Zermatt, Szwajcaria (3,5 h z Zurichu)

Najwyższy teren sportów zimowych w Alpach urzeka nie tylko wspaniałym widokiem na Matterhorn. Obszar sięgający 3900 metrów wysokości kusi narciarzy największym w kraju pionowym spadkiem. Dzięki znakomitej infrastrukturze łatwo ze szwajcarskiego Zermatt dotrzeć do włoskiego Breuil-Cervinia. Łączna długość tras obu ośrodków to 360 km. Co ciekawe, dzięki obecności lodowca, sporty narciarskie uprawiać można w Zermatt przez cały rok!

Livigno, Włochy (3,5 h. z Bergamo)

Miejsce określane jako alpejski Mały Tybet pochwalić się może znakomitymi warunkami atmosferycznymi i wspaniałym śniegiem, dzięki czemu sezon trwa tu dłużej niż w konkurencyjnych ośrodkach, a od października do maja uchodzi za zimowy raj. To nie największy, ale jeden z ważniejszych kurortów alpejskich. Na miłośników białego szaleństwa czeka przeszło 110 km tras, 30 wyciągów i… zaskakująco niskie ceny! Livingo położone jest bowiem w strefie wolnocłowej.

Val d’Isere, Francja (3 h z Lyonu)

Popularny ośrodek narciarski w południowo-wschodniej Francji dzięki obecności lodowca Pissaillas działa przez okrągły rok. Razem z sąsiednim Tignes może pochwalić się trasami o łącznej długości 300 km w otoczeniu 3000-metrowych alpejskich szczytów. Najwyższy obszar szusowania sięga blisko 3500 m, najniższy przeszło 1500. Na uwagę zasługują też pięknie położone trasy dla początkujących przyjazne dzieciom.

Gudauri, Gruzja (5h z Kutaisi)

Nie tylko Alpy nadają się do szusowania! Na mapie narciarskiej laury zdobywa również Kaukaz. Gudauri to położony na wysokości 2000 m największy gruziński ośrodek narciarski. Oferuje 70 km tras, cztery kolejki gondolowe, siedem wyciągów krzesełkowych i tyleż orczyków. Sezon narciarski trwa tu od 10 grudnia do końca kwietnia. Najwyżej położona trasa sięga 3276 m. Na okolicznych stokach, poza wyznaczonymi szlakami, można też legalnie uprawiać freeride.

Copenhill, Dania (0,5 h z Kopenhagi)

Wielce zaskakujący w niniejszym zestawieniu wyjątek! Copenhill to ogromna kopenhaska elektrociepłownia wzniesiona na wyspie Amager w cieśninie Sund. Na dachu tej monumentalnej, 85-metrowej budowli zaprojektowano całoroczny suchy stok narciarski długości 370 m! Na miejscu jest też oczywiście wyciąg, a także sklep narciarski, wypożyczalnia sprzętu, lokal gastronomiczny. Całości dopełnia najwyższa na świecie ścianka wspinaczkowa.

Więcej o nartach ….

Gdzie jeszcze warto się wybrać  przeczytacie na naszym blogu: