W odróżnieniu od Rzymu, do Perugii nie prowadzą wszystkie drogi. I bardzo dobrze. Stolica Umbrii to miasto pasjonujące, ale nieco na uboczu, bo turyści jadący do Włoch wybierają raczej sąsiednią Toskanię. Jednak pejzaże w Umbrii tym toskańskim nie ustępują ani trochę. Perugia to zaś miasto, które swoją historią i zabytkami mogłaby obdzielić wiele innych, czasem dużo sławniejszych metropolii.

Perugia, Italy old town skyline in the daytime.

Stolica Umbrii

Perugia to pięknie położone na wzgórzu średniowieczne miasto-państwo, z którego rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki, rywalizujące z Asyżem o prymat w okolicy. To także świetna baza wypadowa, by poznać cały malowniczy region Włoch, jeden z zaledwie pięciu bez dostępu do morza.

Na początek jednak skupmy się na samej Perugii. Nie jest ona zbyt duża – 150 tysięcy mieszkańców to liczba podobna do naszego ulubionego, lombardzkiego Bergamo i podobnie blisko z niej (48 km) do pięknego jeziora. Mowa tu o Jeziorze Trazymeńskim, bo miasto leży właśnie pomiędzy nim a dobrze wszystkim włoskim podróżnikom znanym Tybrem. Gdyby zaś wziąć cyrkiel i zacząć nim rysować na mapie koła, to wyjdzie nam, że blisko stąd też do wspominanego Asyżu (28 km), Gubbio (53 km) czy Spoleto (48 km). Jednak wycieczki poza miasto planujcie dopiero po tym, jak poznacie samą Perugię, do której wejdziecie przez jeden z ikonicznych zabytków – starożytną Bramę Etruską. A skoro rozpoczynamy tu starożytnością – czas na łyk historii.

Perugia, Italy. View of Etruscan Arch or Augustus Gate (Arco Etrusco o di Augusto) – one of gates in the Etruscan wall of the city constructed in the 3rd century BC
Perugia, Italy on the medieval Aqueduct Street in the morning.

Miasto z historią

Etrusków znacie zapewne z włoskich przewodników doskonale. To lud zamieszkujący w starożytności sąsiednią Toskanię i zasadniczo teren dzisiejszych środkowych Włoch. Jako swoje dziedzictwo pozostawili wiele wspaniałości, także w samej Perugii – wspomnianą już, pochodzącą z drugiej połowy III w. p.n.e. Bramę Etruską (Porta Marzia) czy Cippus Perusinus – kamienną tablicę, na której wyryto tekst w języku etruskim, czytany od prawa do lewa. Zabytek ten, także pochodzący z drugiego lub trzeciego wieku p.n.e. – zobaczyć możecie w Museo Archeologico Nazionale dellUmbria. Jednak jeżeli macie ochotę na etruską atrakcję z dreszczykiem emocji, zapraszamy do wnętrza… studni. Powstała również bardzo dawno, prawdopodobnie w III w. p.n.e., ma 40 m głębokości, a wejście do niej znajduje się przy Piazza Dante.

We Włoszech, również w Umbrii, nie obędzie się bez historii… papiestwa. To w Perugii, która była częścią państwa papieskiego, przed wiekami odbywało się konklawe; to tam również pochowano kilku papieży, w tym Benedykta XI (1240 -1304), którego grobowiec można odwiedzić w Bazylice San Domenico.

Jeśli zamiast zaliczania kolejnych zabytków zechcecie po prostu pospacerować po uroczych uliczkach centro storico, na pewno zauważycie, że to również miasto typowo uniwersyteckie. Historyczna uczelnia – Università degli Studi di Perugia, była jedną z pierwszych powstałych we Włoszech i pochodzi z 1308 roku. Absolwentką jest choćby słynna aktorka Monica Bellucci, a wśród studentów spotkacie również wielu przyjezdnych, bo w Perugii prężnie działa Międzynarodowy Uniwersytet dla Obcokrajowców. Prócz tego działa tu Akademia Sztuk Pięknych, Konserwatorium czy Szkoła Dziennikarstwa, a studenci stanowią aż jedną piątą mieszkańców.

