To zaskakujące, ale jedna z prawdziwych pereł południowego wybrzeża Portugalii wciąż pozostaje polskim turystom szerzej nieznana. Faro, administracyjne centrum regionu Algarve, to miasto niewielkie, o którym wspomina się głównie w kontekście znajdującego się tam lotniska. Niesłusznie jednak, bowiem to szalenie intrygująca miejsce, które kusi niemal przez cały rok, a otaczające ją atrakcje trudno wręcz zliczyć! Przyjrzyjmy się kilku wybranym, które pozwolą zachwycić się tym niezwykłym regionem.

Region Algarve to kolejna, po Lizbonie i Porto, portugalska destynacja w ofercie krakowskiego lotniska. Bezpośrednie połączenie do Faro to tegoroczne novum, które otwiera przed turystami możliwość zakosztowania największych atrakcji mało dotychczas znanego południa Portugalii.

Cidade Velha

Choć dawne Faro ucierpiało w potężnym trzęsieniu ziemi w 1755 roku, szczyci się nadal historyczną zabudową. Stare Miasto to najpiękniejsza i zdecydowanie warta odwiedzin dzielnica, otoczona do dziś pozostałościami średniowiecznych murów. Wspaniale utrzymane zabytki, romantyczne, brukowane uliczki czy urocze kawiarenki czynią stolicę rejonu Algarve miejscem przyjaznym i wyjątkowym.

Do Starego Miasta warto wkroczyć przez Arco da Vila – imponującą zabytkową bramę.  Przygodę warto rozpocząć, zwiedzając historyczne centrum: XIII-wieczną Katedrę w Faro znaną też jako Igreja de Santa Maria, mieszczące się w dawnym XVI-wiecznym klasztorze Muzeum Miejskie (Museu Municipal) czy pochodzący z tego samego okresu Kościół Miłosierdzia (Igreja da Misericórdia).

Stare miasto i widok na ogród Manuela Bivara w Faro
View on the central cathedral in Faro old town on the south of Portugal
Cidade arch facade in the old town of Faro

Capela dos Ossos

Na południe od Starego Miasta odnaleźć można nieco makabryczne miejsce, bardzo jednak atrakcyjne dla miłośników turystyki funeralnej, którzy lubują się w zwiedzaniu cmentarzy i innych miejsc poświęconych ludzkiemu przemijaniu. Capela dos Ossos to odpowiednik słynnej polskiej świątyni w Kudowie-Zdroju, choć znacznie większy i bardziej przestronny. Ściany tej kaplicy gęsto wyłożone są ludzkimi czaszkami i kośćmi z okresu średniowiecza. Ideą utworzenia tak oryginalnego miejsca była potrzeba refleksji nad własnym istnieniem i kruchością ludzkiego życia.

Igreja de São Lourenço

Zabytkowych obiektów sakralnych w Algarve nie brakuje i już samo Faro może zaspokoić gusta wielbicieli świątyń, jednak warto udać się 11 km za miasto do niewielkiego Almancil, gdzie wznosi się Igreja de São Lourenço. Barokowy kościół, z pozoru tylko podobny do pozostałych świątyń w okolicy, skrywa w sobie prawdziwy skarb słynny w całej Portugalii! Jego imponujące wnętrze – zarówno ściany, jak i strop – wyłożone jest bowiem wspaniałymi ceramicznymi płytkami azulejos, przedstawiającymi sceny z życia św. Wawrzyńca, patrona kościoła.

Ria Formosa

Faro i Algarve to jednak nie tylko zabytki, ale też nieokiełznana dzika przyroda! Leżąca na południe od miasta laguna Ria Formosa stanowi niezwykły rezerwat przyrody, rozciągający się na pełnym niewielkich wysepek wybrzeżu Atlantyku. Obszar przecina sześć głównych kanałów wodnych, zmieniających nieustannie swój kształt pod wpływem erozji, pływów morskich i wiatru. Pięć z nich ma pochodzenie naturalne, szósty natomiast jest sztuczny, a stworzono go, by ułatwić połączenie laguny z portem w Faro, skąd na wycieczkę wyruszyć możemy wynajętą łodzią lub promem.

