Wiedeń – miasto cesarzy, zabytkowej architektury, wybitnych twórców kultury i bezcennych dzieł sztuki. Mimo historycznego oblicza, stolica Austrii śmiało patrzy na najnowsze trendy, pełniąc funkcję centrum mody i designu nad Dunajem. Gdzie warto wybrać się w poszukiwaniu stylowych przedmiotów?

Wystarczy krótki spacer, by przekonać się, że jego mieszkańcy należą do osób przywiązujących uwagę do wyglądu. Nie odnajdziemy tu może tylu awangardowych stylizacji co na ulicach Londynu czy Berlina, jednak z pewnością nie powinniśmy mieć powodów do narzekań. Od pierwszego razu widać, że wiedeńczycy traktują z powagą temat ubioru, ale nie pragną wyróżniać się za wszelką cenę. Dominuje stonowany, konserwatywny sposób gry z nowymi trendami.

Muzeum z modnymi atrakcjami

Przechadzkę po związanych z modą i designem miejscach Wiednia warto rozpocząć od MuseumsQuartier, czyli kwartału mieszczącego sławne przestrzenie muzealne i wystawiennicze. Miłośnicy sztuki użytkowej powinni odwiedzić zwłaszcza galerię Q21. Do 3 czerwca możemy tu obejrzeć wystawę wzornictwa przemysłowego, które wyszło spod ręki studentów FH Joanneum w Grazu, pod kierunkiem prof. Thomasa Feichtnera. Ekspozycja prezentuje wiele frapujących obiektów, które ukazują aktualne zmiany kulturowe, społeczne i ekologiczne – od inteligentnych narzędzi i mebli, po autonomiczne pojazdy.

Entuzjaści mody powinni odnotować w kalendarzu datę MQ Vienna Fashion Week – tutejszego tygodnia mody. Co roku, od ponad 13 lat, w przestrzeni MuseumsQuartier spotykają się projektanci, modelki i modele, blogerzy, by emocjonować się najnowszymi trendami. Możemy nie tylko podziwiać kreacje, ale także je przymierzać i kupować w czasie organizowanych wtedy pop-up store’ach w strefie handlowej. Data tegorocznej edycji nie została jeszcze ogłoszona, jednak można spodziewać się, że wydarzenie odbędzie się tradycyjnie we wrześniu. Wiedeński tydzień mody często rozszerza działalność na inne miesiące, kiedy odbywają się mniejsze pokazy lub prezentacje – warto sprawdzić w mediach społecznościowych, co planują organizatorzy z agencji Creative Headz.

Designerskie gadżety przypominające o wizycie w Wiedniu? To może być świetny pomysł, zarówno na pamiątkę, jak i prezent dla najbliższych. W tym celu warto odwiedzić MQ Point. Pełni rolę czegoś więcej niż sklepu, gdyż można tu odnaleźć wiele stylowych przedmiotów, przypominających o stolicy Austrii – koszulki, torby, kubki, gry, a nawet ręcznie robione mydła. Miejsce promuje lokalnych twórców, autorów takich jak Brigit Rampula. Ta wiedeńska projektantka mody lubi łączyć użytkowość z dyskretną ekstrawagancją. W sieni głównego, zabytkowego budynku MuseumsQuartier, który niegdyś pełnił funkcję… stajni cesarskich, znajduje się też kilka niewielkich sklepów i przestrzeni ekspozycyjnych. Można tu kupić stare gry wideo i konsole, płyty winylowe, kasety, a także obejrzeć wystawy wschodzących talentów sztuki. To miejsce powinni odwiedzić wszyscy fani popkultury.

Luksusowo i ekologicznie

Zakupowe szaleństwo w Wiedniu nie może obyć się bez odwiedzenia sławnej Mariahilfer Straße, która uważana jest za najbardziej modną ulicę miasta. To przy niej, a także przy jej przecznicach, znajdują się butiki zarówno wielkich marek, jak i mniejszych lokalnych twórców. W poszukiwaniu luksusowych brandów i salonów jubilerskich należy udać się do ścisłego centrum starego miasta, zwłaszcza w okolice deptaka Kärntner Straße, Graben i Kohlmarkt. Znajdziemy tu plejadę butików sławnych światowych projektantów, a także liczne restauracje i bary, w których życie toczy się do późnych godzin nocnych.

