Zjednoczone Emiraty Arabskie w powszechnej świadomości funkcjonują jako lśniąca, futurystyczna wręcz enklawa ze szkła i stali, oszałamiająca blichtrem pośrodku pustyni. Tymczasem to położone nad Zatoką Perską państwo kusi nie tylko ultranowoczesną zabudową, ale i… bujną przyrodą!

Hotele, parki rozrywki, muzea – wszystkie te obiekty pierwsze przychodzą na myśl turystom, którzy wyruszają do Dubaju czy Abu Zabi. Tymczasem władze tych emiratów, z godnym podziwu zacięciem animują niezwykłe, bujne rezerwaty przyrody – choć często tworzone ludzką ręką, to jednak pełne dzikiego życia.

Ramsar – siła dziesięciu

Obszary Ramsar to tereny podmokłe, chętnie odwiedzane przez niezwykłe gatunki ptaków, pośród których prym wiodą wspaniałe flamingi. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wyróżniono aż 10 takich użytków ekologicznych, wypełniających zapisy „Konwencji o obszarach wodno-błotnych, mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego”.

W emiracie arabskim odnajdziemy trzy z nich: Rezerwat Dzikiej Przyrody Ras Al Khor, Rezerwat Hatta Mountain oraz Jebel Ali Wetland Sanctuary. Również trzy funkcjonują w emiracie Szardża: obszar chroniony namorzynów i Alhafeya w Khor Kalba, obszar chroniony wyspy Sir Bu Nair oraz rezerwat Wasit Nature. Dwa czekają na nas w Abu Zabi: obszar chroniony Bul Syayeef i rezerwat Al Wathba Wetland. Pozostałe to obszar chroniony Al-Zora w Ajmanie i Park Narodowy Wadi Wurayah w Fudżajrze.

Najliczniej bytują flamingi w trzech obszarach Ramsar – dubajskim Ras Al Khor oraz Al Wathba i Bul Syayeef w Abu Zabi. W tym ostatnim padł zresztą rekord – w 2009 roku zebrało się tam blisko 19 tysięcy flamingów różowych, co stanowiło w tym miejscu najwyższą ich liczbę od ćwierćwiecza! Jak przyjazne dla ptaków są obszary Ramsar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, niech świadczy fakt, iż w rezerwacie Al Wathba przychodzą z powodzeniem na świat nowe pokolenia tych niezwykłych ptaków, choć emirat nie należy do pierwotnych terenów lęgowych.

Przyjazne mokradła

Obszary Ramsar polecane są nie tylko zdeklarowanym miłośnikom ornitologii, ale i całym rodzinom. Obserwacja tak licznych grup flamingów budzi zainteresowanie także wśród dzieci. Na terenie rezerwatu Al Wathba znajduje się klimatyzowane centrum dla zwiedzających, a wzdłuż szlaków pieszych umieszczono zacienione miejsca odpoczynku. Mimo to pamiętać należy o tym, by w trakcie zwiedzania regularnie się nawadniać, nosić nakrycie głowy i używać kremu z filtrem.

Piaski Al Marmoom

Otwarty w 2018 roku Al Marmoom to pierwszy w Dubaju rezerwat pustynny i jeden z największych obszarów chronionych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wbrew pozorom park obfituje nie tylko w piaszczyste wydmy, ciągnące się po horyzont, ale i w znacznie bardziej zróżnicowane krajobrazy. Na jego terenie znaleźć można bowiem niezwykłe oazy – jeziora Al Qudra. To aż 40 stworzonych ludzką ręką zbiorników wodnych o fantazyjnych kształtach, które goszczą 204 rodzime gatunki ptaków i 158 gatunków wędrownych. Z powodzeniem bytują tu też te zagrożone, jak hubara arabska czy orzeł stepowy.

