Paryż to zawsze dobry pomysł – mawiała Audrey Hepburn. Trudno się z nią nie zgodzić – szczególnie teraz, gdy miasto otulają przyjemne promienie jesiennego słońca. W wielu miejscach zatłoczonych przed pandemią, można korzystać z uroków dużo spokojniejszego Paryża.

Paryż to nie tylko słynna na cały świat wieża Eiffla, Luwr, Łuk Triumfalny i Pola Elizejskie pełne ekskluzywnych butików i eleganckich restauracji. Paryskie życie toczy się tutaj także poza utartym, turystycznym szlakiem – w wielu urokliwych i nieoczywistych miejscach, które warto odkryć, by lepiej poznać bogatą historię tego miasta oraz poczuć jego niepowtarzalną atmosferę. Zwłaszcza że wiele tych sekretnych miejsc znajduje się tuż obok znanych zabytków.

SHAKESPEARE & COMPANY

Wymarzone miejsce dla wielbicieli książek i ludzi pióra! Ta wyjątkowa anglojęzyczna księgarnia mieści się naprzeciw katedry Notre Dame, a jej historia sięga czasów legendarnej placówki Sylvii Beach, działającej pod tą samą nazwą. Księgarnia i wypożyczalnia Shakespeare & Company w szalonych latach 20. była znanym ośrodkiem amerykańskiego środowiska literackiego w Paryżu i to tutaj Amerykanka Sylvia Beach jako pierwsza wydała „Ulissesa” Jamesa Joyce’a, który wywołał wówczas mnóstwo kontrowersji. Podczas wojny miejsce zniknęło z mapy Paryża, by wrócić w 1951 r. pod innym adresem i nazwą Le Mistral. Nowy właściciel George Whitman szybko przywrócił księgarni pierwotny szyld, pod którym istnieje do dzisiaj. Obecnie w przytulnych, nieco ciasnych wnętrzach można usiąść na bujanym fotelu lub w kąciku przy starej maszynie do pisania i oddać się lekturze jednej z wielu tysięcy książek. Prawdziwy raj dla wielbicieli literatury, antykwariatów i ponadczasowych miejsc z duszą przyciąga nie tylko odwiedzających, ale też filmowców oraz początkujących pisarzy, którzy zaczynają swoją przygodę z Paryżem.

.

NIEBIESKI POCIĄG

Po kojącym spacerze warto udać się na pobliski dworzec kolejowy Gare de Lyon, którego gmach z wielkim zegarem na wieży imponuje już z daleka. Ten trzeci największy paryski dworzec, symbol luksusu i nowoczesności XIX i XX w., odegrał swoją rolę podczas słynnej Wystawy Światowej w 1900 r. Wówczas w hallu dworca otwarto elegancki bufet dla podróżnych, który dziś jest wykwintną restauracją nazwaną Le Train Bleu – na cześć „niebieskiego pociągu” kursującego z Paryża do Lyonu i dalej, wzdłuż Lazurowego Wybrzeża, przez Niceę do Monte Carlo. W restauracji zachwyca elegancki wystrój, ale przede wszystkim freski na ścianach wykonane przez ówczesnych malarzy, przedstawiające zabytki miast i krajobrazy miejsc, do których docierały pociągi – prawdziwa uczta dla oka!

MODA POSZŁA W LAS

Budowa tego nowoczesnego i rekordowo drogiego gmachu w samym środku Lasku Bulońskiego wywołała wiele sensacji w paryskim świecie. Muzeum Fundacji Louisa Vuittona – bo o nim mowa – ma kształt bryły statku, a do realizacji projektu słynnego amerykańskiego architekta Franka Gehry’ego wykorzystano unikatowe szklane panele. Inwestycja pochłonęła 800 milionów euro. Dziś muzeum mieści 11 galerii i jest chętnie odwiedzane przez miłośników sztuki współczesnej. Pełni także funkcję miejskiego centrum kultury – odbywają się tu koncerty, wystawy i recitale. Z dachu muzeum rozpościera się piękny widok na słynną biznesową dzielnicę Paryża – La Défense.
Budynek Fundacji Louis Vuitton

WEJDŹMY NA DACH

Paryska Galeria Lafayette to coś więcej niż dom handlowy. Tutaj konsumpcyjny styl życia miesza się z pięknem architektury, sztuki i elegancją. Sam budynek z okrągłą kopułą, złoceniami i wspaniałym oświetleniem robi ogromne wrażenie – pojawienie się świątecznej choinki w hallu galerii to wydarzenie komentowane co roku przez największe media. Mało kto jednak wie, że Galeria Lafayette oferuje jeden z najpiękniejszych widoków na Paryż. Z jej dachu można podziwiać m.in. Operę Garnier, wieżę Eifa, bazylikę Sacré Cœur, katedrę Notre Dame – najbardziej znane zabytki miasta. Wejście na taras jest darmowe – warto tu usiąść na ławce, zrobić zdjęcia, a nawet wypić kawę w mieszczącej się tuż obok restauracji.

