Lourdes co roku przyciąga miliony pielgrzymów, którzy szukają tutaj ukojenia dla duszy. Do tego położonego u podnóża Pirenejów miasta przybywają głównie, by pomodlić się przed figurą Matki Bożej, która w pobliskiej grocie miała się wielokrotnie objawiać Bernadecie, córce lokalnego młynarza. Dziś miasto jest największym we Francji oraz jednym z najważniejszych na świecie ośrodków kultu maryjnego. Mieszczące się tutaj Sanktuarium Matki Bożej odwiedzają pielgrzymi dosłownie z całego świata.

Co wydarzyło się w Lourdes

O małej miejscowości w Oksytanii zrobiło się głośno, gdy w 1858 roku, przy jaskini Massabielle, 14-letniej wówczas Bernadecie Soubirous objawiła się Matka Boża. Ubrana w białą suknię, przepasaną niebieską szarfą oraz płaszcz zakrywający głowę postać trzymała w dłoni różaniec. Istota przedstawiła się młodej dziewczynie jako Niepokalane Poczęcie i poprosiła o odsłonięcie ziemi spod skały, z której natychmiast wytrysnęła woda. Źródło istnieje do dziś i jest celem licznych pielgrzymek osób chorych, które wierzą w uzdrawiającą moc tej wody. Dla wygody przybywających wiernych zbudowano tu nawet kamienne wanny, w których można się zanurzyć oraz zamontowano krany, dzięki którym każdy może napełnić swoje naczynia cudowną wodą.

Bernadeta aż osiemnaście razy ujrzała Matkę Boską, która podczas objawień przekazywała prośby o modlitwy, szczególnie różańcowe. Objawienia maryjne w Lourdes zostały uznane przez kościół katolicki za autentyczne, a we wnęce, w której miała pojawiać się Matka Boska, ustawiono jej figurkę. Kilka lat później, tuż nad grotą, powstał pierwszy kościół, który dał początek imponującemu dziś Sanktuarium Matki Bożej. Sama Bernadeta wstąpiła do klasztoru, gdzie spędziła resztę swojego życia.

Przeżycie duchowe

Niewielki kościół, który powstał nad grotą, gdzie miały miejsce objawienia, stał się fundamentem dzisiejszego Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. I to dosłownie, ponieważ pełni on obecnie funkcję krypty, nad którą zbudowano Bazylikę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Ta imponująca budowla z trzema strzelistymi wieżami powstała jeszcze pod koniec XIX wieku. Marmurowy ołtarz główny został zbudowany dokładnie nad miejscem objawień. Ściany kościoła zostały wyłożone wotywnymi płytkami, które upamiętniają przybywające tu przez lata kolejne pielgrzymki. Witraże, które można podziwiać w nawach oraz kapliczkach, przedstawiają historię Bernadety oraz objawień maryjnych. W bazylice zobaczyć też można relikwiarz św. Bernadetty.

Bazylika Niepokalanego Poczęcia NMP, Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes

Bazylika Matki Bożej Różańcowej to trzeci kościół, który został wzniesiony w Lourdes na przełomie XIX i XX wieku. Swoją nazwą nawiązuje do objawień, podczas których Bernadeta widziała Matkę Boską z różańcem w ręku. Zbudowany w bizantyjskim stylu kościół może pomieścić 2500 wiernych. Architektura i wystrój sprawiły, że bazylika została wpisana na francuską listę zabytków jako pomnik historyczny.

Jednak to Bazylika św. Piusa X jest największym kościołem na terenie Sanktuarium. Potocznie nazywana bazyliką podziemną, w całości znajduje się pod ziemią i może pomieścić aż 25 000 pielgrzymów. Kościół powstał w latach 50. XX wieku w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie – do Lourdes przybywa rocznie nawet 6 mln wiernych. Swoim wyglądem nawiązuje do wczesnochrześcijańskich katakumb, a do budowy użyto setek ton betonu. Surowe wnętrza zdobią 52 witraże, ukazujące Drogę Krzyżową, tajemnice różańca oraz historię objawień.

Jednym z najmłodszych miejsc kultu jest kościół św. Bernadety, który został wzniesiony tu pod koniec lat 90. XX wieku. Nowoczesna świątynia zbudowana została dokładnie w miejscu, w którym stała Bernadeta podczas ostatniego objawienia. Jasne, skromnie urządzone wnętrza pięknie prezentują się dzięki wpadającemu tutaj światłu zewnętrznemu.

Pielgrzymi, którzy przybywają do Sanktuarium, swoje kroki kierują również do Groty Massabielle. Jej niewielkie wnętrze nie jest ozdobione – mieści się tu jedynie kamienny ołtarz, dzięki któremu można odprawiać mszę. W niszy powyżej zobaczyć można figurkę Matki Bożej, która została tam ustawiona jeszcze w 1864 roku. W tylnej części groty, za szybą zobaczyć można źródło, a woda wypływająca z niego uważana jest przez wiernych za cudowną i uzdrawiającą.