View of the scenic Piazza IV Novembre, main square and masterpiece of medieval architecture in Perugia, Italy
Perugia, Basilica of San Domenico
Podziemne miasto

Miasto sztuki

Od uniwersyteckiej sławy miasta do sztuki już niedaleko. W Perugii tworzył choćby Pietro Perugino, przedstawiciel włoskiego renesansu, a konkretnie szkoły umbryjskiej – w Italii znany tak samo, jak jego kolega po pędzlu, Leonardo da Vinci. Perugino ma też zresztą na koncie sukcesy dydaktyczne – to spod jego skrzydeł w artystyczny świat wyfrunęli Rafael Santi i Pinturicchio. W Perugii dzieła Perugino znajdziecie w Galerii Narodowej Umbrii w Palazzo dei Priori. Co do samego pałacu, to jeśli już będziecie w tym zachwycającym budynku ratusza, koniecznie wejdźcie do Nobile Collegio del Cambio, czyli niegdysiejszej siedziby gildii, w której do dziś podziwiać można przyprawiające o zawrót głowy freski Perugino z końca XV w.

Perugia znana jest też z pięknie zachowanej średniowiecznej architektury. Wystarczy wyjść z hotelu, o ile wasz hotel nie znajduje się już w jakimś zabytkowym palazzo (my polecamy zatrzymanie się np. w Locanda della Posta Boutique Hotel, w którym rezydowali m.in. Johann Wolfgang von Goethe i Hans Christian Andersen) i rozejrzeć się wokoło. Wasze nogi poniosą Was zapewne na Piazza IV Novembre – główny plac w starym mieście, a zarazem ulubione miejsce spotkań miejscowych i jeden z najbardziej znanych zabytków Perugii w jednym. Centralne miejsce na placu zajmuje Fontana Maggiore – piękna średniowieczna budowla, stworzona przez rzeźbiarzy Nicolę i Giovanni Pisano. Co ciekawe, woda podobnie jak niegdyś, dostarczana jest dziś poprzez starożytny system akweduktów z góry Pacciano (położonej ok. 20 km za rogatkami), i spływa do miasta licznymi kanałami i podziemnymi tunelami.

Perugia, Italy on the medieval Aqueduct Street in the morning.
Perugia, Italy on the medieval Aqueduct Street in the morning.

Z placem IV Novembre sąsiaduje oszałamiająca budowla w stylu gotyckim, Katedra San Lorenzo. Pochodzi ona z XIV wieku, posiada piękną w swej surowości fasadę, ozdobioną misternymi rzeźbami i rozetą. Wewnątrz także znajduje się kilka dzieł sztuki, które warto zobaczyć, m.in. Cappellę del Sant’Anello z relikwią pierścienia, który wg legendy należał do Matki Boskiej.

W niewielkiej odległości od katedry i Fontanny Maggiore znajduje się kościół SantAgostino. I jeżeli mielibyśmy Was zachęcić do wejścia tylko do jednego kościoła w Perugii, zdecydowanie wybralibyśmy dla Was właśnie ten. Budynek ozdobiony jest serią pięknych fresków, które są uważane za jedne z najwspanialszych przykładów sztuki średniowiecznej we Włoszech. Jednak to, co naprawdę wyjątkowego w tym kościele, to klimatyczny krużganek, otoczony serią kolumn i łuków. Oaza piękna w centrum miasta.

Miasto czekolady i trufli

Zmęczyliście się chodzeniem po galeriach i zabytkowych kościołach? Potrzebujecie trochę cukru! I dobrze trafiliście, bo Perugia to przecież miasto czekolady. Stąd pochodzą słynne czekoladki „Baci”, co po polsku znaczy po prostu „Buziaczki”. Znajdziecie je choćby w kultowym sklepie marki Perugina, przy Corso Vannucci 101 – ale wchodząc do niego, warto znać nieco historię tego wyrobu.

Nieregularna kształtem słodkość oblana gorzką czekoladą, z miłą niespodzianką w postaci laskowego orzeszka w środku, ma już przeszło 100 lat. Produkcję w malutkiej perugiańskiej cukierni zapoczątkowała Luisa Spagnoli, znana może nawet bardziej jako projektantka mody. Prawie od samego początku do każdej czekoladki dołączany jest aforyzm lub literacki cytat, bardzo często o tematyce miłosnej, gdyż to właśnie płomienne uczucie między Luisą a młodszym o 14 lat synem współwłaściciela fabryki był źródłem tego pomysłu. Ale o tym może jednak innym razem…

Wróćmy do czekolady. Jeśli będziecie mieć szczęście, możecie trafić na festiwal Eurochocolate i posmakować innych równie pysznych wyrobów z całego świata. Podpowiadamy, że ta rozpustna impreza, podczas której miasto wprost spływa tonami czekolady, odbywa się od 1993 w październiku. Ma też festiwal swój sklep firmowy czynny cały rok: Chocostore przy Piazza IV Novembre 7.