Ekologia stanowi jeden z najważniejszych trendów, napędzających kreatywność projektantów mody i designu. Dlatego nie można przeoczyć showroomu Garbage Upcycling Design przy Schleifmühlgasse 6. Ten uznany wiedeński projekt od 18 lat specjalizuje się dawaniu starym przedmiotom nowego życia. Filozofia GUD opiera się na przetwarzaniu i wprowadzaniu odpadów do ponownego obrotu. Odnajdziemy w tym miejscu wiele ciekawych przedmiotów codziennego użytku, np. torby i plecaki z materiałów plandekowych i pasów bezpieczeństwa, stołek złożony z pojemników po taśmach filmowych czy lampę wykonaną z plastikowych rurek.

Kreatywna Siódma Dzielnica

Siódma Dzielnica to mekka dla wszystkich, którzy kochają małe, lokalne showroomy, concept store’y, pracownie artystów i rzemieślników. Warto odwiedzić projektantkę Elke Freytag przy Lindengasse 14, która proponuje spojrzenie na nowe trendy połączone z ideą zrównoważonego rozwoju. Miłośnicy minimalistycznych aranżacji powinni odkryć Park przy Mondscheingasse 20 – w surowym białym wnętrzu showroomu sprzedaje się austriacką i międzynarodową modę. Jeśli ktoś kocha skandynawskie klimaty, poczuje się świetnie w showroomie Kauf dich glucklich przy Kirchengasse 9. To miejsce pełne wyselekcjonowanego skandynawskiego oraz niemieckiego designu, który z pewnością odmieni wnętrze mieszkania lub biura.

W poszukiwaniu rzemiosła artystycznego warto zajrzeć na Neubaugasse 34, do butiku rodziny Mühlbauer, która od wielu lat specjalizuje się w tworzeniu atrakcyjnych nakryć głowy. Ich projekty to zarówno nowatorskie pomysły, jak i tradycyjne, modniarskie wyroby, przypominające o wielowiekowej w tym zakresie tradycji Wiednia.

Wszyscy, którzy lubią odkrywać nowe, młode marki, powinni sprawdzić, co słychać u Roee, którą cechują wysokiej jakości materiały, przemyślane kroje i wyszukane techniki obróbki. Projektant Rene Pomberger w ostatnim czasie niestety musiał zamknąć swój showroom w Siódmej Dzielnicy, ale za to pojawia się w rozmaitych pop-up store’ach – warto śledzić jego media społecznościowe. Nieco dalej, przy Gumpendorfer Strasse 36, działa ceniony przez wiedeńskich entuzjastów trendów Not Another Concept Store, który współpracuje z MQ Vienna Fashion Week. To miejsce pełne międzynarodowej, alternatywnej mody, w którym pojawiają się zarówno już uznane marki, jak i te, o których dopiero usłyszymy w najbliższej przyszłości.

W poszukiwaniu tradycji

MAK Design Shop przy Stubenring 5, działający przy Muzeum Sztuki Stosowanej (MAK), to doskonały adres dla spragnionych artystycznego wzornictwa. W ofercie znajdziemy wybrane przedmioty, zarówno pochodzące z Austrii, jak i od międzynarodowych projektantów, a także wysokiej jakości publikacje drukowane. Osoby kochające klasyczne dzieła sztuki mogą kupić reprodukcje obrazów Gustava Klimta czy Alfonsa Muchy oraz reprodukcje zachwycających secesyjnych plakatów z przełomu XIX i XX wieków.

Na koniec czeka nas wyjątkowe przeżycie, zwłaszcza dla kochających tradycję, a zapewni je Imperial Shop Vienna. Można się tu dosłownie przenieść w czasy, kiedy granice cesarstwa sięgały Adriatyku. Słynne postaci, jak cesarzowa Sisi czy cesarz Franciszek Józef I, towarzyszą klientom na każdym kroku, spoglądając z porcelanowych filiżanek, szklanych kul czy etykiet sprzedawanych tu specjałów. Jedwabny krawat ze wzorem inspirowanym zdobieniami dawnych sukien, puzzle, pomadka, kieszonkowe lusterko, magnesy, a nawet gra planszowa to jedne z wielu propozycji, które mogą nam przypominać o eskapadzie do Wiednia i jego barwnej historii.