Małopolska dzięki położeniu na wyżynnych i górzystych terenach oferuje szereg punktów widokowych, z których roztaczają się fenomenalne panoramy. Zobacz, gdzie znajdują się najbardziej atrakcyjne widokowo miejsca i jak do nich dotrzeć.

Rusinowa Polana

Malowniczo położona tatrzańska polana, to miejsce, z którego roztacza się fenomenalny widok na Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Cudownie prezentują się Hawrań, Rysy, Lodowy Szczyt oraz najwyższy szczyt Tatr, czyli Gerlach. Poza walorami widokowymi polana znana jest także z kulturowego wypasu owiec. Od maja do października, w zlokalizowanej na polanie bacówce można kupić świeże oscypki. Rusinowa Polana to także doskonałe miejsce na rodzinny piknik. Dzięki dostępności drewnianych ławostołów można podczas posiłku cieszyć się widokiem na tatrzańskie kolosy.

Najłatwiejszy 3-kilometrowy szlak na Rusinową Polanę prowadzi z Wierch Porońca i jest to jednocześnie jeden z najstarszych traktów pasterskich w Tatrach. Szlak ten dedykowany jest na 1 godzinę wędrówki. Trasa wznosi się jednostajnie, a suma podejść to zaledwie 140 metrów. Z tego powodu wędrówka na Rusinową Polanę doskonale nada się na pierwszą tatrzańską wycieczkę dla osób w każdym wieku. Innym popularnym szlakiem prowadzącym na polanę jest trasa przez Dolinę Filipka i Wiktorówki.

Dojazd z Krakowa: 2h
Parking: Wierch Poroniec, płatny 30 zł za samochód osobowy.
Wstęp do TPN: 9 zł bilet normalny, 4,5 zł bilet ulgowy.

Wskazówka: z Rusinowej Polany można wejść na Gęsią Szyję, z której również roztacza się wspaniały widok wzbogacony o Tatry Zachodnie, a także Babią Górę. Na szczyt prowadzi krótki, aczkolwiek stromy szlak, który u wielu turystów przyspiesza bicie serca. Jednak widoki są warte każdego kroku i wysiłku!

Rusinowa Polana

Wysoki Wierch

To miejsce, które zachwyci każdego miłośnika górskiej natury. Zlokalizowany w Małych Pieninach szczyt, oferuje rozległą panoramę na Tatry i Magurę Spiską, a także na Gorce, Beskid Żywiecki i Beskid Sądecki. Wspaniale prezentują się również pobliskie pienińskie szczyty: Trzy Korony, Macelowa Góra i Łysina. Z drugiej strony Wysoka, czyli najwyższy szczyt Pienin należący do Korony Gór Polski. Najłatwiejszy i najkrótszy 4-kilometrowy szlak na Wysoki Wierch prowadzi z miejscowości Szlachtowa. Dedykowany jest na 1,5 godziny wędrówki, a suma podejść to 320 metrów.

Warto wiedzieć: Wycieczkę na Wysoki Wierch można urozmaicić o wędrówkę przez Wysoką oraz Wąwóz Homole odwiedzając przy okazji piękne pienińskie rezerwaty.

Dojazd z Krakowa: 2,5h

Parking: w okolicy wejścia na szlak.

Wysoki Wierch

Trzy Korony i Sokolica

To pieniński klasyk, który łączy w sobie piękne krajobrazy i wyjątkową przyrodę. To właśnie na Sokolicy rośnie słynna, reliktowa sosna zwyczajna, której wiek szacowany jest na ponad 500 lat! Wędrówka pomiędzy dwoma najpopularniejszymi w Pieninach szczytami to okazja do podziwiania widoków na wijący się w dole Dunajec, ciągnący na horyzoncie łańcuch Tatr czy Magurę Spiską. Ciekawie poprowadzony szlak, wiedzie zarówno szerokimi leśnymi ścieżkami, jak i skalistą, miejscami eksponowaną granią, która zabezpieczona jest metalową barierką. Wędrówkę w formie pętli najwygodniej zacząć w Krościenku nad Dunajcem. W sezonie wstęp na galerie widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy jest płatny.

Dojazd z Krakowa: 2h

Parking: publiczne i prywatne parkingi w mieście.

Trudność: wymaga kondycji i niewrażliwości na ekspozycję.

Sokolica

Góra Wdżar

To łatwy do zdobycia szczyt położony na pograniczu Gorców i Pienin. Ze szczytem nieodłącznie związane są anomalie magnetyczne, spektakularny widok na Tatry i Jezioro Czorsztyńskie. W okolicy znajdują się ciekawe i urozmaicone szlaki poprowadzone w nieczynnych kamieniołomach andezytu. Wdżar zapewnia atrakcje o każdej porze roku. Zimą przyciąga narciarzy i snowboardzistów. Latem rowerzystów i turystów pieszych. Na szczyt najszybciej można wejść łatwym szlakiem z Przełęczy Snozka. Podejście z parkingu zajmuje 20 minut, a szlak już od początku oferuje cudowne widoki na całą okolicę.

