East Midlands słynie z zachwycających zielonych terenów, niezwykłych zabytków oraz lokalnych przysmaków – w tym kultowego pork pie czy sera pleśniowego Stilton. Tutejsze miasta i miasteczka mogą pochwalić się zarówno fascynującą historią, jak i piękną architekturą. To właśnie stąd, a dokładniej z urokliwego Nottingham pochodzi najsłynniejszy na świecie banita o złotym sercu, Robin Hood. Planując podróż do East Midlands, warto odwiedzić też słynące z bogatego dziedzictwa przemysłowego Derby oraz Leicester, miasto żyjące legendą o królu Ryszardzie III.

Nottingham – Miasto Robin Hooda, jaskiń i innowacji

To miejsce pełne niespodzianek. W Nottingham powstała pierwsza asfaltowa droga, a Thomas Cook zapoczątkował turystykę zorganizowaną. Zobaczymy tutaj pomnik Robin Hooda, skosztujemy lokalnych trunków w wyjątkowo wiekowym angielskim pubie i będziemy mogli podziwiać zabytkową architekturę. Jedna z takich spektakularnych rezydencji – Wollaton Hall, zyskała nawet międzynarodową sławę, gdy zagrała dom Batmana w filmie Mroczny rycerz powstaje z 2012 roku. Otoczona ogrodami i parkiem willa pełni obecnie funkcję Natural History Museum, a tuż obok niej mieści się jeszcze Nottingham Industrial Museum.

Wollaton Hall
Natural History Museum, Wollaton Hall

Będąc w Nottingham, warto skierować swoje kroki do świeżo otwartego po renowacji Nottingham Castle. Zamkowe wnętrza skrywają prawdziwe skarby! Zobaczyć można tu kolekcję ceramiki i przedmiotów wykonanych z alabastru, ekspozycję poświęconą koronkarstwu, galerię obrazów i rzeźb oraz interaktywną wystawę, prezentującą ponad 1000-letnią, momentami dość krwawą historię Nottingham. Popularnością wśród zwiedzających cieszy się też część zamku, w której można na chwilę przenieść się do czasów średniowiecza i poczuć jak członek wesołej kompanii słynnego złodzieja z lasów Sherwood. Robin Hood Adventures to multimedialna przygoda, w trakcie której można m.in. spróbować swoich sił w łucznictwie czy w walce drewnianym kijem.

Pomnik Robin Hooda przy Zamku Nottingham
Zamek Nottingham i wejście do lochów

Nottingham pochwalić się może również Narodowym Muzeum Sprawiedliwości (National Justice Museum), które mieści się w dawnym budynku sądu i więzienia. Zabytkowe wnętrza liczą sobie ponad 800 lat i były świadkiem wielu dramatycznych procesów oraz makabrycznych egzekucji. Dziś w tym miejscu dowiedzieć się można więcej o systemie sądownictwa w wiktoriańskiej Anglii oraz zwiedzić podziemne, wykute w jaskiniach cele więzienne.

Muzeum znajduje się w samym sercu Lace Market, historycznej dzielnicy Nottingham, która w czasach panowania Imperium Brytyjskiego była światowym centrum przemysłu koronkarskiego. Luksusowe koronkowe produkty ruszały stąd w najdalsze zakątki naszego globu. Dziś podziwiać tu można stylowe kamienice, ale też poczuć bardziej nowoczesny klimat miasta. Swoje miejsce znalazły tutaj niezależne sklepiki, butiki, bary, restauracje i kolorowa sztuka uliczna.

Rynek starego miasta w Nottingham z ratuszem w tle

Czasami wyjątkowe miejsca skrzętnie ukryte są przed naszym wzrokiem. Nottingham również ma swój sekret. Tuż pod tętniącym życiem ulicami miasta znajduje się cała plątanina stworzonych przez człowieka podziemnych korytarzy i jaskiń. Tych ostatnich, liczących sobie setki lat, jest ponad 800. To sprawia, że City of Caves to największa sieć jaskiń w Wielkiej Brytanii. Przez lata pełniły one najróżniejsze funkcje – od lochów czy magazynów, przez garbarnie i domy, aż po schrony podczas II Wojny Światowej. Obecnie część podziemnego kompleksu udostępniona jest do zwiedzania.

