Nowy Jork i Chicago z dziećmi? Zwiedzanie Wielkiego Jabłka i Miasta Wiatrów w gronie rodzinnym to świetny pomysł. Oba miejsca oferują niezliczoną liczbę atrakcji dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Do obu można polecieć z Krakowa z PLL LOT.

W NOWYM JORKU

Zielone płuca miasta

Central Park zachwyca o każdej porze roku. Na jego terenie znajduje się kilka zbiorników wodnych, po których można pływać łódką, idealne na piknik malownicze zakątki, a także zoo i pełne atrakcji, duże place zabaw. Oprócz tego najbardziej znanego, warto wybrać się z dziećmi także do innych parków, takich jak: Brooklyn Bridge Park z gigantycznym placem zabaw, Pier 6 podzielony na mniejsze strefy, np. huśtawki, piaskownice, drabinki, fontanny, trampoliny, Madison Square Park z bajkowymi gwardzistami strzegącymi wejścia na plac zabaw czy Pier 84 obfitujący w interaktywne wodne atrakcje dla najmłodszych.

W krainie klocków

Niesamowite sklepy Lego zafascynują każdego. Ich ekspozycja pełna jest zbudowanych z klocków figur fantastycznych bohaterów i postaci z bajek, a wnętrze bardziej przypomina magiczny świat z gry, niż tradycyjny sklep. W Nowym Jorku zlokalizowane są dwa obiekty: przy Rockefeller Center – jednym z największych kompleksów budynków na świecie, z którego roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama miasta. Drugi sklep Lego mieści się nieopodal Flatiron Building – słynnym wieżowcu, ze względu na swój kształt nazywanym „Żelazkiem”. Zdecydowanie warto zobaczyć tę architektoniczną ikonę Nowego Jorku.

Dla małych odkrywców

Sony Wonder Lab to laboratorium, do którego śmiało można udać się całą rodziną, ponieważ zajęcia są dostosowane do każdej grupy wiekowej. Technologiczne zadanie i eksperymenty rozbudzają kreatywne myślenie, bawią i uczą. Większość obiektów jest interaktywnych, dzięki czemu wizyta na długo zapisuje się w pamięci. Kolejne miejsce, którym będą zachwycone i dzieci, i ich opiekunowie to New York Hall of Science. Nowojorskie centrum interaktywnej nauki powstało w latach 60. XX wieku. Oferuje praktyczne zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin, łącząc doświadczenia, eksperymenty i zabawę. Fani prehistorycznych gadów muszą koniecznie odwiedzić Museum of Natural History, w którego zbiorach znajduje się ponad 130 milionów eksponatów, w tym m.in. szkielety dinozaurów. Ekspozycję rozlokowano w dwudziestu pięciu połączonych ze sobą budynkach, które zajmują razem aż 81 tys. m kw! Chcąc zwiedzić je dokładnie, należy przeznaczyć na to co najmniej dwa dni. Warto tez zajrzeć do Bronx Zoo.

Świat kolorów

Color Factory to miejsce, które stymuluje wszystkie zmysły i dostarcza wielu pozytywnych wrażeń. Na interaktywną ekspozycję składają się wnętrza, kompozycje, ekspozycje i miejsca zabawy powstałe w wyniku współpracy instytucji z artystami reprezentującymi najróżniejsze dziedziny sztuki –  projektantami wnętrz, grafikami, ilustratorami, ale także kucharzami. Odwiedzający przemierzają bajecznie kolorowe pomieszczenia, w których znajdują się zaskakujące rozmachem i fantazją instalacje interaktywne i spożywcze. Wystawa inspirowana jest barwami charakterystycznymi dla Nowego Jorku. Wykorzystano m.in. dokładny odcień żółci taksówek, zieleń miejskich ścieżek rowerowych i brąz kamieni Harlemu.

