21 maja odbędzie się w Krakowie 17. edycja Nocy Muzeów. W tym roku zostanie zorganizowane w innej formule. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, muzea czynne będą w swoich stałych godzinach otwarcia. Niektóre muzea wydłużają godziny zwiedzania  W tegorocznej edycji weźmie udział 37 placówek muzealnych.

Program tegorocznej Nocy Muzeów obejmuje ekspozycje stałe i czasowe, udostępnianie wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, jak również specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem. Nie wszystkie muzea można zwiedzać stacjonarnie, niektóre jak np. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius czy Muzeum Starego Teatru proponują zwiedzanie online.  

Wyjątkową ofertę przygotował Zamek Królewski na Wawelu. Program „Wawel. Odrodzenie: Arrasy Cranach Skarbiec” trwający od 20 do 23 maja obejmuje „Wieczór pod gwiazdami…”, podczas którego zwiedzający mogą zobaczyć wybrane wystawy, w tym najnowszą – „Cranach na Wawelu” – i wziąć udział w multimedialnym pokazie na dziedzińcu arkadowym opowiadającym – w zjawiskowy i niekonwencjonalny sposób – o dziejach arrasowej kolekcji ufundowanej przez Zygmunta Augusta. Królewskie tapiserie są obecnie eksponowane na wystawie „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921” obejmującej dwa piętra Zamku. Jest to nie lada okazja –  możemy zobaczyć wszystkie zachowane w Polsce arrasy Zygmunta Augusta. To jedyny w dziejach jagiellońskiej rezydencji pokaz całej zachowanej kolekcji we wnętrzach, dla których tapiserie zostały stworzone.
Swą wiedzę o arrasach poszerzymy również podczas pokazu specjalnego  Arrasy “Ofiara Abrahama” z kolekcji kardynała Jana Puzyny, znajdujący się w zbiorach  Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie na ul. Kanoniczej. W Muzeum do zobaczenia również wystawy stałe: „Pasterz. 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II” oraz „Tempus argenti”, a także ekspozycja dawnej sztuki sakralnej.

Po raz pierwszy w Nocy Muzeów uczestniczyć będzie nowo powstałe Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Zwiedzający będą mogli odwiedzić również otwarte po remoncie Muzeum Książąt Czartoryskich (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie), gdzie przygotowano wystawę czasową „Portrety Królewskie – Wazowie”. Dla najmłodszych zwiedzających Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema przygotował ciekawą propozycję – pokazy spalania pierwiastków „Kolorowe płomienie”.

Wstęp do większości muzeów jest odpłatny, we wszystkich muzeach obowiązują wcześniejsze zapisy i rezerwacje. Zapisy i rezerwacje dostępne są na stronach internetowych każdego muzeum uczestniczącego w Nocy Muzeów. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.krakowskienoce.pl