Underground caves, Castle Rock, Nottingham, England, UK

Nottingham szczyci się, że to właśnie tutaj znajduje się najstarszy pub w całej Anglii. Ye Olde Trip to Jerusalem miał powstać jeszcze w 1189 roku, ale niestety nie istnieją żadne dowody na potwierdzenie tej tezy. Nie można jednak zaprzeczyć, że budynek rzeczywiście jest wyjątkowo wiekowy. W jego piwnicach odbywały się kiedyś walki kogutów, a podziemne pomieszczenia pełniły funkcję więziennych cel. Według legendy, gospoda swoją nazwę zawdzięcza królowi Ryszardowi Lwie Serce, który zatrzymał się tu w drodze do Jerozolimy podczas Trzeciej Krucjaty.

Traditional architecture in Nottingham – East Midlands, England
Legendarny pub – podobno najstarszy w Anglii

Tradycyjna architektura w Nottingham

Derby – Zachwyć się przeszłością

Bogata historia, kultura oraz nietuzinkowe atrakcje sprawiają, że Derby po prostu warto odwiedzić. To miasto kontrastów. Spacerując po nim, zobaczyć można imponującą XVIII-wieczną katedrę, galerię Josepha Wrighta, który na swoich obrazach przedstawiał głównie tematykę przemysłową oraz nowoczesne Museum of Making, które prezentuje ponad 300-letnią historię rozwoju myśli technologicznej i innowacji w regionie. Podążając uliczkami, warto zwrócić uwagę na żeliwne tabliczki wmurowane w chodnik. Made in Derby to szlak, który upamiętnia ludzi, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój miasta. Każda osoba – Charles Rolls, Henry Royce, Florence Nightingale czy… Lara Croft – była nominowana przez mieszkańców Derby, a ich gwiazdy zobaczyć można przy Albion Street oraz Exchange Street.

Budynek Museum of Making
Pomnik Josepha Wrighta na tle katedry w Derby

W 1750 roku Andrew Planche wyprodukował tu swój pierwszy komplet porcelany kostnej. Jego Fine Bone China szybko stała się jedną z najbardziej cenionych marek w Wielkiej Brytanii, a porcelanowe naczynia zagościły nie tylko w domach bogatych arystokratów, ale również w pałacu królewskim. Ich zastawa towarzyszyła również pasażerom pierwszej klasy, podczas nieszczęsnego rejsu Titanikiem. Royal Crown Derby do dziś jest symbolem najwyższej jakości. Ich niepowtarzalne wyroby podziwiać można w trakcie wycieczki po muzeum (Royal Crown Derby Museum), gdzie zobaczyć można m.in. liczącą nawet 200 lat kolekcję małych dzieł sztuki.

Miłośnicy nowoczesnych technologii nie będą mogli obojętnie przejść obok Rolls-Royce Heritage Tours. Wystawa, znajdująca się w Centrum Nauki i Rozwoju firmy Rolls-Royce, przedstawia historię jednego z największych na świecie producentów silników lotniczych. Ekspozycja obejmuje ponad trzydzieści silników Rolls-Royce’a, począwszy od pierwszego – sprzed pierwszej wojny światowej, aż po nowoczesnego Trent XWB.

Zabytkowy budynek Rolls Royce

Derby to także miasto ciekawych możliwości. Zaplanować można tu wizytę w Withers Gin School, gdzie podczas specjalnych warsztatów każdy uczestnik tworzy swój własny gin. Dużą popularnością w Derby cieszą się również wycieczki szlakiem chmielowych trunków. Lokalny browar, Derby Brewing Company, organizuje cykliczne zwiedzanie na terenie swoich zakładów, podczas którego goście dowiadują się, jak powstaje piwo i biorą udział w degustacji ich wyrobów. Amatorzy mocniejszych trunków mogą też wybrać się do oddalonej o ok. 30 minut drogi od Derby destylarni White Peak Distillery, w której powstają kraftowe alkohole wysokoprocentowe.

Porcelana Royal Crown Derby, fot. ©www.royalcrownderby.co.uk
Iron Gate, Derby

Leicester. Miasto zaginionego króla

Kiedy w 2012 roku grupa historyków i archeologów odkryła pod parkingiem samochodowym w centrum miasta zaginiony grób króla Ryszarda III, cały świat skierował oczy na Leicester. Czy rzeczywiście po ponad 500 latach udało się odnaleźć szczątki poległego w bitwie pod Bosworth angielskiego króla? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w King Richard III Visitor Centre. To miejsce, które opowiada historię życia, śmierci i pośpiesznego pochówku króla Ryszarda III. Zabiera nas również w podróż tropem jednej z najbardziej tajemniczych zagadek archeologicznych, by na końcu pokazać moc nowoczesnej technologii. Dzięki testom DNA udało się potwierdzić, że wiekowe szczątki rzeczywiście należą do króla Ryszarda III. Dziś spoczywa on godnie w katedrze Leicester, która znajduje się dosłownie kilka kroków od Visitor Centre.

