Łącznie w 2023 r. Kraków Airport obsłużyliśmy  9 404 611 pasażerów, czyli o 27% więcej w stosunku do 2022 r.

 „Rok 2023 zakończyliśmy historycznym wynikiem:  jako pierwszy port regionalny obsłużyliśmy ponad 9 milionów pasażerów w ciągu jednego roku. Rok 2024 rozpoczynamy z mocnym nastawieniem na  dalszy rozwój  krakowskiego lotniska. Jako zarząd MPL  jesteśmy przekonani, że  przygotowaliśmy  dla pasażerów  różnorodną  i atrakcyjną siatkę połączeń #PROSTOzKRAKOWA na 2024 rok , dzięki której przekroczymy barierę 10 milionów pasażerów i w ten sposób  szacujemy, że wygenerujemy pół miliarda przychodu. W tym jubileuszowym roku, pragnę zatem podziękować wszystkim pracownikom Kraków Airport, liniom lotniczym, agentom handlingowym, ULC, PAŻP, wojsku i służbom państwowym współpracujących z nami  każdego dnia,  wszystkim partnerom i instytucjom sektora lotniczego  i około lotniczego  oraz  całej branży turystycznej Małopolski i Krakowa za wkład w rozwój krakowskiego lotniska. – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Konsekwentnie realizujemy inwestycje ujęte w Planie Generalnym lotniska Kraków-Balice.  W 2023  rozbudowaliśmy płytę postojową lotniska, trwają zaawansowane prace w budowie  terminala cargo i obiektów infrastruktury towarzyszącej. Pod koniec grudnia wspólnicy Spółki Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków – Balice sp. z o. o. jednogłośnie zaakceptowali przedłożony przez zarząd „Plan Inwestycyjny Kraków Airport na lata 2024 – 2045”. Podjęta decyzja jest podstawą formalną dalszych planów rozwoju krakowskiego lotniska i realizacji Planu Inwestycyjnego na dalsze dekady zgodnie z Planem Generalnym  zatwierdzonym  w 2018r.

Podjęto także  uchwałę o wyrażeniu zgody na podjęcie  przez Zarząd MPL czynności prawnych związanych z realizacją budowy  i rozbudowy terminala pasażerskiego. Jedną z najważniejszych inwestycji pozostaje  nowa droga startowa, która ponownie procedowana jest w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Czekamy na decyzję, będąc gotowym do rozpoczęcia realizacji powyższej  inwestycji. Budowa nowej drogi startowej umożliwia ciągłość funkcjonowania krakowskiego lotniska, bez konieczności jego zamykania na wiele miesięcy. Ta budowa, podobnie, jak rozbudowa terminala pasażerskiego, czy pozostałe projekty będą się toczyły  przy nieprzerwanie funkcjonującym lotnisku. To także inwestycja domykająca procedowane rozwiązania systemu gospodarki wodno-ściekowej na lotnisku, a także wdrożenie nowoczesnego systemu naprowadzania samolotów, umożliwiającego prowadzenie operacji lotniczych w warunkach ograniczonej widzialności. podsumował Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Połączenia w Kraków Airport w 2023

Ruch pasażerski w 2023 roku na krakowskim lotnisku sukcesywnie wzrastał, we współpracy z 25 liniami lotniczymi oferowaliśmy  łącznie ponad 161 regularnych połączeń. Priorytetem była odbudowa siatki połączeń sprzed pandemii a także otwarcie się na nowe destynacje. Zainaugurowaliśmy wiele atrakcyjnych połączeń – w tym długo oczekiwane połączenie do Stambułu, oferowane przez PLL LOT i Turkish Airlines.Rozpoczęliśmy również współpracę z Sun Express, Air Dolomiti, Air Serbia czy Pegasus Airlines.

Nowe państwa na mapie połączeń #PROSTOzKRAKOWA to Albania, Turcja i Serbia. Zwiększane były również częstotliwości oferowania połączeń przez wielu przewoźników w odpowiedzi na oczekiwania oraz potrzeby naszych pasażerów. Podobnie jak w 2022 r. pasażerowie najchętniej wybierali podróż do Wielkiej Brytanii, Włoch, czy Niemiec i Hiszpanii. Ulubione miasta pasażerów  pod względem przewiezionych pasażerów to kolejno: Londyn, Oslo, Warszawa. W letniej siatce połączeń duża popularnością  jak co roku cieszyły się kierunki włoskie, hiszpańskie, tureckie. Ze słonecznych miast pasażerowie najchętniej wybierali Rzym, Barcelonę i Tel Awiw.  Dużym uznaniem cieszyły się loty do Nowego Yorku i Chicago oferowane przez PLL LOT a także loty krajowe oferowane przez dwóch bazowych przewoźników. Z PLL LOT polecieć możemy do Warszawy oraz do portu lotniczego Olsztyn-Mazury Ryanair umożliwia natomiast podróż do Gdańska oraz Poznania.

Nagrody i wyróżnienia

W roku 2023 Kraków Airport uzyskało przedłużenie 2 poziomu akredytacji ACI Airport Customer Experience przyznawanej przez ACI World. Akredytacja przyznawana jest  portom lotniczym, które w swojej działalności dążą do podnoszenia standardów obsługi podróżujących, dla których najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort pasażerów. Wyróżnienie to pozwala na obiektywne potwierdzenie wysokiej jakości świadczonych przez Kraków Airport usług i jest sygnałem dla podróżnych, że priorytetowo traktujemy pasażera i jego potrzeby.

Komfort obsługi pasażera

Do nowych punktów obsługowych na krakowskim lotnisku  w 2023  dołączyły Fru.pl oferujące bilety lotnicze, a także sklep Victoria’s Secret  otwarty w ramach formatu shop-in-shop i będący częścią sklepu The Gallery in Kraków, zarządzany przez Lagardère Travel Retail w Polsce czy Good Lood, który cieszył się w wakacje ogromną popularnością wśród pasażerów i pracowników lotniska.
W 2023 została otwarta także restauracja Boccone w nowej odsłonie. Trattoria została przeniesiona do nowej lokalizacji, w  strefie Schengen przy  Gate nr 9. Z okien wychodzących na płytę lotniska można oglądać lądujące i startujące samoloty! Dla komfortu obsługi pasażera uruchomiony został system jednej kolejki dla przylotów ze strefy Non-Schengen co umożliwia przepływ pasażerów ,zwiększający wydajność personelu i optymalizujący cały proces kontroli.

Wyniki finansowe

2023 to  kolejny rekordowy rok dla krakowskiego lotniska tak pod względem ilości pasażerów, którzy skorzystali z naszych usług jak również pod względem biznesowym. Wzmożony ruch pasażerski oraz wytężona praca całej załogi lotniska przełożyła  się na bardzo dobre wyniki finansowe Spółki i dalsze umocnienie pozycji Kraków Airport i  spółek zależnych. Oceniamy rok 2023 jako bardzo udany dla lotniska. W kolejny etap rozwoju wprowadzamy Kraków Airport dobrze przygotowany  i charakteryzujący się doskonałą kondycją finansową.