Podróż z dzieckiem
Każdy lot to przygoda dla dziecka. Podróż z dziećmi to ważne wydarzenie również dla rodziców, ponieważ poznają świat z perspektywy małego pasażera. Jeśli Twoje dziecko nigdy wcześniej nie leciało samolotem, powiedz mu jak będzie wyglądała wasza podróż. Wyjaśnij dziecku co po kolei będzie się działo na lotnisku, jak wygląda start i lądowanie samolotu, obiór bagażu, itp. Bardzo ważne jest, by wytłumaczyć spokojnie dziecku, że w trakcie trwania podróży musi być szczególnie grzeczne i posłuszne, ponieważ konsekwencje nieposłuszeństwa czy to na lotnisku, czy w samolocie, mogą mieć znacznie bardziej poważne skutki, niż w domu.
Naucz swoje dziecko na pamięć jego imię, nazwisko, adres domowy i numer telefonu komórkowego do Ciebie. Jeśli się uda, wspaniale byłoby gdyby dziecko zapamiętało gdzie lecicie. Taka informacja może być bardzo przydatna dla personelu obsługi lotniska, w razie gdyby twoje dziecko się zgubiło.
Praktyczna wskazówka
Ze względu na fakt, iż podróż z dzieckiem wiąże się dla rodziców i opiekunów z dodatkowym stresem i koniecznością niespuszczania swoich pociech z oczu, radzimy aby umieścić przy dziecku dane kontaktowe (nr telefonów komórkowych rodziców, dokładny adres zamieszkania) np. w formie opaski na rączkę, karteczki włożonej do ubranka dziecka lub skorzystać z gotowych naklejek.
Udogodnienia dla rodzin z dziećmi na terenie Kraków Airport
- place zabaw,
- pokoje opieki nad dzieckiem,
- automat z produktami dla dzieci,
- przewijaki w toaletach damskich i męskich,
- wózki dziecięce Kraków Airport,
- Special Service Line - dedykowany Punkt Kontroli Bezpieczeństwa dla rodzin z dziećmi do lat 2.
- Toys Store - połączenie placu zabaw dla najmłodszych ze sklepem z zabawkami.
Przepisy dotyczące podróżowania z dziećmi w większości przypadków różnią się w zależności od przewoźnika. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które warto wziąć pod uwagę planując taką podróż.
-
Noworodki
Większość linii lotniczych ma przepisy określające moment, od którego noworodki mogą podróżować w kabinie samolotu. W większości przypadków noworodki mogą latać już od 7 dnia życia, ale zalecany jest wiek od 3-go miesiąca.
-
Przewóz wózka
Wózki składane mogą najczęściej być oddane do przewozu dopiero tuż przed wejściem na pokład samolotu. Wózek zostanie wydany z powrotem po wylądowaniu, przed wejściem do autobusu podwożącego do budynku terminalu lub w rękawie prowadzącym do budynku terminalu. Wózki nieskładne muszą zostać oddane już w punkcie odprawy biletowo-bagażowej. W takim przypadku postaraj się zabezpieczyć wózek przed uszkodzeniem. Wózek nie jest objęty limitem bagażowym.
-
Bezpłatna usługa lotniskowych wózków dziecięcych w terminalu
Mając na uwadze komfort podróży pasażerów Kraków Airport, została wprowadzona bezpłatna usługa lotniskowych wózków dziecięcych. Usługa przeznaczona jest dla osób podróżujących z dziećmi i ma na celu ułatwienie poruszania się po lotnisku. Lotniskowe wózki dziecięce dostępne są po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa. Pasażer przed opuszczeniem sali odlotów zobowiązany jest do zwrotu wózka w wyznaczonym miejscu - 1 punkt w strefie Schengen, 2 punkty w strefie Non-Schengen. Zasady korzystania z usługi lotniskowych wózków dziecięcych dostępne są tutaj.
-
W dzień odlotu
Przybądź wcześniej na lotnisko, aby zdążyć dokonać wszystkich niezbędnych czynności na czas. Na lotnisku dostępne są pokoje rodzinne, gdzie w intymnych i przyjaznych dla dziecka warunkach, można nakarmić dziecko na wygodnym fotelu lub zmienić mu pieluszkę na przewijaku. Rozkładane przewijaki dostępne są również w toaletach damskich i męskich.
