Kierunek? KULTURA! Wystawy, wydarzenia – co warto zobaczyć, czego nie można przeoczyć. #flyKRK Paryż, Berlin, Amsterdam, Monte Carlo, Tel Aviv, Kraków, Katowice.

fot. Helmut Newton Foundation

BERLIN: Luksus Helmuta Newtona, do 14.05

Miłośnicy fotografii Helmuta Newtona muszą wybrać się do Museum für Fotografie w Berlinie. Zobaczymy tam 200 zdjęć mistrza czarno-białych ujęć, który zasłynął współpracą z topmodelkami lat 90. oraz luksusowymi domami mody. Wiele z prezentowanych prac po raz pierwszy ujrzało światło dzienne. Możemy przyjrzeć się starannie wyestetyzowanym kadrom, w których sztuka splata się z działaniami dla tak słynnych marek, jak Swarovski, Saint Laurent, Wolford, Blumarine czy Lavazza. Zdjęcia zostały wykonane głównie w latach 80. i 90. dla agencji reklamowych i klientów przemysłowych, najczęściej w malowniczym rejonie Monako.

www.smb.museum

KRAKÓW, KATOWICE: Kosmiczne dźwięki, 23-30.05

Festiwal Muzyki Filmowej to jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie. Co roku do Krakowa przyjeżdżają wielkie gwiazdy spod znaku kina i wysublimowanych dźwięków. W tym roku nazwiskiem, które przyciągnie największą uwagę, będzie laureat dwóch Oscarów – Hans Zimmer. Usłyszymy jego słynne partytury, w tym muzykę z Gladiatora, Piratów z Karaibów, Batmana i Diuny. Festiwal złoży też hołd twórczości Jana A.P. Kaczmarka, znakomitego polskiego kompozytora, laureata Oscara. Punktem programu, który dosłownie pozwoli nam oderwać się od ziemi, będzie Space Gala – w jej trakcie rozbrzmi muzyka z tak kosmicznych filmów, jak Solaris i Grawitacja. Natomiast w siedzibie NOSPR w Katowicach można będzie usłyszeć dźwięki skomponowane przez Patricka Doyle’a do takich dzieł, jak „Harry Potter i Czara Ognia” czy Dziennik Bridget Jones.

fmf.fm

NICEA/MONTE CARLO: Najszybsze ulice, 26-28 maja

Wyścig Formuły 1 na ulicach Monte Carlo to prawdziwa legenda. A zarazem miejsce spotkania ludzi z całego świata, począwszy od ludzi sportu, po aktorów, artystów i celebrytów. W tym roku najszybsi kierowcy globu będą rywalizować na ciasnych zakrętach stolicy Monako w niedzielę, 28 maja. Dwa dni wcześniej obędą się treningi i kwalifikacje, a także liczne wydarzenia towarzyszące, w trakcie których można będzie zobaczyć mistrza świata Holendra Maxa Verstappena oraz tych, którzy pragną odebrać mu koronę – Brytyjczyka Lewisa Hamiltona czy lokalnego bohatera, Monakijczyka Charlesa Leclerca.

PARYŻ: Świat Banksy’ego, od teraz

W Banksy Museum w stolicy Francji można od niedawna oglądać bezterminowo wystawę The World of Banksy: The Immersive Experice. Na powierzchni 1200 m kw. zgromadzono około 100 prac mistrza street artu, którego szablony i instalacje są zawsze medialnym wydarzeniem artystycznym. Zobaczyć możemy wiele słynnych dzieł, jak Gangsta Rat, No Ball Game czy Turf War, które zdefiniowały unikalny styl pochodzącego z Bristolu artysty. Wykonano także reprodukcje znanych murali brytyjskiego twórcy, na czele z pracami znajdującymi się w Betlejem, gdzie działa również słynny the Walled Off Hotel, należący do Banksy’ego.

museebanksy.fr

AMSTERDAM: Ostatnie dni Van Gogha, od 12.05

Słynne Muzeum Van Gogha w Amsterdamie to prawdziwe must-see dla miłośników sztuki impresjonistycznej. Od 12 maja można tam zobaczyć nową, niezwykle interesującą ekspozycję Van Gogh in Auvers, prezentowaną w 170. rocznicę urodzin wybitnego malarza. Skupia się ona na szalenie twórczych, a zarazem naznaczonych chorobą ostatnich latach życia Van Gogha. Cierpiał on wtedy na nasilające się zaburzenia psychiczne, których efektem było śmiertelne postrzelenie się z pistoletu. W tym właśnie czasie powstały takie arcydzieła, jak „Pole pszenicy z wronami” czy „Korzenie drzew”. Zobaczymy ponad 50 obrazów i 20 rysunków, które w większości nigdy nie były razem pokazywane.

vangoghmuseum.nl

TEL AVIV: Miniaturowe cacka Rubinstein, od teraz

W siedzibie Paulson Family Foundation, która jest częścią Tel Aviv Museum of Art, od niedawna można oglądać niezwykłą wystawę, dotyczącą Heleny Rubinstein – ikony świata mody i urody. Muzeum udostępniło po renowacji 17 miniaturowych pokoi, które kolekcjonowała urodzona w Krakowie „królowa piękna”, założycielka jednej z najsłynniejszych firm kosmetycznych w historii. Przedmioty zachwycają precyzją i liczbą detali, stanowiąc przykład misternego rzemiosła artystycznego. Przenoszą nas w przeszłość, pozwalając zobaczyć jak wyglądało XIX-wieczne, wiktoriańskie mieszkanie albo artystyczne studio paryskiej bohemy z początku XX wieku.

tamuseum.org.il