Specjalne potrzeby

Pasażerowie nieletni podróżujący bez opieki (UM)

Skrót „UM” („unaccompanied minors”) odnosi się do osób nieletnich podróżujących bez opieki rodziców lub opiekunów. Niektóre linie lotnicze oferują asystę dla osób nieletnich zarówno na lotnisku, jak i na pokładzie. Dzięki temu masz pewność, że Twoje samotnie podróżujące dziecko dotrze na miejsce bezpiecznie. Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z wybranym przewoźnikiem.

Nieletni poniżej 4 roku życia

Statusem pasażera nieletniego podróżującego bez opieki rodziców lub opiekunów (UM) objęte są dzieci w przedziale wiekowym 4-12 lat. Zwykle za dodatkową opłatą niektóre linie lotnicze oferują usługę asysty również dla dzieci poniżej 4. roku życia. Dowiedz się więcej u wybranego przewoźnika o warunkach przelotu dla dzieci poniżej 4 lat podróżujących samotnie lub pod opieką innej osoby niż rodzic.

Nieletni pomiędzy 4 a 12 rokiem życia

Niekiedy za dodatkową opłatą Twoje dziecko może podróżować zgodnie z usługą asysty dla pasażerów nieletnich podróżujących bez opieki (UM). Dowiedz się więcej u wybranego przewoźnika o warunkach świadczenia takiej usługi.

Nieletni powyżej 12 roku życia 

Pomimo tego, że linie lotnicze nie są zobowiązane przepisami prawa do asysty dziecka powyżej 12. roku życia, w razie potrzeby zapewniają pomoc nieletnim pasażerom.
Za dodatkową opłatą usługa asysty (UM) może być również oferowana pasażerom do lat 18.

Jaka pomoc jest oferowana w ramach asysty dla pasażera nieletniego podróżującego bez opieki?

Przedstawiciel personelu obsługi lotniska odbierze Twoje dziecko po odprawie i przeprowadzi przez kontrolę paszportową i kontrolę bezpieczeństwa oraz będzie mu towarzyszył do momentu wejścia na pokład. Następnie personel pokładowy przejmie odpowiedzialność za Twoje dziecko od momentu startu do lądowania samolotu. Na lotnisku docelowym inny pracownik personelu przejmie odpowiedzialność za Twoje dziecko i zaprowadzi je do terminalu, pomagając przejść przez kontrolę paszportową i celną, a następnie przekaże dziecko wcześniej wyznaczonej przez Ciebie osobie.

Wskazówki

  • Poinformuj wybraną linię lotniczą o potrzebie asysty dla pasażera nieletniego podróżującego bez opieki.
  • W celu dokonania odprawy przyjedź na lotnisko ze swoim dzieckiem wcześniej (przynajmniej dwie godziny przed planowanym odlotem) i pozostań na lotnisku do momentu odlotu samolotu.
  • Aby Twoje dziecko mogło udać się w podróż samolotem, konieczne jest dokonanie formalności związanych z odprawą.
  • Obowiązkiem rodzica jest wypełnić i podpisać Deklarację, w której podaje się dane osoby odpowiedzialnej za odebranie dziecka na lotnisku docelowym.
  • Rodzic zostanie poproszony o pozostawienie danych kontaktowych, które mogą być konieczne w razie jakichkolwiek zmian związanych z lotem.
  • Postaraj się zminimalizować wielkość bagażu podręcznego. Przypomnij dziecku o bagażu, za który jest odpowiedzialne. Upewnij się, że każdy bagaż jest oznaczony etykietą z imieniem i nazwiskiem dziecka.
  • Przygotuj wszystkie dokumenty podróżne dla swojego dziecka. Pamiętaj, że w niektórych krajach obowiązują specjalne przepisy wizowe dla dzieci.
  • Upewnij się, że osoba wyznaczona do odebrania dziecka będzie na lotnisku docelowym dużo wcześniej i ma ze sobą dowód tożsamości.