In one of the largest Italian cities, you will try delicious truffle dishes and excellent cheeses. Piedmont is also famous for its excellent wines, while in the capital of the region, you can count on delicious Italian coffee and chocolate specialties offered at every step in shops and elegant, classicist cafés.

 When asked about Turin, you will most likely hear that the Fiat concern is based there. Football fans would surely mention Serie A and Juventus. And rightly so! The Italian Automobile Plant has been operating in the provincial capital of Piedmont since 1899, while the famous football club was founded two years earlier. Not only motorization and sports enthusiasts should visit the city, but also lovers of refined cuisine, chocolate and antiques. 

Wyjątkowe tartufo

Jednym z najważniejszych produktów kuchni Piemontu są trufle (tartufo), które wzbogacają smak makaronów, risotto, a nawet sadzonych jajek (le uova all’occhio di bue). Warto również spróbować past z dodatkiem tych aromatycznych grzybów. Crema di tartufo świetnie komponuje się ze świeżym pieczywem, grzankami i grissini. Tę ostatnią słoną przekąskę wynalazł w Turynie w II połowie XVIII wieku nadworny lekarz Antonio Brunero. Wąskie paluszki z ciasta drożdżowego powstały z myślą o następcy tronu Vittorio Amedeo II, który ze względu na stan zdrowia nie mógł jadać zwykłego chleba.

Trufla biała, nazywana też piemoncką, jest jednym z najdroższych grzybów na świecie, dlatego często określa się ją białym złotem. Ten niezwykle rzadko spotykany gatunek grzybów rośnie w Piemoncie, a jego cena waha się od 12 do 33 tys. zł za kilogram.

Pies poszukujący trufli

Nie tylko gorgonzola

Będąc w Turynie, koniecznie spróbujmy jednego z najsłynniejszych serów Piemontu, czyli gorgonzoli wytwarzanej z pasteryzowanego mleka krowiego. Jeśli poszukujemy oryginalnych smaków, świetnie sprawdzi się twardy ser produkowany z mleka krowiego i owczego dojrzewający w grappie z dodatkiem owoców. Occelli con frutta e grappa di moscato łatwo rozpoznać, ponieważ jego zewnętrzną warstwę zdobią m.in. figi, morele, winogrona i żurawina. Z kolei piemonckie miasteczko Bra słynie z sera Bra. W 1982 roku Bra Duro i Bra Tenero otrzymały status DOP. Warto również spróbować pikantnego i kremowego Bruss DOP, Montebore DOP z mleka krowiego (70 proc.) i owczego (30 proc.) przypominającego kształtem piętrowy tort, a także kruchego i tłustego Castelmagno di Alpeggio. Oczywiście to tylko początek długiej listy. W Turynie tych regionalnych produktów można spróbować m.in. w Latteria Bera, Borgiattino oraz Ël Canton dij Formagg. Koniecznie zajrzyjcie do La Baita del Formaggio – ten niezwykły sklep ma w swojej ofercie ponad 150 różnych rodzajów serów.

Moncallieri, Turyn

Barolo i Barbaresco

Północno-zachodnie Włochy to nie tylko królestwo serów, ale również wina. Ze szczepu nebbiolo produkuje się tu Barolo i Barbaresco. Te niezwykle aromatyczne czerwona wina o niepowtarzalnej kwasowości uznawane są za jedne z najlepszych włoskich win. Turyn słynie również z wermutu, którego recepturę opracował najprawdopodobniej Antonio Benedetto Carpano, kupiec pochodzący ze stolicy Piemontu. Szeroki wybór win i mocniejszych trunków znajdziemy m.in. w turyńskiej enotece Parola oraz delikatesach Eataly Lingotto i Eataly Lagrange.

La dolce vita

Turyn jest miejscem narodzin czekolady. To tutaj w XVIII wieku zaczęto pijać bicerin – pyszny napój z warstw kawy, kakao i śmietanki. Na początku kolejnego stulecia cukiernicy zaczęli mieszać kakao i wanilię z wodą i cukrem, dając początek czekoladkom, batonom i pralinkom. Wtedy też z połączenia kakao i orzechów laskowych powstały słynne turyńskie gianduiotti – po raz pierwszy zaserwowano je na rynku podczas karnawału w 1865 r., stąd też swą nazwę wzięły od popularnej maski Gianduja. Chętnie eksperymentowano z różnymi dodatkami i nadzieniami, tworząc wiele wersji słodkich smakołyków. Odkrycie, które rozsławiło czekoladowe miasto na cały świat, miało miejsce w 1946 roku. Wówczas to wielki cukiernik Pietro Ferrero wymyślił krem czekoladowy, który jego syn Pietro nazwał nieco później Nutellą. Dziś okolice Turynu są największym włoskim ośrodkiem przetwórstwa czekolady. W całym regionie działa wielu producentów oraz rodzinnych zakładów produkujących czekoladowe delicje. Warto spróbować tych pyszności, choćby na Corso Moncalieri, w sklepie rodziny Peyrano, która jest największym producentem w rzemieślniczek produkcji czekolady. Ponadto od 2003 roku Turyn organizuje festiwal dedykowany czekoladzie – CioccolaTò. W programie są degustacje, pokazy i wystawy, które cieszą się olbrzymią popularnością. Impreza jest miejscem spotkań dla miłośników i wytwórców czekolady, przyciągając tłumy ludzi.

Z widokiem na plac Carignano

W 2015 roku argentyński magazyn „Clarin” umieścił międzynarodową księgarnię Luxemburg w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych księgarni świata. Ten raj dla czytelników swoją działalność rozpoczął w 1872 roku. Znajdują się tu zarówno książki (w wielu językach, w tym również polskim), jak i czasopisma oraz gazety z różnych stron świata. Niezwykłe miejsce przy via Cesare Battisti słynie też z licznych wydarzeń kulturalnych. Z księgarni Luxemburg roztacza się wspaniały widok na plac Carignano otoczony okazałą architekturą baroku, spośród której wyróżnia się monumentalny pałac Carignano. Do XVIII wieku funkcjonował on jako rezydencja książąt Savoy-Carignano, a obecnie w jego murach działa Narodowe Muzeum Zjednoczenia Włoch.

Zakupy w stylu vintage

„Podstawą wszystkiego jest targowanie się, okazja i często znalezienie rzeczy z pozoru nie do znalezienia. Nie trzeba wiedzieć czego się szuka… tu przychodzi się aby przełamać rutynę dnia codziennego, aby przespacerować się i poczuć folklor i koloryt naszego pięknego Turynu. ”

Mowa tu o il Balon. Tuż za Porta Palazzo, w dzielnicy Aurora, a dokładnie w Borgo Dora mieści się słynne targowisko, największe i najstarsze w Turynie. Jego nazwa pochodzi od lotu balonem, który rzekomo odbył się w tym miejscu w XVIII wieku. Bazar czynny jest w każdą sobotę od 7.00 do 18.00. Na blisko 250 straganach i w 50 sklepach można znaleźć dosłownie wszystko – od cennych antyków, przez używane meble, bibeloty i różnorodne przedmioty kolekcjonerskie, po ubrania.
Od lat 80, w co drugą niedzielę miesiąca odbywa się także Gran Balon gromadzący antykwariuszy z całego regionu. Tuż obok znajdują się kuszące apetycznymi zapachami liczne knajpki i restauracje. Stowarzyszenie kupców Il Balon (Associazione Commercianti Balon) organizuje bezpłatne spacery z przewodnikiem od Via Garibaldi do il Balon.