Kraków zajął niedawno 2. miejsce w światowym rankingu “The 2022 thrifting report”, prezentującym najlepsze miasta na zakupy w vintage shopach. Doceniono, że można znaleźć w nich pełno „ukrytych klejnotów”, często w atrakcyjnych cenach. Zapraszamy na spacer po mieście śladami mody z drugiej ręki i lokalnego designu.
Była stolica Polski od dawna należy do najbardziej stylowych miast w kraju. Historyczne odniesienia, silne związki ze sztuką i okazała architektura posiadają duży wpływ na mieszkańców. Widać u nich zamiłowanie do pięknych przedmiotów, klasyki z twistem, lokalnego dizajnu i stylu vintage.
Perełki z historią
Mekką krakowskich miłośników pięknych staroci stało się Sosenko Home Decor – miejsce prowadzone przez historyczkę sztuki Katarzynę Sosenko. Kontynuuje ona kolekcjonerskie tradycje rodzinne, odkrywając prawdziwe cacka vintage designu, w tym meble, lampy, dekoracje, bibeloty, a także dzieła sztuki i elementy związane z modą. Wizyta w jej sklepie daje nie tylko możliwość obcowania z przedmiotami aspirującymi do rangi dzieł sztuki, ale być może stanie się okazją do fascynującej rozmowy z właścicielką na temat historii sztuki, mody czy kultury. Zanim wybierzemy się do stylowego, wypełnionego przez piękne przedmioty wnętrza przy ul. Królewskiej, można poznać ofertę kolekcjonerki, odwiedzając jej stronę internetową: sosenkohomedecor.com.
Hotel pełen designu
W modernistycznym budynku dawnego Hotelu Cracovia powstać ma muzeum architektury i designu. Wzornictwo zdążyło się już zadomowić na parterze – mieści się tu Forum Designu, showroom prowadzony przez Dinę de Białynia Woycikiewicz. W jego przestrzeni odnajdziemy kilkudziesięciu lokalnych projektantów, tworzących meble, akcesoria, gadżety, a także sztukę, naturalne kosmetyki, ubrania czy biżuterię. Przechadzając się labiryntem przedmiotów codziennego użytku, produkowanych najczęściej przez lokalne manufaktury, możemy odnaleźć zupełnie nowe marki, a także dzieła uznanych twórców, jak np. fotografie Szymona Brodziaka.
Idąc w stronę Wawelu, odkryjemy fascynujące miejsce z rzeczami z drugiej ręki – cieszący się od wielu lat renomą Pompon – komis „rzeczy ładnych i ekskluzywnych”. Działający od 2002 roku sklep skupia się na rzeczach nietuzinkowych i wyszukanych – nierzadko od uznanych projektantów, jak Carolina Herrera, Chloe czy Isabel Marant.
Limitowana oryginalność
Poszukiwacze oryginalności powinni wybrać się do Mini Studio przy ul. Pułaskiego (otwarte we wtorki i czwartki). W stylowym wnętrzu spotkamy Pat Guzik – krakowską projektantkę mody, której rzeczy są pokazywane na tygodniach mody w Londynie czy Berlinie. Oprócz jej ubrań i dodatków, które często wzbudzają zachwyt u międzynarodowych klientów, można też kupić artystyczną porcelanę czy prace uznanego ilustratora Mateusza Kołka. Wszystko autorskie, często w limitowanych edycjach, niesamowicie oryginalne!
Projekty Pat Guzik znajdziemy także w vintage shopie Turnusy, przy ul. Smoleńsk. Kupimy tu również wiele rzeczy z drugiej ręki, a także ceramikę, biżuterię, prace artystyczne, a w pomieszczeniu obok – lokalne, ekologiczne kosmetyki. Miejsce znajduje się tuż obok Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych, gdzie często prezentowane są prace młodych twórców sztuki użytkowej.
Vintage i lokalny design
Gdyby zapytać krakowian, czy ubieranie się w rzeczy z drugiej ręki jest modne, jednym tchem odpowiedzieliby twierdząco. Przeglądając mapy Google, szybko odnajdziemy wiele adresów, które warto odwiedzić. Wśród nich wyróżnia się Lucky Girl Vintage Shop, mieszczącym się w sercu dzielnicy Podgórze, przy urokliwym, tamtejszym rynku. W zaciszu zabytkowej kamienicy możemy odkryć wiele rzeczy rozpalających wyobraźnię fashionisty, często jedyne w swoim rodzaju, awangardowe, od kultowych marek. Zestawić je możemy w przymierzalni z rzeczami tworzonymi przez krakowskich projektantów.
Niedaleko znajdują się też dwa inne ciekawe miejsca z designem – Rzeczy Same, przy ul. Nadwiślańskiej (szeroka skala przedmiotów codziennego użytku) oraz Papierniczeni, przy ul. Limanowskiego, których oferta wzbudzi szybsze bicie serca u miłośników odręcznego pisania.
Stylowe zaułki Kazimierza
W klimatycznej dzielnicy Kazimierz, zamieszkanej niegdyś przez społeczność żydowską, odnajdziemy mnóstwo stylowych, artystycznych adresów. Zwiedzając tutejsze zaułki, trzeba koniecznie zagłębić się w bramę przy ul. Miodowej, by odkryć Miejsce – kultowy już showroom na mapie krakowskiego vintage designu. Znajdziemy w nim prawdziwe wnętrzarskie cacka – meble i dodatki, które cieszą się zainteresowaniem nie tylko w krakowskim środowisku, ale przyciągają też uwagę międzynarodowych kolekcjonerów.
