Mapy i drukowane przewodniki coraz bardziej odchodzą w cień, ustępując miejsca wygodniejszym, a co przy tym niezwykle ważne, interaktywnym aplikacjom, które możemy mieć zawsze pod ręką w osobistym telefonie. Wiele takich programów wspiera turystykę małopolską. Przyjrzyjmy się najciekawszym z nich, pochodzącym od sprawdzonych, zaufanych dostawców.
Książki i mapy na zawsze pozostaną w sercu prawdziwego turysty, jednak technologie cyfrowe przynoszą nowy standard. Dziś, gdy wyruszamy w teren, w jednej małej kieszeni zmieścimy kompas, stację pogodową, audioprzewodnik, tysiące map i tyleż ciekawych opisów miejsc, które chcemy odwiedzić. A wszystko to dzięki aplikacjom, które w lwiej części pozostają darmowe! Takie programy instalowane na smartfonach znakomicie wspierają podróże po Małopolsce.
Kraków.pl
Aplikacja stworzona została z inicjatywy Urzędu Miasta Krakowa, nie zawiera reklam i prezentuje wybrane informacje z Miejskiej Platformy Internetowej. Jest przy tym w pełni darmowa, a zawarte w niej materiały są wiarygodne i aktualizowane na bieżąco. To nowoczesny, interaktywny przewodnik miejski, który w swej podstawowej wersji działa w trybie offline, co oznacza, że możemy go używać bez potrzeby nadwyrężania transferu danych – choć oczywiście warto korzystać tu z połączenia internetowego, celem pobrania najnowszych informacji.
Poza przeglądem bieżących wydarzeń kulturalnych aplikacja prezentuje różnorakie trasy turystyczne, oferując jednocześnie nawigację po wyznaczonych punktach. Co więcej, zawiera też użyteczne kompendium, dotyczące komunikacji miejskiej, z bieżącymi rozkładami i nawigacją do poszczególnych automatów biletowych. Znalazło się też miejsce na praktyczne informacje dla zmotoryzowanych. Aplikacja podpowie chociażby, gdzie odnajdziemy najbliższy parking miejski czy przystanek dla autobusów turystycznych. Klasyczna, oparta na mapach Google’a nawigacja do wybranego punktu na mapie wzbogacona została o opcję powiadamiania o ciekawych obiektach w bezpośredniej okolicy.
Kraków.pl dostępny na telefony z systemami Android i iOS to absolutnie niezastąpiony pomocnik turysty w stolicy Małopolski!
VisitMałopolska
Ta znakomita aplikacja stanowi mobilne przedłużanie oficjalnego portalu turystycznego Województwa Małopolskiego. To nowoczesne i bezpłatne narzędzie, przydatne tak mieszkańcom regionu, jak i wszystkim, którzy przybywają z innych części kraju. Oferuje dostęp do kalendarium nadchodzących wydarzeń w regionie, najświeższych informacji turystycznych oraz intuicyjnego, funkcjonalnego planera podróży czy katalogu ulubionych miejsc. W menu głównym odnajdziemy też wykaz małopolskich atrakcji turystycznych z możliwością sortowania według wybranych parametrów czy proponowane trasy podróży – po regionie.
Co ważne, także i w tym przypadku mamy do czynienia z niekomercyjnym, pozbawionym reklam oprogramowaniem, którego treści przygotowywane są przez wiarygodną instytucję. Aplikacja dostępna jest na telefony z systemami Android i iOS.
Szlaki turystyczne Małopolski
Kolejna aplikacja obowiązkowa w telefonie turysty zwiedzającego Małopolskę, tym razem przygotowana i utrzymywana przez PTTK. Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego prezentuje przebiegi szlaków turystycznych na terenie województwa i Tatr Słowackich (około 13 tys. km!) oraz powiązane z nimi miejsca atrakcyjne turystycznie.
To praktyczne narzędzie dla każdego podróżnika, które pozwala na nawigację po wyznaczonych trasach. Daje przy tym dostęp do bogatej bazy informacji o najciekawszych miejscach położonych w ich pobliżu. Jak podają autorzy, aplikacja korzysta z tych samych danych o obiektach i szlakach, które są prezentowane na stronie i geoportalu, znajdujących się pod adresem www.malopolska.szlaki.pttk.pl.
