenia pilot może zaoferować zarówno spokojny lot widokowy, jak i pełną adrenaliny powietrzną przejażdżkę. Cała przygoda trwa około dwóch godzin.
Najpowszechniejszym sportem powietrznym pozostaje jednak parasailing, korzystać z niego bowiem może najwięcej turystów. Lot spadochronem na uwięzi to bardzo popularna na Cyprze aktywność w turystycznych miejscowościach nadmorskich. To dość bezpieczna, choć nadal ekscytująca przygoda, która dostarcza niezwykłych widoków i dreszczyku emocji. Ośrodki oferujące taką rozrywkę najczęściej proponują także multum innych atrakcji związanych ze sportami wodnymi.
Ścieżkami natury
Cypr to również niezwykle atrakcyjna lokalizacja dla takich aktywności jak trekking i hiking. Tamtejszy Departament Leśnictwa przygotował wiele szlaków turystycznych – od półwyspu Akamas na zachodzie po przylądek Greko na południowym wschodzie. Wszystkie starannie zaprojektowano i wytyczono tak, by zaoferować najciekawsze widoki i jak najpełniejszy kontakt z naturą.
Cypryjskie trasy podzielone są na trzy stopnie trudności. Kategoria 1 (stopień podstawowy) to szlaki łatwe, o łagodnym nachyleniu, odpowiednie także dla dzieci i osób starszych. Kategoria 2 to średni stopień trudności, dedykowany dorosłym w dobrej kondycji. Mogą się tu pojawić nagłe zmiany nachylenia, nierówna nawierzchnia i wąskie przejścia. Kategoria 3 to wysoki stopnień trudności, zalecany tylko wytrawnym podróżnikom.
Półwysep Akamas oferuje trzy oficjalne szlaki przyrodnicze i wiele innych ścieżek prezentujących widoki na malownicze wąwozy, fantazyjne formy skalne i barwne klify. Wśród polecanych wymienić warto tu zwłaszcza Szlak Afrodyty o średnim stopniu trudności oraz trudniejszy Szlak Adonisa. Oba są okólne i mają po 7,5 km długości. Ciekawą opcją będzie też trasa liniowa przez skalisty wąwóz Avakas (8,2 km).
Jeszcze więcej ścieżek oferuje półwysep Greko. Wytyczono tu aż 9 oficjalnych szlaków. Szczególnie polecane są okólny Szlak Jaskiń Morskich (średni stopień, 3,6 km) oraz liniowy Agioi Anargyroi (stopień podstawowy, 4 km), również przebiegający w pobliżu wspaniałych grot.
Turystom polecane są ponadto szlaki w okolicach Pissouri w dystrykcie Limassol (4 dostępne także dla rowerzystów!), a także trasy przez górskie pasmo Trodos. Tu podziwiać można także przepiękne wodospady – Millomeris i Kalidonia.
Więcej i więcej
Ciężko zliczyć wszystkie rodzaje aktywnego wypoczynku oferowane na Cyprze. Poza nurkowaniem, snorkelingiem, surfingiem we wszystkich jego odmianach, paraglidingiem czy parasailingiem można oddawać się pasjom żeglarstwa, wspinaczki górskiej, podróży rowerowych, a także… narciarstwa, bo choć wyspa skąpana jest w słońcu niemal przez cały rok, na szczytach Trodos (zwłaszcza na Olimpos!) możemy liczyć na śnieg zazwyczaj od stycznia do kwietnia! Całości dopełniają setki kortów tenisowych, ośrodki jeździeckie, pola golfowe i aquaparki, z których ucieszą się zwłaszcza najmłodsi.