Prawdziwie skarby można ustrzelić w komisie Vanilla przy ul. Meiselsa, który specjalizuje się w sprzedaży mody premium w duchu zero waste. Tylko w ostatnim czasie w ofercie znalazły się takie perełki, jak m.in. torebka Lanvin, buty Off White czy okulary Dolce & Gabbana.
Kapelusze triumfalnie wróciły do mody, także w Krakowie. Przy ul. Stradom działa showroom Le Szapo, prowadzony przez polsko-francuskie małżeństwo. Natomiast przy ul. Halickiej powstał niedawno sklep nowej krakowskiej marki Luck Hats, współtworzonej przez influencerkę Olcyk.
Znajdująca się w sercu Kazimierza, ul. Józefa stała się centrum lokalnego designu. Blisko siebie znajdują się dwa autorskie butiki z modą – Mapaya, prowadzona przez Martynę Wilde oraz showroom Anny Gregory. Pierwsza z nich, wraz z mężem Dazem Wilde, proponują unikalne połączenie lokalności z egzotyką, tworząc rzeczy związane z kulturą Dalekiego Wschodu (ręcznie tkane ikaty z Bali i Tajlandii), przy udziale lokalnych rzemieślników. Anna Gregory szyje natomiast nowoczesne kreacje z dużą dozą skandynawskich inspiracji.
W poszukiwaniu przedmiotów vintage warto udać się kilkadziesiąt metrów dalej. Działające tu Szpeje kryją moc pięknych przedmiotów, począwszy od malutkich gadżetów, po plakaty i meble. Wybierać można spośród mieszanki stylów, w tym art deco, modernizmu i brutalizmu. W bramie obok mieści się Komis Super Ciuch, a dalej działają m.in. Art Factory z rzeczami codziennego użytku i gadżetami, Lookarnia z mocą autorskich ilustracji, Galeria Deccoria z rękodziełem artystycznym, ubraniami i meblami rustykalnymi. Ciekawą propozycję dla entuzjastów posiadania miejskiej dżungli ma Coffee Garden – kupimy tu rośliny doniczkowe oraz makramy.
Wszyscy, którzy kochają błysk metali szlachetnych, powinni wstąpić do pobliskiej pracowni Blazko, która tworzy oryginalną biżuterię, często w pojedynczych, unikalnych egzemplarzach. Ul. Józefa przyciąga również tych, którzy cenią niebanalne zapachy – w tym celu warto wstąpić do działającej tu niszowej Perfumerii Lulua. Niedaleko mieści się butik Kana Sapiens, pełen naturalnych przedmiotów – galanterii i odzieży z konopi, a także rękodzielniczych wyrobów z Nepalu i Indii. Entuzjaści wyselekcjonowanego polskiego designu powinni też podejść na ul. Krakowską i obejrzeć ofertę sklepu Punca.
Podążając ul. Starowiślną w stronę Rynku Głównego, należy zaplanować dłuższy spacer. Aż pod trzema różnymi adresami mieszczą się tu sklepy vintage Flaming, gdzie znajdziemy też elementy lokalnego designu (koszulki, bluzy i torby). Niedaleko działają sklepy Taki tam vintage oraz Kex, a bliżej skrzyżowania z ul. Dietla – komis Zawsze modnie.
Powiew wielkiej mody
Udając się w pobliże Rynku Głównego, warto podejść na ul. Gertrudy, w okolice dawnego kina Wanda. Aby dotrzeć do Solis Concept, prowadzonego przez modelkę Patrycję Barańską, należy zadzwonić pod numer 2/5, a następnie klimatyczną klatką schodową wspiąć się na drugie piętro. W rozległym, zabytkowym mieszkaniu znajduje się przestrzeń kreatywna, gdzie powstają sesje zdjęciowe i odbywają się zabiegi beauty. Pokoje wypełniają meble vintage na sprzedaż, a na wieszakach przyciągają wzrok designerskie ubrania z drugiej ręki, torebki i buty, w tym wiele marek cenionych przez fashionistów, jak np. MISBHV.
Nieco dalej, przy tej samej ulicy, mieści się słynna Artystyczna Pracownia Krawiecka Józefa Turbasy – jednego z najlepszych krakowskich krawców, któremu w latach 60. XX wieku stanowisko pierwszego krojczego zaproponował sam Pierre Cardin. Pracownia działa od 1946 roku, oferując wysokiej jakości krawiectwo damskie i męskie; obecnie jest w rękach syna Mistrza, Jerzego Turbasy.
Z Krakowa w świat
Miłośnicy męskiego obuwia powinni złożyć wizytę w pracowni Michała Wojewodzica, znanego też jako The Shoemaker. Jego artystyczne, wykonywane ręcznie buty są prawdziwymi dziełami sztuki użytkowej, które przyciągają uwagę entuzjastów oryginalnego obuwia. W studiu przy ul. Retoryka można dotknąć jego pracy i czasochłonnego procesu tworzenia (należy się wcześniej umówić na wizytę), a także zobaczyć galerię zdjęć robionych przez Michała. To również świetna okazja, by porozmawiać z nim o nowych projektach i miłości do sztuki. A także o tym, że w Krakowie powstają przedmioty, które zamawiają ludzie z całego świata.
Należą do nich także autorskie akcesoria dla psów HEY DOG Co., które posiadają fanów od Europy, po Amerykę i Azję. Pracownia marki znajduje się nieco dalej, przy ul. Cechowej, jednak zawsze można umówić się z właścicielką i jej psami na spacer gdzieś w centrum, by obejrzeć ręcznie tworzone i malowane obroże i smycze.