Figura Matki Bożej z różańcem ustawiona w Grocie Massabielle w 1864 r.

Wieczorne procesje

W okresie wiosenno-letnim każdego wieczoru ulicami miasta przechodzą widowiskowe procesje. Spod głównego placu przed katedrą pielgrzymi wyruszają za statuą Matki Boskiej i przemierzają kolejne uliczki, trzymając w dłoni świece. W akompaniamencie śpiewów wielotysięczny tłum podąża wytyczonymi ścieżkami, tworząc niepowtarzalny i zapadający w pamięć spektakl.

Spacer po Lourdes

Choć większość przyjezdnych przybywa do Lourdes, by odwiedzić Sanktuarium, to warto również wybrać się na spacer na prawy brzeg rzeki Ousse. Mieści się tu Moulin de Boly, dawny młyn, w którym swoje dzieciństwo spędziła Bernadeta. W jego wnętrzach urządzone zostało muzeum Maison Natale de Bernadette, a tutejsza ekspozycja prezentuje przedmioty związane z życiem rodziny Soubirous oraz historię budowy Sanktuarium. Po objawieniach, rodzice Bernadety przenieśli się do oddalonego o kilka kroków Moulin Lacade, który otrzymali w darze od księdza z lokalnej parafii, Abbot Peyramale. Dawny młyn dziś znany jest jako Maison Paternelle De Sainte Bernadette, a w jego wnętrzach zobaczyć można m.in. meble, rzeczy osobiste czy obrazy, które należały do ​​rodziny Soubirous. Co ciekawe, dom prowadzony jest przez potomków Bernadety.

Więcej o Lourdes i regionie możesz przeczytać na naszym blogu tutaj oraz tutaj.

Kuchnia i relaks
Kuchnia i relaks

Kuchnia Pirenejów

Będąc w tej części Francji, należy spróbować też lokalnej kuchni. W tym celu warto wybrać się do Halles de Lourdes, zadaszonej hali targowej, gdzie sprzedawcy odkrywają przed przyjezdnymi regionalne smaki kuchni Pirenejów. Na straganach zaopatrzyć się można m.in. w pstrąga pirenejskiego, jagnięcinę Barèges czy wieprzowinę Noir de Bigorre. Francuzi słyną też z doskonałych serów, a tu w Lourdes warto skosztować Tomme des Pyrénées. Na stoiskach znajdziemy również słodkości, a prym wiodą tu gâteau à la broche, kształtem przypominające naszego sękacza czy lokalnego tourte des Pyrénées.

Czas na relaks

Zaledwie trzy kilometry od miasta leży malownicze jezioro Lourdes. To doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek w otoczeniu natury. Wokół jeziora biegnie 6-kilometrowa ścieżka, którą można pokonać pieszo lub na rowerze. Można tu wypożyczyć kajaki czy deski SUP, nie brakuje też stanowisk do łowienia ryb. Przy jeziorze działa pole golfowe oraz restauracja, a dla chętnych znajdzie się również miejsce na piknik.

Z innej perspektywy
Z innej perspektywy

Château Fort - Musée Pyrénéen.

Warto spojrzeć na Lourdes także z nieco innej perspektywy. Wspaniały widok na miasto, jego liczne sanktuaria, ale i wznoszące się w oddali Pireneje podziwiać można z twierdzy Château Fort – Musée Pyrénéen. Oprócz ruin dawnego bastionu mieści się tutaj również ogród botaniczny oraz muzeum, które prezentuje historię hiszpańskich oraz francuskich Pirenejów. To miejsce powstało z pasji dwojga ludzi. Louis i Margalide Le Bondidier przybyli tu z Lotaryngii i momentalnie zakochali się w rozciągających się w okolicy górach. Razem zdobywali szczyt za szczytem, aż stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych pirenejskich wspinaczy. Tak znanymi, że ich imionami nazwane zostały dwa wierzchołki: Pic Le Bondidier i Pic Margalide. Ta miłość do gór sprawiła, że z czasem oboje zainteresowali się historią tego miejsca, jak i turystyką oraz etnografią. Ich zamiłowanie do otaczającej przyrody przerodziło się właśnie w muzeum, którego drzwi otwarte zostały dla zwiedzających jeszcze w latach 20-tych XX wieku.

Pic du Jer

Warto wybrać się także na pobliski szczyt Pic du Jer. Funikular zabiera pasażerów na wysokość niemal 951 metrów, skąd rozpościera się piękny widok nie tylko na Lourdes, ale również na całą okolicę. Ta niezwykła kolejka została wybudowana jeszcze na początku XX wieku. Podróż na szczyt zajmuje ok. 15 minut, a po drodze wagonik przejeżdża przez dwa tunele oraz wiadukt. Od górnej stacji kolejki, ścieżki prowadzą turystów aż na sam szczyt góry. W podróż funikularem można wybrać się codziennie w sezonie wiosenno-letnim.