Al Marmoom to także dom dla oryksów arabskich. Te średniej wielkości antylopowce były gatunkiem, który na wolności wymarł w latach 70. ubiegłego wieku. Dzięki eksperymentowi hodowlanemu, przeprowadzonemu w ogrodach zoologicznych, udało się jednak odtworzyć stada dzikich zwierząt i dokonać introdukcji na pustyni. Dziś wolne i niezagrożone oryksy podziwiać można właśnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Namorzynowy raj

Eastern Mangrove National Park to niezwykła ekologiczna enklawa w sercu Abu Zabi, polecana zwłaszcza miłośnikom wycieczek kajakowych. Tamtejsze lasy namorzynowe zachwycają biologiczną różnorodnością. Spotkać tu można kraby, żółwie i delfiny. W zaroślach gnieździ się też przeszło 60 gatunków ptaków, w tym czaple i flamingi.

Namorzyny to wiecznie zielone krzewy i drzewa, charakterystyczne dla strefy zwrotnikowej, a rosnące w wodzie wzdłuż morskich brzegów i w ujściach rzek. W Abu Zabi tworzą niezwykły użytek ekologiczny, oferujący przeszło 20 km wodnych tras dla kajaków i łodzi wycieczkowych.

Wschodnie lasy namorzynowe z widokiem na Abu Zabi

Dzikość w sercu

Arabian Wildlife Park to ogromny rezerwat w Zatoce Perskiej u wybrzeży emiratu Abu Zabi. Zajmuje Sir Bani Yas – największą naturalną wyspę Zjednoczonych Emiratów Arabskich, stanowiącą niegdyś prywatną posiadłość szejka Zajida ibn Sultana Al Nahajjana. Dzięki dziesięcioleciom prac konserwatorskich jest dziś domem dla 17 tysięcy wolno żyjących zwierząt oraz kilku milionów drzew i roślin.

Kiedy w 1971 roku szejk Zajid został wybrany pierwszym prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, uczynił pustynną niegdyś Sir Bani Yas swą prywatną posiadłością. W 1977 zakazał na jej terenie wszelkich polowań i rozpoczął prace nad przekształceniem jej w gigantyczny rezerwat, który zapewni schronienie wielu zagrożonym gatunkom dzikich zwierząt. Dziś spotkać tam można gazele, oryksy, lamy, nandu, żyrafy czy strusie, ale też gepardy i hieny.

Koronnik szary, spacerujacy po jeziorach Al Qudra
Czapla rafowa we wschodnich namorzynach Abu Zabi.

Górskie wędrówki

Podobną co Arabian Wildlife Park funkcję pełni również górski, skalisty Park Narodowy Jabal Hafit. To kolejny arabski dom dla zagrożonych gatunków i miejsce udanych introdukcji. Nazwa rezerwatu pochodzi od góry Jabal Hafit – najwyższej w emiracie Abu Zabi i drugiej co do wielkości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tu też spotkać można palmę pakistańską, jeden z najrzadziej występujących i najbardziej zagrożonych rodzimych gatunków roślin w Emiratach.

Miłośnicy górskich wycieczek winni też udać się do emiratu Ras al-Chajma, by wkroczyć na arabskie schody do nieba, będące jednym z ciekawszych pomników przyrody nieożywionej. To niezwykłej urody, choć trudna zarazem trasa, wiodąca przez skaliste zbocza gór Al Hadżar, na wznoszący się blisko 2000 metrów n.p.m. szczyt Dżabal al-Dżajs. Wędrówce przez skalne chodniki i strome kamienne schody towarzyszą zapierające dech w piersiach widoki.

Krajobraz gór Hajar w Ras al Chajma o zachodzie słońca

Dom motyli

Wyspa Al Noor na sztucznej lagunie Khalid należy do emiratu Szardża i choć nie stanowi rezerwatu, miłośnicy natury koniecznie winni ją odwiedzić. To bowiem kolejna utworzona ludzką ręką enklawa, która stała się domem dla dzikiej przyrody. Teren porasta 70 tysięcy drzew i krzewów, w tym tych uznanych za zagrożone. W centralnej części wyspy wznosi się z kolei niezwykłej urody pawilon motylarni. Żyje tu przeszło 500 motyli dwudziestu różnych gatunków, wśród których odnaleźć można sójkę ogoniastą czy szmaragdowego pazia.

Wyspa Al Noor z Domem motyli