Wodna wycieczka

Wokół Nowego Jorku znajduje się wiele wysp, które warto obrać sobie za cel rodzinnej wyprawy. W towarzystwie dzieci szczególnie interesujące mogą okazać się Staten Island – wyspa ze Statuą Wolności, do której można dopłynąć darmowym promem oraz mała wysepka Roosevelt Island, do której dojeżdża się podniebnym tramwajem. Warto odwiedzić także Governors Island, z której można podziwiać wspaniały widok na Manhattan. Ucztą dla oczu okażą się także przejazdy liniami metra Q i N oraz wycieczka Hop-on Hop-off bus – piętrowym autobusem, z którego będziemy mogli zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy.

W CHICAGO

Dinozaury, foki i gwiazdy

Museum Campus Chicago zdecydowanie należy umieścić na liście miejsc do odwiedzenia. Zajmuje powierzchnię ponad 3000 m kw. Znajdują się w nim: The Field Museum of Natural History, posiadające w swoich zbiorach m.in. szkielet tyranozaura nazwanego Sue, złożonego w 90% z oryginalnych kości, oraz Adler Planetarium – najnowocześniejsze i najlepiej wyposażone planetarium na zachodniej półkuli. Z jego budynku rozciąga się fenomenalny widok na miasto. W skład kompleksu wchodzi też Sheed Aquarium. Misją oceanarium jest uświadamianie ludziom, jak złożone i piękne są podwodne ekosystemy, a każdej grupie zwiedzających towarzyszy naukowiec – biolog morski, który nie tylko barwnie opowiada, lecz także udziela odpowiedzi na nurtujące maluchy pytania.

Wśród sztuki i zieleni

Wizyta w Millenium Park to punkt obowiązkowy wycieczki po Chicago. Warto odszukać Pawilon Jaya Pritzkera, z amfiteatrem zaprojektowanym przez mistrza architektury współczesnej Franka Gehry’ego. Odbywają się tu wydarzenia artystyczne i kulturalne, m.in. wręczanie nagrody Nobla w dziedzinie architektury. Nie sposób pominąć Crown Fountain – zaawansowanej technologicznie fontanny, na którą składają się basen z czarnego granitu oraz dwie ceglane wieże. Pokryto je specjalną ledową konstrukcją, dzięki czemu wyświetlane są na nich projekcje wideo, przedstawiające twarze mieszkańców Chicago. Fontanna to prawdziwa frajda dla dzieci, które uwielbiają się w niej kąpać. Turystów zachwyci również rokokowa Buckingham Fountain, zbudowana w całości z różowego marmuru i zaliczana do jednych z największych na świecie. Usytuowana jest w Parku Granta, a od kwietnia do października, po godzinie 22:00, codziennie uruchamiany jest pokaz ze specjalnie opracowaną scenografią świetlną i aranżacją wodną.

Władcy natury

W Muzeum Nauki i Przemysłu zapoznanie się ze wszystkimi atrakcjami z pewnością zajmie nam cały dzień. Niemal każdy eksponat jest interaktywny: można samodzielnie sterować tornado o wysokości 12 metrów, wywołać najróżniejsze zjawiska pogodowe, np. burzę z błyskawicami czy lawinę, zobaczyć jak powstają fale i jak z bliska zachowuje się para, wejść do kapsuły, w której wiatr wieje z prędkością 80 km/h lub do statku kosmicznego NASA, używanego podczas misji Apollo 8. Możemy również odbyć podróż w czasie, wybierając się na spacer perfekcyjnie odtworzonymi uliczkami Chicago z przełomu XIX i XX wieku. Dzieci zainteresuje też U-Boot, czyli okręt podwodny. Ciekawostką jest fakt, że okręt najpierw ustawiono w wybranym miejscu, a dopiero potem dobudowano wokół niego gmach muzeum.

Navy Pier

Chicago to miasto, po którym można poruszać się wodną taksówką, co jest dodatkową atrakcją dla najmłodszych. Warto wybrać ten środek transportu, by udać się do Navy Pier – dawnego centrum marynarki wojennej, obecnie przekształconego w kompleks parków, restauracji, przestrzeni wystawienniczych i pełnych atrakcji lunaparków.