Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport (CEL) dwa lata po otwarciu poszerza swoją ofertę edukacyjną.  Już od 20 października w CEL czekają nas nowe atrakcyjne ekspozycje. Zapraszamy całe rodziny, a także uczniów, nauczycieli i seniorów.

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport to miejsce z którego jesteśmy dumni, gdyż pozwala w przystępny i atrakcyjny sposób przekazywać zwłaszcza młodym ludziom pasję do podróżowania samolotem,bawi i  jednocześnie edukuje” – mówił Radosław Włoszek -prezes Zarządu Kraków Airport podczas uroczystych urodzin CEL.

CITES

Udostępniona zostanie interaktywna ekspozycja „Konwencja CITES”, prezentująca problematykę gatunków zagrożonych wyginięciem. Dzięki współpracy z Ministerstwem Środowiska RP oraz krakowskimi oddziałami Służby Celnej i Celno-Skarbowej na wystawie znalazły się eksponaty pochodzące z przemytu – pochodne gatunków zagrożonych wyginięciem, takie jak naszyjnik z zębów kota afrykańskiego czy spreparowana głowa aligatora.

Pakuj się z głową

Celem wystawy „Spakuj bagaż” jest natomiast zwrócenie uwagi na kwestię odpowiedniego, zgodnego z przepisami pakowania bagażu i podkreślenie, że nawet przedmioty codziennego użytku nie zawsze mogą lecieć z nami samolotem. Za ilustrację służy ponad 1000 przedmiotów zarekwirowanych podczas kontroli. Ekspozycja jest też pretekstem do rozmowy o pracy operatorów Punktu Kontroli Bezpieczeństwa, w grupie tzw. screeningu.

W samolocie

Nowością w CEL jest Sala Samolotowa – do odwzorowania wnętrza statku powietrznego użyto dziewięciu rzędów prawdziwych samolotowych foteli. To idealne miejsce do omawiania podstawowych zasad etykiety na pokładzie czy też procedury związanej z bezpieczeństwem podczas lotu, a także przedstawiania budowy statku powietrznego oraz tajników pracy personelu pokładowego. Sala Samolotowa będzie również wykorzystywana do realizacji warsztatów, emisji filmów edukacyjnych i materiałów multimedialnych oraz lekcji opartych o e-learning. Umożliwią to zainstalowane w pomieszczeniu specjalne monitory rodem z samolotu. Nowej oprawy doczekał się również VR Marshaller Room – prezentujący w wirtualnej rzeczywistości realia pracy koordynatorów ruchu lotniczego naziemnego, potocznie zwanych marszałkami.

W kosmosie

CEL pragnie pokazać świat lotnictwa z dalszej perspektywy. W przestrzeni interaktywnej „Kosmos” przyjrzymy się tematyce szeroko rozumianego kosmosu: od omówienia Układu Słonecznego i zjawiska stref czasowych, po najnowsze technologie kosmiczne, przyszłość lotnisk i lotnictwa w kontekście nowych technologii oraz zabawę specjalnie skonstruowanymi panelami manipulacyjnymi w dwóch wersjach – dla dzieci i dorosłych. Przyjrzymy się również dokładniej zagadnieniom fizyki w lotnictwie, wychodząc od tak podstawowych praw, jak grawitacja, opór powietrza czy siła nośna.

W hołdzie mistrzowi

Korytarz Leonarda da Vinci jest on podróżą w czasie do okresu, w którym ten genialny artysta, określany często jako najwszechstronniej utalentowany człowiek w historii, tworzył swoje dzieła. Jednym z interesujących go obszarów była dziedzina lotnictwa. Da Vinci opracował m.in. wyprzedzającą jego czasy koncepcję śmigłowca, którego model będzie można zobaczyć w hallu CEL.

Centrum Edukacji Lotniczej

CEL to unikatowy na skalę polską ośrodek przybliżający zasady funkcjonowania lotniska, organizujący zajęcia specjalistyczne, warsztaty, kursy e-learningowe. Dzieci od najmłodszych lat mogą zapoznać się ze specyfiką podróżowania samolotem – wszystko to w formie nauki i zabawy. Dla młodzieży udział w warsztatach CEL to szansa na realizację szkoleń i praktyk zawodowych przygotowujących ich do pracy w branży lotniczej. Dużym powodzeniem cieszą się także warsztaty dla seniorów podczas których uczestnicy dowiadują się min.jak samodzielnie znaleźć tanie połączenia lotnicze.