Ria Formosa uznana została w 2010 r. za jeden z siedmiu portugalskich cudów natury. To jedna z najważniejszych ostoi ptaków w Europie. Ponieważ region ten pełni rolę korytarza migracyjnego, można tu zaobserwować nawet 30 tys. skrzydlatych osobników!

Ria Formosa, Algarve. Portugal.

Ilha Deserta

A jednak nie tylko pasjonaci ornitologii chętnie wyruszą na lagunę. Tamtejsze wyspy to również raj dla zdeklarowanych plażowiczów. Prym wiedzie tu niezamieszkała Ilha da Barreta, znana też jako Ilha Deserta. Na jej krańcu znajduje się Cabo de Santa Maria – portugalski przylądek najbardziej wysunięty na południe.

Wyspa słynie ze swych wspaniałych, dziewiczych plaż. Praia da Barreta ciągnie się kilometrami przez niemal całe wybrzeże. Brak tu infrastruktury turystycznej, a na całym obszarze dominuje niezmącony spokój. Przy wschodnim krańcu z kolei, w pobliżu należącej już do sąsiedniej wyspy malowniczej latarni morskiej, znajduje się równie spokojna i czysta Praia Da Ilha Deserta, wyróżniana często certyfikatami Błękitnej Flagi i Złotej Flagi Jakości. Tu też odnajdziemy subtelną infrastrukturę – prysznice, toalety, leżaki i parasole, oraz jedyną na wyspie placówkę gastronomiczną – elegancką, modernistyczną Restaurante Estaminé. Wyborne dania przygotowywane są tu w kuchni zasilanej energią słoneczną!

Carvoeiro

Najpiękniejsze miasteczko regionu Algarve znajduje się 65 km od Faro. Warto je zwiedzić, zwłaszcza że po drodze czai się multum atrakcji, w tym wiele pięknych plaż. Niewielka  miejscowość wyrosła z rybackiej wsi wspina się na złoty klif oblany błękitnymi wodami oceanu. Mimo rozwoju infrastruktury turystycznej nie zatraciła swego pierwotnego uroku i kusi nie tylko złotymi plażami, ale też piękną tradycyjną zabudową.

Zwiedzając okolicę, warto zajrzeć do Restaurante A Boneca. To niezwykłe miejsce z tradycjami. Mieści się w zatoce Algar Seco, w wydrążonej przez procesy krasowe nadmorskiej skale. Pierwotnie stała tu drewniana chatka, a pierwszy posiłek dla gości przygotowano w 1969 r. Dziś to malownicza tawerna serwująca zawsze świeże ryby i owoce morza.

Carvoeiro. Portugal, Algarve.
A view of restaurant on coast of Portugal near Carvoeiro town, Algarve region
Cataplana

Algar de Benagil

Tuż obok Carvoeiro leży rybacka wioska Benagil. Tamże pielgrzymują turyści, chcąc zobaczyć niezwykłej wręcz urody jaskinię, której zdjęcia regularnie obiegają cały świat. To efektowny lej krasowy, w którego wnętrzu kryje się mała plaża. Do środka można dostać się na pokładzie statku lub nawet wpław, aczkolwiek tylko w czasie odpływu i przy spokojnym morzu. Grotę można też podziwiać z góry po wspięciu się ścieżką na tamtejszy malowniczy klif.

Zwolennicy wycieczek zorganizowanych ucieszą się z oferty rejsów dostępnych chociażby z pobliskiego Carvoeiro. Dzięki temu można zwiedzić nie tylko Algar de Benagil, lecz także i inne, często równie atrakcyjne groty, a także fantazyjne skalne łuki. Godzinna wycieczka to koszt od 20 euro na osobę. Nieco droższe są z kolei rejsy organizowane na plaży przy samej grocie. Ceny za 30-minutową wizytę w sześciu jaskiniach zaczynają się od 30 euro.