Typowa uliczka w Leicester
Pomnik króla Ryszarda III

Spacerując po mieście, odkrywać można ponad 2000-letnią historię Leicester: od czasów rzymskich, przez średniowiecze, epokę wiktoriańską aż po współczesność. Warto zobaczyć zbudowany jeszcze w 1390 roku Guildhall, który zachwyca jedną z najlepiej zachowanych w Wielkiej Brytanii konstrukcji szachulcowych. Budynek przez lata pełnił funkcję ratusza, więzienia, a nawet teatru. Podobno na scenie w Leicester pojawił się sam Szekspir. Nie lada atrakcją jest także wizyta w najstarszych pubie w mieście – The Globe serwuje różne gatunki piwa oraz wyśmienite jedzenie już od 1720 roku.

Ci, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o historii Leicester, swoje kroki powinni skierować w stronę Newarke Houses Museum. W dwóch zabytkowych domach w historycznej dzielnicy Newarke udało się zebrać kolekcję eksponatów z różnych epok – zobaczyć tu można zarówno zabawki z czasów Tudorów, przedmioty z okresu międzywojennego, jak i rzeczy związane z lokalnym przemysłem pończoszniczym.

Newarke Houses Museum, Leicester fot. NotFromUtrecht Wikimedia Commons

To również miasto kultury i sztuki. Leicester Museum & Art Gallery może pochwalić się  wyjątkowo szeroką i bogatą gamą wystaw – od czasów dinozaurów, przez starożytny Egipt, arcydzieła epoki wiktoriańskiej, aż po ceramikę Picassa i dzieła niemieckich ekspresjonistów. Co więcej, wstęp do tej wyjątkowej galerii jest bezpłatny dla wszystkich odwiedzających. Leicester słynie także ze współczesnej sztuki ulicznej. Barwne malunki zdobią ściany budynków w Cultural Quarter, a zobaczyć można tutaj dzieła m.in. australijskiego artysty Smuga. Kulturalna dzielnica przyciąga twórców, muzyków i projektantów, którzy czerpią stąd inspirację i nadają temu miejscu niepowtarzalnego klimatu.

Graffiti w Dzielnicy Kulturalnej ©www.leicestermuseums.org

Leicester ma też swoje całkiem nowoczesne oblicze – wystarczy zajrzeć do National Space Centre. Ekspozycja poświęcona jest w całości kosmicznym podróżom, a na wystawie podziwiać można m.in. rakiety, satelity, kombinezony astronautów czy meteoryty. By pomieścić największe eksponaty, w Narodowym Centrum Kosmicznym zbudowana została specjalna 42-metrowa wieża Rocket Tower, która swoim charakterystycznym kształtem już z daleka przykuwa wzrok. Znajdujące się tutaj największe w Wielkiej Brytanii planetarium zaprasza również na cykliczne pokazy.

The Welcome Hall at the National Space Centre Fot. Keith Errington Wikimedia Commons_s

Jak się poruszać w East Midlands
Jak się poruszać w East Midlands

Z lotniska

Bramą do tego ciekawego i jakże różnorodnego regionu jest lotnisko East Midlands. Do położonego dosłownie między Derby, Leicester a Nottingham portu lotniczego dolecieć można bezpośrednio z Krakowa liniami Ryanair. Autobusy kursują codziennie z Coach Park, położonego zaledwie kilka kroków od hali przylotów lotniska East Midlands. Jest wyraźnie oznakowany, tuż za WH Smith i pod górę małą rampą. National Express – największy w Wielkiej Brytanii operator regularnych usług autokarowych – obsługuje bezpośrednie połączenia do i z lotniska East Midlands oraz wielu kluczowych miejsc docelowych w całej Wielkiej Brytanii.

Pociągiem po regionie

Dzięki bogatej siatce połączeń kolejowych, z łatwością zaplanować można podróż między kolejnymi miastami East Midlands. Przewoźnik CrossCountry regularnie kursuje między Derby, Leicester oraz Nottingham, podróż zajmuje od 20 do 40 minut (w zależności od trasy), a ceny biletów zaczynają się od 1,8 GBP w jedną stronę.