PLUSZOWY PARYŻ W CZASACH ZARAZY

Pandemia nie pozbawiła Francuzów joie de vivre, czyli radości życia, z której są znani. Na ulicach jest wprawdzie mniej turystów, wprowadzono obostrzenia dotyczące masek i spotkań, jednak mieszkańcy nadal chętnie popijają poranne espresso w kawiarni i chodzą na rodzinne kolacje do restauracji. Paryżanie poradzili sobie także z koniecznością wprowadzenia ograniczeń – słynne pluszowe misie, które siedzą przy stolikach kawiarni i wyznaczają granice społecznego dystansu, zrobiły prawdziwą furorę w mediach. Ogromne pluszaki pojawiły się w lokalach, ale też w oknach, na znak solidarności ze służbą zdrowia. 

Warto zobaczyć
Warto zobaczyć

Rue Crémieux

To niewielka brukowana uliczka w XII dzielnicy, o długości zaledwie 144 m i szerokości 7,50 m, zamknięta dla ruchu drogowego. Uznawana jest za najbardziej kolorową i urokliwą ulicę Paryża.

Arts Décoratifs

Wizyta w muzeum Arts Décoratifs to prawdziwa podróż w czasie, ale i uczta dla oka! Zwiedzając apartamenty francuskiej arystokracji, salony Ludwika Filipa czy słynnej założycielki domu mody – Jeanne Lanvin, gabinety i sypialnie różnych epok, odkrywamy bogactwo francuskiej sztuki i dynamikę, z jaką rozwijała się na przestrzeni wieków.

Muzeum Ceramiki w Sèvres

Narodowe Muzeum Ceramiki w Sèvres to prawdziwa gratka dla wielbicieli sygnowanej porcelany. Sam budynek podparyskiej manufaktury, położony nad Sekwaną, z zabytkową fasadą i piękną tarczą zegarową, robi wrażenie. Manufaktura powstała dzięki Ludwikowi XV i markizie Pompadour w Vincennes i produkowała tzw. miękką porcelanę. Otrzymała miano manufaktury królewskiej i to zadecydowało o jej wyjątkowości. Markiza wymogła na królu monopol na wyroby z Sèvres, co oznaczało, że żadne inne przedsiębiorstwa nie mogły produkować eleganckiej porcelany o podobnym wzornictwie. Wystawa obejmuje trzy piętra budynku. Na pierwszym można podziwiać zbiory starożytnej ceramiki Grecji i Rzymu. Druga kondygnacja to prawdziwa skarbnica nowożytnego fajansu z różnych krajów i to ona zachwyca najbardziej swoją różnorodnością, artyzmem, dbałością o szczegół i estetyką wykonania. Na ostatnim, trzecim piętrze odbywają się nowoczesne wystawy i instalacje.

Dobrze wiedzieć
Dobrze wiedzieć

Marché Saint Quentin

największy kryty targ w Paryżu! Można tu kupić dobrej jakości sery, owoce morza, ryby, mięso, są stoiska z kwiatami, a w małych lokalach można spróbować różnych kuchni świata.

Kawiarnia Odette

usytuowana w pobliżu księgarni Shakespeare & Company, w której przy nastrojowej francuskiej muzyce wypijecie dobrą kawę i skosztujecie choux à la crème – do złudzenia przypominających nasze polskie ptysie.

Boulangerie

Podążaj za zapachem świeżego chleba i wstąp do piekarni (fr. boulangerie). Słynna francuska bagietka ma niejedno oblicze – baguette to tak naprawdę zwykły chleb w kształcie bagietki. Prawdziwa bagietka, wypiekana według starej receptury, to baguette tradition. Gdzie jej szukać? W każdej boulangerie, a najlepiej w Les Saveurs de Pierre Nemours w XVII dzielnicy – ta piekarnia zwyciężyła w 2020 roku w konkursie na najlepszą bagietkę w Paryżu.