-
Podczas odprawy biletowo-bagażowej
Poproś o miejsce przy oknie - dzieci uwielbiają oglądać świat przez okienko samolotu a podróż zawsze będzie ciekawsza. Jeśli podróżujecie całą rodziną, poproś o miejsca w ciągu tak, by cała rodzina mogła siedzieć obok siebie. Upewnij się, że twoje miejsce jest przy przejściu, tak by mieć kontrolę nad dziećmi w czasie trwania lotu.
-
Przejście przez Punkt Kontroli Bezpieczeństwa
W ramach udogodnień dla rodzin z dziećmi do lat 2 oraz kobiet w zaawansowanej ciąży utworzone zostało dodatkowe przejście do kontroli bezpieczeństwa o nazwie Special Service Line. Przejście pozwala na skrócenie czasu oczekiwania na kontrolę, a tym samym zwiększenie komfortu pasażerów wymagających szczególnej opieki. Jeśli potrzebna jest Ci dodatkowa pomoc przy kontroli bezpieczeństwa - poproś o nią personel NEED HELP.
W punkcie kontroli bezpieczeństwa nasz personel ma obowiązek skontrolować każdego pasażera niezależnie od wieku - dotyczy to również niemowląt. Zgodnie z przepisami prawa niemowlęta i małe dzieci powinny zostać wyjęte z nosidełek i wózków dziecięcych. Nosidełka i wózki dziecięce muszą zostać poddane kontroli urządzeniem rentgenowskim wraz z bagażem podręcznym. Przed przejściem przez kontrolę urządzeniem rentgenowskim i wykrywaczem metalu należy złożyć wózek. W żadnym przypadku rodzic nie może zostać odseparowany od swojego dziecka lub dzieci. Jeśli Twoje dziecko potrafi samodzielnie chodzić, zostaniecie poproszeni o przejście przez bramkę do wykrywania metali pojedynczo. Jeśli przenosząc niemowlę alarm wykrywacza metali zostanie aktywowany, oboje zostaniecie poddani ponownej kontroli. W czasie kontroli nie można przekazywać dziecka innej osobie. -
Wejście na pokład samolotu
Niektóre linie lotnicze oferują podróżnym z niemowlętami lub małymi dziećmi pierwszeństwo wejścia na pokład przed innymi pasażerami. Należy zasięgnąć informacji o takiej możliwości u obsługi linii lotniczej przy stanowisku odpraw.
-
Na kolanach czy w osobnym fotelu
Małe dzieci mogą podróżować na kolanach opiekuna (w tym przypadku nie przysługuje dodatkowy limit bagażowy dla dziecka, chyba że zostało dla nich wykupione osobne miejsce). Foteliki dziecięce podlegają specjalnym wymogom odnośnie wymiarów oraz możliwości ich zamontowania do fotela lotniczego. To, czy fotelik samochodowy można zabrać ze sobą na pokład samolotu zależy od personelu obsługi naziemnej (zapytaj podczas odprawy biletowo - bagażowej) lub personelu pokładowego (zapytaj przy wejściu do samolotu).
-
W trakcie lotu
Podaj smoczek lub sok do picia swojemu dziecku podczas startu i lądowania - to ułatwi mu przełykanie i spowoduje, że uszy przyzwyczają się do szybkich zmian ciśnienia. Dla starszych dzieci - guma lub cukierek. W niektórych liniach lotniczych podczas rezerwacji biletu można zamówić specjalne posiłki dla niemowląt oraz młodszych i starszych dzieci. Podróżując z niemowlęciem lub małym dzieckiem, istnieje możliwość zabrania na pokład wystarczającej ilości jedzenia i płynów (mleka, gotowego pokarmu dla dzieci lub przegotowanej wody w butelkach potrzebnej do rozpuszczenia pokarmów w proszku) na czas podróży. W miarę potrzeb dozwolone jest również posiadanie butelki wraz z pojemnikiem do lodu.
-
Co warto mieć na pokładzie
- pieluchy,
- chusteczki nawilżające,
- ulubione zabawki,
- kilka książeczek, kredki, blok do rysowania,
- jedzenie i picie dla dziecka na czas podróży. Uwaga! Pamiętaj, że pokarm oraz napoje dla dziecka do 2 lat nie podlegają restrykcjom przewozu płynów na pokładzie samolotu,
- kocyk i małą poduszkę,
- ubranko na zmianę na wszelki wypadek,
- coś ciepłego do ubrania przed wyjściem z samolotu, jeśli wracamy z ciepłych krajów a w Polsce jest zimno.