Ponta da Piedade near Lagos and Luz at the Algarve of Portugal
Benagil cave in Algarve, Portugal

Vilamoura

Zwolennicy luksusu i nieco głośniejszych atrakcji zachwyceni będą z kolei położonym ledwie 30 minut drogi od Faro kurortem Vilamoura. To jeden z największych kompleksów turystycznych w Europie, obfitujący w eleganckie hotele, apartamenty do wynajęcia czy modne kluby, także nocne, często przy samej plaży. Tu też znajduje się największa w Portugalii marina, mogąca pomieścić blisko tysiąc jachtów.

Tak ekskluzywny kurort nie mógłby się obejść bez światowej klasy pól golfowych, których w sumie jest tu aż sześć. Warto pamiętać, że warunki pogodowe w Algarve sprzyjają temu sportowi przez cały rok.

Rozkosze podniebienia

Kuchnia Algarve charakteryzuje się dominacją ryb i owoców morza. Ceni się tu też dobrą oliwę oraz świeże warzywa i owoce. Mnogość restauracji, tawern i kafejek pozwala na szeroki wybór i prawdziwą kulinarną przygodę.

Niemal na każdym kroku spotkamy grillowane na otwartym ogniu sardynki, które są znakiem rozpoznawczym regionu. Cataplana de Marisco to z kolei gulasz z owoców morza i warzyw, przygotowywany w specjalnym naczyniu miedzianym. Feijoada de Búzios to portugalska wersja brazylijskiego dania na bazie fasoli – w Faro odnajdziemy wersję z dodatkiem ślimaków morskich. Warto też sięgnąć po Arroz de Marisco, bardzo syte risotto z owocami morza, pomidorami i ziołami, a także skosztować Amêijoas à Bulhão Pato, czyli dania z małży z oliwą, kolendrą, czosnkiem i cytryną.

Oczywiście Algarve nie zapomina o turystach, którzy w owocach morza nie gustują, więc każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Przewodnik Michelina poleca w regionie aż 27 restauracji, z których jedną gwiazdką cieszy się aż sześć z nich, a dwoma dwie kolejne.

Dobrze wiedzieć
Dobrze wiedzieć

Jak podróżować?

Algarve jest regionem dbającym o komunikację publiczną, jednak najwygodniejszą opcją będzie wynajęcie samochodu. Przy okresie 8-dniowym koszt wynosi od 100 zł wzwyż za jedną dobę. Auto możemy wynająć już przy lotnisku. Z kolei w samym Faro przy Av. da República odnajdziemy dworzec autobusowy. Możemy tu skorzystać z połączeń nie tylko do okolicznych miejscowości regionu Algarve, lecz także do Porto czy Lizbony. Jeśli zdecydujemy się na nocleg w samym Faro, musimy pamiętać, że od oceanu oddzielać nas będzie szeroka laguna. By dostać się na miejską plażę o bogatej turystycznej infrastrukturze (Praia de Faro), będziemy musieli skorzystać z kursującego regularnie promu (terminal znajdziemy na starym mieście) lub – w przypadku wynajęcia auta – okrążyć port lotniczy i ruszyć drogą M527-1 prosto na tamtejszy parking. Warto też zaznaczyć, że autobus linii 55 kursuje z portu lotniczego Faro do ekskluzywnej Vilamoury. Ze względu na niemałą liczbę przystanków droga trwa jednak około godziny.

Pogoda na okrągło

Faro odwiedzać można przez cały rok. Najzimniej jest tu w styczniu – średnia temperatura w dzień wynosi wtedy 16.1 stopnia Celsjusza, w nocy 7.9. Najcieplejszy z kolei jest lipiec. W dzień możemy spodziewać się 29.2 stopni, nocą 24.2. To także najbardziej suchy miesiąc w roku – średnia liczba dni z opadami wynosi... 1! Wody oceanu najzimniejsze są tu w marcu (16 stopni), a najcieplejsze w sierpniu (22.1). Stali bywalcy Algarve polecają na wycieczkę szczególnie okres od maja do października.