Dojazd z Krakowa: 2h

Parking: na Przełęczy Snozka

Wskazówka: osoby chcące wydłużyć wędrówkę, mogą z góry Wdżar wyjść na Lubań, gdzie znajduje się wieża widokowa oferująca 360-stopniową panoramę.

Góra Wdżar

Łapsowa Polana

W Gorcach to doskonały cel na łatwą i krótką wycieczkę z Nowego Targu. Łagodny charakter szlaku sprawia, że polana idealnie nadaje się na wycieczkę dla osób w każdym wieku i z powodzeniem może być pierwszym szlakiem, który pokonają najmłodsi turyści. Szlak rozpoczyna się na Osiedlu Marfiana Góra w Nowym Targu. Przejście 1,5-kilometrowej trasy zajmuje 40 minut. Zwieńczeniem wędrówki przez pachnący las jest przepiękny widok na cały łańcuch Tatr i ich podnóże. Na polanie mieści się obiekt noclegowy Koliba. Przed budynkiem rozstawione są ławki i stoły, przy których można zjeść posiłek z pięknym widokiem.

Dojazd z Krakowa: 1,5 h

Parking: Osiedle Marfiana Góra.

Łapsowa Polana

Polana Stumorgowa

Zlokalizowana jest tuż pod Mogielicą — najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego należącego do Korony Gór Polski. Przez cały rok przyciąga swoim wspaniałym położeniem, które zapewnia widok na Tatry, Gorce i Beskid Żywiecki wraz z majestatyczną sylwetką Babiej Góry. Słynie nie tylko z rozległych widoków, ale jest także idealnym miejscem do podziwiania zjawiska inwersji termicznej. Podczas inwersji, zwanej „morzem chmur”, wystające ponad obłokami beskidzkie szczyty wyglądają niczym wyspy na morzu. Jest to zdecydowanie niecodzienny widok, który warto zobaczyć! Na Polanie Stumorgowej umieszczone są drewniane ławki i wiata, w której można odpocząć. Dostępne jest także miejsce na ognisko. Ponadto polana jest doskonałym miejscem na podziwianie zachodu słońca. Gra światła, złociste kolory i widok na pofalowany górami krajobraz na długo zostają w pamięci.

Najkrótszy, 4-kilometrowy i jednocześnie łatwy szlak na Polanę Stumorgową prowadzi z parkingu przy Krzyżu Partyzantów w okolicy Zalesie-Wyrąbiska. Podejście dedykowane jest na 1,5h, a suma wzniesień to 330 metrów.

Wskazówka: odwiedzając Polanę Stumorgową, warto wejść na Mogielicę oraz zlokalizowaną na jej szczycie wieżę widokową. Panoramy z wieży są fenomenalne!

Polana Stumorgowa

Polana Michurowa

Leży tuż pod Ćwilinem, czyli drugim po Mogielicy najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego. Rozległa polana oferuje widoki na Tatry, Gorce z doskonale widocznymi wieżami widokowymi oraz na Beskid Żywiecki. To miejsce idealne na podziwianie zachodu słońca, piknik czy ognisko. Dla turystów udostępnione jest duże palenisko oraz drewniane ławostoły. Na Polanę Michurową i szczyt Ćwilina prowadzi kilka szlaków. Najkrótszy, 2-kilometrowy szlak wiedzie z Przełęczy Gruszowiec. Jest on jednak bardzo stromy i wymaga dobrej kondycji fizycznej. Suma podejść to 400 metrów, a czas potrzebny na jego przejście to 1,15 godz. Łatwiejsze i mające łagodniejszy profil, jednak dłuższe szlaki poprowadzone są z Jurkowa oraz z Mszany Dolnej.

Dojazd z Krakowa: 1,15 godz.

Parking: Przełęcz Gruszowiec, Bar pod Cyckiem.

Wskazówka: jeśli planujemy wędrówkę na Ćwilin lub Mogielicę z miejscowości Jurków, to warto upewnić się, że nawigacja poprowadzi nas w odpowiednie miejsce. Miejscowości o takiej samej nazwie znajdują się zarówno w Beskidzie Wyspowym, jak i na Pogórzu Wiśnickim! Dlatego wybierając się na te szczyty, najlepiej wpisać jako cel podróży „Zajazd Mogielica” w Jurkowie.

Polana Michurowa

Pamiętaj
Pamiętaj

Przygotuj się!

Wycieczkę na każdy z podanych punktów widokowych trzeba dostosować zarówno do aktualnych warunków pogodowych, pory roku, jak i warunków panujących na szlakach. Idąc w góry, pamiętać należy o odpowiednim przygotowaniu pod względem kondycji i ekwipunku.

Miłego wędrowania i pięknych wspomnień!