Zakładamy jednak, że wśród czytelników znajdziemy tych, którzy od czekolady wolą trufle. Albo przynajmniej chcieliby ich w końcu spróbować! Oczywiście mogą to zrobić w Piemoncie, bo stamtąd pochodzą te najbardziej znane albo na chorwackiej Istrii, ale Perugia to także miejsce ku temu doskonałe. Jeśli możemy Wam polecić choć jedno miejsce, które na pewno nie zawiedzie, to stawiamy na Ristorante Al Tartufo przy via Ulisse Rocchi 4. A tam zamówcie filetto al tartufo, czyli wołowinę z sosem truflowym lub tagliatelle al tartufo, czyli wstążki makaronu obficie posypane świeżo startą na Waszych oczach drogocenną grudką, której aromat na samą myśl przyprawia o ślinotok piszących te słowa.

Breathtaking mountain view in Umbria, Italy
Assisi, he Basilica of Saint Francis
Spoleto

Lago Trasimeno

Co zobaczyć wokół Perugii
Co zobaczyć wokół Perugii

Asyż

Asyż to punkt obowiązkowy. Jest pięknie położony, a kto ceni mądrość Świętego Franciszka, tym bardziej nie powinien tego miejsca pominąć, nawet podczas krótkiego pobytu w Umbrii.

Lago Trasimeno

Podobnie – nie należy wyjeżdżać z Perugii bez wypadu nad Lago Trasimeno (Jezioro Trazymeńskie). Nie można się w nim wprawdzie kąpać, ale już zobaczyć zachód słońca nad jego wodami, to przeżycie magiczne.

Gubbio i Spoleto

Jeśli jeszcze znajdziecie czas, odwiedźcie też nieodległe i urokliwe Gubbio, zwane – podobno z powodu szczególnej nieprzewidywalności mieszkańców – „miastem wariatów” (città dei matti) oraz podobnie urokliwe, choć może mniej „szalone” – Spoleto.

Perugia fragrant with chocolate and truffles
Perugia fragrant with chocolate and truffles

Jak poruszać się po Perugii

Jeśli podróżujecie samochodem, zostawcie je poza murami centro storico, u podnóży miasta. Z parkingu do średniowiecznego miasta wjedziecie… ruchomymi schodami. Po oznaczeniach kierujcie się na “cale mobili”. Działa tu też metro! No dobrze, minimetro z miniwagonikami – coś przypominającego połączenie funicolare z rollercoasterem. Jedyne w swoim rodzaju. Poza tym w stolicy Umbrii łatwo się nie zgubicie – poszczególne dzielnice, czyli riony, są oznaczone kolorami. Na chodnikach znajdują się strzałki w tych samych kolorach, a darmową mapę z dokładnym kolorystycznym podziałem Perugii możecie pobrać w punkcie informacji turystycznej przy Piazza Matteotti 18.

Perugia – miasto podziemne

Ma Perugia swoje sekretne przejścia. To pozostałość twierdzy wzniesionej na polecenie papieża Pawła III na gruzach domów, klasztorów i wież, które za jego sprawką zrównano z ziemią. Nic dziwnego, że nie cieszył się sławą w stolicy Umbrii, ale dzięki temu, zjeżdżając jednymi z dwóch trakcji ruchomych schodów do Rocca Paolina, bo o niej mowa, możemy dziś przenieść się do ukrytego świata tuneli, podziemnych uliczek, prowadzących do sklepików, obniżonych łukowatych sklepień i tajemniczych przestrzeni, w których wystawiana jest sztuka. Takie miasto pod miastem.

Spacer po Perugii

Jeśli spacer po Perugii, to oczywiście w czasie passeggiaty, czyli obowiązkowej przechadzki, poprzedzającej wieczorne wielkie (albo mniejsze) obżarstwo. W jej trakcie obowiązkowy punkt to deptak Corso Vanucci, pełen pięknych witryn sklepowych i zatrzymujących się przy nich elegancko ubranych miejscowych rodzin, zmierzających do ulubionej ristorante czy trattorii. Jeśli na spacer macie nieco więcej czasu, podejdźcie koniecznie na taras widokowy w Giardini Carducci. Do centrum wróćcie przez via dell’Acquedotto, czyli ulicę rzymskiego akweduktu. Trasa kończy się stromo pnącymi się ku górze schodami Scale dell’Acquedotto, skąd historyczne miasto widać jak dłoni.