29 lutego 1964 roku rejs pasażerski na trasie Warszawa – Kraków zapoczątkował historię cywilnego portu lotniczego w Krakowie-Balicach. Przez te 60 lat nie brakowało sukcesów, ale także wyzwań – nie tylko dla krakowskiego portu lotniczego – ale też całej awiacji. To wizja, ambitne plany, ciężka praca i determinacja całej drużyny krakowskiego lotniska  doprowadziła  lotnisko do punktu, w którym w 2023 roku obsłużono ponad 9 400 000 pasażerów.

O godz. 8:10 symbolicznie powitaliśmy salutem wodnym pierwszy rejs na trasie WAW – KRK w wyjątkowym malowaniu. Embraer 175 z rejestracją SP-LIM otrzymał specjalne, retro malowanie, nawiązujące do kolorystyki LOT-u z lat 50-tych XX wieku. Fani z pewnością zauważą, że inspiracją był wzór obowiązujący na kadłubach w latach 1945-1973. To zdecydowanie jedno z najbardziej charakterystycznych malowań samolotów Polskich Linii Lotniczych. Pasażerowie tego rejsu otrzymali książkę Historia krakowskiego lotniska 1964 – 2024 autorstwa naszego kolegi – Krzysztofa Sojki oraz okolicznościowy plakat autorstwa Tomasza Kałamorza „Oko mi skoko”.

Tym symbolicznym wydarzeniem rozpoczęliśmy z pasażerami i wszystkim odwiedzającymi krakowskie lotnisko wspólne świętowanie w tym wyjątkowym dla nas dniu!

W terminalu czeka na wszystkich edukacyjna ekspozycja multimedialna, celebrująca 60. rocznicę powstania lotniska w Krakowie – Balicach, która ma na celu edukację oraz upamiętnienie ważnego historycznego wydarzenia dla Miasta Krakowa i polskiego lotnictwa. Znajdziemy na niej interaktywne i angażujące doświadczenia multimedialne, które pozwalają odkryć historię i znaczenie lotniska w Krakowie. Odwiedzający będą mieli możliwość podejrzeć wyjątkowe, historyczne wydarzenia, porównać liczby pasażerów na przestrzeni lat, rozpoznać obiekty lotniskowe na interaktywnej makiecie, zrobić sobie zdjęcie w kokpicie historycznego samolotu myśliwskiego PZL P-11c, w którym zginął  kpt. Mieczysław Medwecki – pierwszy polski i aliancki lotnik podczas II wojny światowej. Wystawa została przygotowana przez Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport i dostępna jest dla wszystkich odwiedzających Kraków Airport.

DSC00972

Wspólnie z pasażerami i odwiedzającymi Kraków Airport budujemy lotnisko z klocków LEGO®. Do współpracy przy stworzeniu makiety lotniska o wymiarach 140×160 cm zbudowanej z blisko 45 000 najsłynniejszych na świecie klocków, zaprosiliśmy pana Mateusza Kustrę, certyfikowanego przez LEGO® profesjonalistę.