Wszystkie dostępne szlaki drobiazgowo opisano. Znajdziemy więc informacje o ich rodzaju, kolorze, symbolu, długości, sumie przewyższeń czy szacowanym czasie pozostałym do celu podróży. Możemy też sprawdzić aktualną wysokość nad poziomem morza, a także nagrać naszą trasę, a następnie zapisać ją i udostępnić lub wyeksportować do popularnego formatu GPX.
Bezpłatną i pozbawioną reklam aplikację pobrać można ze sklepów Google Play i App Store.
Rowerowa Małopolska
Tym razem mamy do czynienia z aplikacją dla miłośników dwóch kółek. Zaimplementowana w niej nawigacja wyznacza trasę w trzech trybach: turystycznym, terenowym i miejskim. Pokazuje też profil wysokościowy, pozwala zapisywać, udostępniać i eksportować przebyte trasy, a także informuje o licznych atrakcjach na szlaku oraz miejscach ważnych dla cyklistów, takich chociażby, jak MOR-y (miejsca odpoczynku rowerzystów), obiekty gastronomiczne i noclegowe lub po prostu pitniki, czyli publiczne kraniki z wodą zdatną do picia. Jak obiecują twórcy, możemy się też dowiedzieć, ile kalorii spalimy, wybierając daną trasę, ile zaoszczędzimy na paliwie czy o ile mniej dwutlenku węgla wyemitujemy do atmosfery, wybierając rower miast samochodu.
Aplikacja obejmuje szlaki Velo Małopolska – największego w Polsce projektu budowy długodystansowych tras rowerowych, liczącego obecnie przeszło 550 km! Docelowo użytkownicy korzystać będą mogli z blisko tysiąca kilometrów dobrze oznakowanych dróg o europejskim standardzie, które łączyć będą najciekawsze atrakcje turystyczne i historyczne.
Rowerowa Małopolska to kolejny projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Aplikację, podobnie jak pozostałe w niniejszym zestawieniu, pobrać można bezpłatnie na telefony z systemami Android i iOS.
Inne aplikacje
Zwiedzając Małopolskę, warto mieć pod ręką również inne, niezwiązane bezpośrednio z tym regionem aplikacje.
Mapa Turystyczna charakteryzuje się dużą dokładnością, a uwzględnia drogi i ścieżki, których na próżno szukać w mapach Google’a. Główną funkcją jest planowanie tras, biegnących po szlakach w górach i na pogórzach. Aplikacja prosto i szybko wyznacza trasę, wyświetla jej przebieg na mapie, pokazuje długość i szacowany czas przejścia, szczegółowy przebieg i profil wysokościowy. Wskazuje także obecną lokalizację użytkownika. Nawigacja dostępna jest również, jednakże wyłącznie w wersji premium.
Mapy.cz to z kolei znakomity projekt naszych południowych sąsiadów i zarazem kolejny system bardziej przydatny podróżnikom niż najsłynniejsza nawigacja z Ameryki. Oprócz planów miast i mapy topograficznej, czeska aplikacja zawiera bowiem również szlaki turystyczne i od kilku lat robi w Polsce oszałamiającą karierę wśród turystów. Pobrano ją już przeszło 5 mln razy!
Znacznie mniej znany jest natomiast serwis mBDL, czyli mobilny Bank Danych o Lasach, stworzony przez państwowe Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. To jednak absolutny hit dla wszystkich, którzy lubią wędrować przez tereny zielone! Znajdziemy w niej szereg map tematycznych uwzględniających drzewostan, formę własności, zbiorowiska roślinne, zagospodarowanie turystyczne, zagrożenie pożarowe czy czynne zakazy wstępu. Aplikacja wyposażona jest też w pomiar powierzchni i odległości, zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu.
Wędrując przez Małopolskę, nie możemy zapominać o kontrolowaniu warunków atmosferycznych. Aplikacji pogodowych znajdziemy w sieci naprawdę wiele, natomiast zwłaszcza latem warto zaopatrzyć się w Monitor burz, stworzony przez słynną ostatnimi czasy Sieć Obserwatorów Burz. To unikalny projekt na urządzenia z systemem Android z raportami oraz powiadomieniami o wyładowaniach atmosferycznych w pobliżu. W programie można na żywo śledzić wektor burz i odbierać ostrzeżenia publikowane przez ogólnopolską społeczność użytkowników.